18. Maijs 2000 /NR. 20 (173)
Domu mantojums
Civīllikuma iztulkošanas problēma

Civīllikuma iztulkošanas problēma

Profesors Dr. iur. Vasīlijs Sinaiskis — 1933.gadā

Mūsdienu Latvijas tiesību teorijā jautājums par normu iztulkošanu ir viens no visvairāk analizētajiem. Diemžēl praksē šīs zinātniskās atziņas iedzīvojas ļoti lēni, jo acīmredzot arī ar šiem pētījumiem vien pašlaik vēl nepietiek. Tāpēc jo interesanti ir iepazīties ar pirmskara juridiskās domas atziņām šajā jomā.

Kā labs piemērs tā laika viedokļu ilustrācijai varētu kalpot Vasīlija Sinaiska raksts par likumu iztulkošanas problēmām. Uzreiz gan jāpiebilst, ka raksts ir diezgan grūti uztverams mūsdienu juristiem, jo tajā laikā netika lietoti vairāki mūsdienās pieņemti jēdzieni un termini (piemēram, netika precīzi izdalītas un nosauktas atsevišķas iztulkošanas metodes). Tomēr tajā izteiktās domas ir ļoti pārdomāti argumentētas, un rakstā norādītās praktiskās grūtības tiesu darbā ir līdzīgas arī kā šodienas Latvijā.

Attiecībā uz raksta autoru jāatzīmē, ka Vasīlijs Sinaiskis, juridisko zinātņu doktors, ir pamatoti uzskatāms par vienu no pirmskara Latvijas jurisprudences izcilībām. Ilgus gadus viņš ir bijis Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesors. Tieši viņš bija arī sabiedrisko un tiesību zinātņu žurnāla "Jurists" idejas autors un vēlāk arī izdevuma vadītājs. Savas darbības laikā Vasīlijis Sinaiskis ir uzrakstījis vairākus desmitus apcerējumu civiltiesībās un tiesību filozofijā un daudzi no tiem nav novecojuši šo septiņdesmit gadu laikā.

Arnis Buka, "LV" tieslietu nozares redaktors

Pirmpublicējums: žurnāls "Jurists", 1933.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties