Kriminālprocesa likums
Nobeigums. Sākums “LV” 12.03.2002., Nr.39;
“LV” 9.04.2002., Nr.53; “LV” 23.04.2002., Nr.61;
“LV” 4.06.2002., Nr.83; “LV” 24.09.2002., Nr.136;
“LV” 08.10.2002., Nr.144
9.sadaļa.
Pirmstiesas kriminālprocess
33.nodaļa. Kriminālvajāšana
397.pants. Pirmstiesas procesa pabeigšana ar lietas nodošanu iztiesāšanai
(1) Prokurors, atzinis pierādījumus par pietiekamiem, lai uzturētu apsūdzību tiesā, sastāda tiesai nododamās krimināllietas un arhīva lietas materiālu sarakstu.
(2) Tiesai nododamajā krimināllietā prokurors iekļauj materiālus, kas attiecināmi uz konkrēto noziedzīgo nodarījumu un tiks izmantoti tiesā kā pierādījumi. Pierādīšanā neizmantojamos materiālus iekļauj arhīva lietā.
(3) Pabeidzot procesu, prokurors aizstāvībai:
1) izsniedz tiesai nododamās krimināllietas materiālu kopijas, ja tie jau nav bijuši izsniegti;
2) izsniedz arhīvā nodoto materiālu sarakstu;
3) atkarībā no materiālu daudzuma un pirmstiesas izmeklēšanas termiņa nosaka saprātīgus noslēguma pieteikumu iesniegšanas termiņus;
4) informē, ka apsūdzētajam noslēguma pieteikumu iesniegšanas termiņā ir jāiesniedz prokuroram informācija, vai pieprasa lietas koleģiālu izskatīšanu tiesā, vai vēlas aizstāvja piedalīšanos lietas iztiesāšanā un vai atzīst konkrētus apsūdzībā minētus faktus par pierādītiem bez pierādījumu pārbaudes tiesā.
(4) Ja apsūdzētais atzīst konkrētus apsūdzībā minētus faktus par pierādītiem un vienojas ar prokuroru par šo pierādījumu pārbaudes neizdarīšanu tiesas izmeklēšanā, prokurors sastāda protokolu, kurā ietver konkrētu faktu uzskaitījumu, kuru pārbaudi tiesā nav nepieciešams veikt.
(5) Cietušajam pēc viņa pieprasījuma prokurors izsniedz lietas materiālu kopijas, kas attiecas uz to Krimināllikumā paredzēto nodarījumu, kā rezultātā cietušajam radies kaitējums, un nosaka saprātīgu noslēguma pieteikumu iesniegšanas termiņu.
(6) Ja apsūdzētais nesaprot valodu, kurā sastādīti krimināllietas materiāli, viņam procesuālo lēmumu kopijas izsniedz reizē ar to tulkojumu viņam saprotamā valodā. Iepazīstoties ar krimināllietas materiāliem, apsūdzētajam ir tiesības uz bezmaksas tulka palīdzību.
(7) Ja aizstāvība un cietušais iesnieguši noslēguma pieteikumus, prokuroram tie jāizskata 3 dienu laikā no pieteikšanas dienas un jāpaziņo savs lēmums lūgumu iesniedzējiem.
(8) Pieteikuma apmierināšanas gadījumā procesa virzītājs veic attiecīgās procesuālās darbības. Pēc darbību izpildīšanas aizstāvībai izsniedz papildus iegūtos materiālus un nosaka laiku, lai varētu ar tiem iepazīties.
(9) Pēc noslēguma pieteikumu iesniegšanas termiņa iztecēšanas vai noslēguma pieteikumu apmierināšanas vai noraidīšanas prokurors pieņem lēmumu par kriminālprocesa nodošanu iztiesāšanai.
398.pants. Lēmums par kriminālprocesa nodošanu iztiesāšanai
(1) Lēmumā par kriminālprocesa nodošanu iztiesāšanai prokurors norāda:
1) personu, par kuras nodarījumu notiek kriminālprocess;
2) par kāda noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu persona tiek apsūdzēta un nodota iztiesāšanai;
3) noziedzīgā nodarījuma kvalifikāciju;
4) nodarījuma izdarīšanas laiku, vietu un veidu;
5) apsūdzētās personas paskaidrojumus;
6) pierādījumu, kurus izmantos tiesā, uzskaitījumu;
7) piemēroto drošības līdzekli un tā beigu termiņu;
8) par mantai uzlikto arestu;
9) apsūdzētā atbildību pastiprinošos un mīkstinošos apstākļus;
10) krimināllietas lapu skaitu.
(2) Lēmumam pievieno lietisko pierādījumu sarakstu un personu sarakstu, kas, pēc apsūdzības un aizstāvības domām, izsaucamas uz tiesas sēdi. Personu sarakstā norāda viņu adresi.
(3) Pēc lēmuma sastādīšanas prokurors to kopā ar krimināllietas materiāliem nekavējoties nosūta tiesai.
(4) Par lēmuma pieņemšanu un krimināllietas nosūtīšanu tiesai prokurors informē apsūdzēto un cietušo vai viņu pārstāvjus, nosūtot viņiem lēmuma kopiju un norādot, kurai tiesai krimināllieta nosūtīta. Apsūdzētajam lēmumu nosūta viņam saprotamā valodā.
399.pants. Lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu
(1) Ja pirmstiesas procesa laikā tiek konstatēti apstākļi, kas nepieļauj kriminālprocesu vai var būt par pamatu personas atbrīvošanai no kriminālatbildības, vai ja nav pierādīta apsūdzība un nav iespējams savākt papildu pierādījumus, procesa virzītājs pieņem lēmumu par kriminālprocesa vai tā daļas izbeigšanu.
(2) Lēmuma aprakstošajā daļā norāda:
1) kriminālprocesa uzsākšanas pamatu;
2) ziņas par aizdomās turētā vai apsūdzētā personu;
3) kad un par kādu noziedzīgu nodarījumu uzrādīta apsūdzība vai persona tikusi turēta aizdomās;
4) piemēroto drošības līdzekli;
5) vai pirms šī lēmuma pieņemšanas pret kādu no apsūdzētajiem vai aizdomās turētajiem kriminālprocess bija izbeigts daļā.
(3) Lēmuma motīvu daļā norāda kriminālprocesa vai tā daļas izbeigšanas iemeslu un pamatu, konkretizējot likuma pantu.
(4) Lēmuma rezolutīvajā daļā norāda:
1) pieņemto lēmumu par kriminālprocesa vai tā daļas izbeigšanu;
2) drošības līdzekļa atcelšanu;
3) aresta atcelšanu mantai;
4) rīcību ar izņemtajiem priekšmetiem un vērtībām;
5) lēmuma pārsūdzēšanas kārtību.
(5) Lēmuma kopiju nosūta vai izsniedz personai, kas bija aizdomās turētā, apsūdzētā, cietusī vai viņu pārstāvim, kā arī personai vai iestādei, pēc kuru iesnieguma bija uzsākts kriminālprocess.
(6) Ja kriminālprocess tiek izbeigts, bet krimināllietas materiāli satur ziņas par faktiem, sakarā ar kuriem personai būtu jāpiemēro disciplinārās ietekmēšanas līdzekļi vai administratīvais sods, procesa virzītājs nosūta nepieciešamos materiālus kompetentajai institūcijai vai amatpersonai.
34.nodaļa. Pirmstiesas procesa īpatnības, izbeidzot kriminālprocesu ar nosacījumiem
400.pants. Kriminālprocesa izbeigšanas ar nosacījumiem pieļaujamība
(1) Ja procesa virzītājs, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, personu raksturojošos datus un citus lietas apstākļus, iegūst pārliecību, ka aizdomās turētais vai apsūdzētais turpmāk neizdarīs noziedzīgus nodarījumus, viņš kriminālprocesu var izbeigt ar nosacījumiem.
(2) Nosacīta kriminālprocesa izbeigšana pieļaujama tikai tad, ja:
1) personu tur aizdomās vai apsūdz par kriminālpārkāpuma vai mazāk smaga nozieguma izdarīšanu;
2) persona agrāk nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu;
3) pret viņu pēdējo piecu gadu laikā kriminālprocess nav izbeigts ar nosacījumiem;
4) šādai procesa izbeigšanai piekrīt uzraugošais vai amatā augstāks prokurors.
(3) Kriminālprocesa izbeigšana pieļaujama tikai ar aizdomās turētā brīvprātīgu un skaidri izteiktu piekrišanu.
(4) Nosacīti izbeidzot kriminālprocesu, procesa virzītājs nosaka pārbaudes laiku no trim līdz astoņpadsmit mēnešiem.
(5) Nosacīti izbeidzot kriminālprocesu, procesa virzītājs var uzlikt par pienākumu:
1) atvainoties cietušajam;
2) noteiktā termiņā novērst radīto kaitējumu;
3) periodiski ierasties uz reģistrāciju noteiktā institūcijā;
4) atturēties no noteiktas rīcības vai nodarbošanās veidiem;
5) ārstēties no alkoholisma vai citādas atkarības.
401.pants. Lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu ar nosacījumiem
(1) Lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu ar nosacījumiem procesa virzītājs norāda:
1) par kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta;
2) kriminālprocesa nosacītās izbeigšanas pamatojumu;
3) pārbaudes laiku;
4) uzliktos pienākumus;
5) institūciju, kurai uzdots kontrolēt personas uzvedību;
6) kā arī atceļ piemēroto drošības līdzekli.
402.pants. Iepazīstināšana ar krimināllietas materiāliem
(1) Personai, pret kuru izbeidz kriminālprocesu, izsniedz lēmuma un krimināllietas materiālu kopijas, izskaidro kriminālprocesa izbeigšanas ar nosacījumiem sekas un viņš parakstās, ka piekrīt noziedzīgā nodarījuma kvalifikācijai un brīvprātīgi apņemas pildīt lēmumā norādītos pienākumus.
(2) Procesa virzītājs nosūta cietušajam lēmuma par kriminālprocesa izbeigšanu ar nosacījumiem kopiju un paziņo par tiesībām iepazīties ar krimināllietas materiāliem un pārsūdzēt pieņemto lēmumu.
(3) Lēmums stājas spēkā, ja 10 dienu laikā no paziņojuma saņemšanas cietušais nav to pārsūdzējis vai arī viņa sūdzība noraidīta.
403.pants. Kriminālprocesa izbeigšanas ar nosacījumiem sekas
(1) Lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu pilnā apjomā stājas spēkā pēc pārbaudes laika beigām un noteikto pienākumu izpildes.
(2) Ja persona izpilda uzliktos pienākumus un pārbaudes laikā neizdara jaunu tīšu noziedzīgu nodarījumu, kriminālprocess pret viņu skaitās izbeigts un par to pašu nodarījumu pret viņu nevar tikt atjaunots, izņemot šajā likumā īpaši paredzētos gadījumus.
(3) Kriminālprocess par to pašu nodarījumu pret personu, pret kuru tas bija izbeigts ar nosacījumiem, var tikt atjaunots vienīgi šādos gadījumos:
1) persona nav izpildījusi uzliktos pienākumus;
2) pārbaudes laikā persona izdarījusi jaunu noziedzīgu nodarījumu;
3) procesa virzītājs lēmumu pieņēmis interešu konflikta situācijā;
4) persona ar pretlikumīgu darbību ietekmējusi liecinošās personas sniegt nepatiesas liecības vai citādi viltojusi pierādījumus;
5) atklāti jauni apstākļi, kas nebija zināmi procesa virzītājam lēmuma pieņemšanas brīdī un kas apstiprina, ka persona faktiski izdarījusi smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas šo apstākļu nezināšanas rezultātā kļūdaini kvalificēts kā kriminālpārkāpums vai mazāk smags noziegums.
(4) Ja lēmums pēc nosacījumu izpildes stājies spēkā pilnā apjomā un kriminālprocess nav atjaunots šā panta otrajā daļā paredzētajos gadījumos, šis nodarījums nerada atkārtotību. Par kriminālprocesa izbeigšanu ar nosacījumiem informāciju saglabā Iekšlietu ministrijas informācijas centrs.
404.pants. Kriminālprocesa izbeigšanas ar nosacījumiem uzraudzība
(1) Procesa virzītājs, kurš pieņēmis lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu ar nosacījumiem, uzrauga tā izpildi un pēc pārbaudes termiņa notecēšanas izdara uz tā atzīmi par nosacījumu izpildi un lēmuma stāšanos spēkā pilnā apjomā.
(2) Ja konstatēti 403.panta otrajā daļā minētie apstākļi, procesa virzītājs atceļ lēmumu, atjauno kriminālprocesu un to virza vispārējā kārtībā.
35.nodaļa. Pirmstiesas procesa īpatnības,
piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu
405.pants. Prokurora priekšraksta par sodu piemērošanas pieļaujamība
(1) Ja persona izdarījusi kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, un prokurors, ņemot vērā izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturu un radīto kaitējumu, personu raksturojošos datus un citus lietas apstākļus, ir guvis pārliecību, ka šai personai nevajadzētu piemērot ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, taču nevar personu atstāt nesodītu, prokurors var izbeigt kriminālprocesu, sastādot priekšrakstu par sodu.
(2) Ja viena persona izdarījusi vairākus noziedzīgus nodarījumus, tad priekšrakstu par sodu var piemērot tikai par visiem noziedzīgajiem nodarījumiem.
(3) Ja par vienu noziedzīgu nodarījumu apsūdzētas vairākas personas, priekšrakstu par sodu var piemērot personai, kurai tas iespējams saskaņā ar likumu.
(4) Prokurors priekšrakstu par sodu sastāda, ja aizdomās turētais vai apsūdzētais savu vainu atzīst un viņš piekrīt kriminālprocesa izbeigšanai, piemērojot viņam sodu.
406.pants. Priekšraksts par sodu
(1) Ja prokurors ir konstatējis, ka var izbeigt kriminālprocesu, nosakot personai sodu, viņš sastāda prokurora priekšrakstu par sodu, kurā ietver lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu un rezolutīvajā daļā norāda sodu un tā izpildes termiņu.
(2) Prokurors savā priekšrakstā par sodu apsūdzētajai personai var noteikt samaksāt naudas sodu vai nostrādāt piespiedu darbus, taču ne vairāk kā pusi no konkrētajā Krimināllikuma pantā paredzētās sankcijas.
(3) Ja priekšrakstu par sodu sastāda attiecībā uz aizdomās turēto, tas vienlaikus ir uzskatāms arī kā lēmums par personas saukšanu pie kriminālatbildības.
407.pants. Iepazīstināšana ar krimināllietas materiāliem
(1) Personai, pret kuru izbeidz kriminālprocesu ar priekšrakstu par sodu, izsniedz priekšraksta par sodu un krimināllietas materiālu kopijas, izskaidro kriminālprocesa izbeigšanas sekas un viņš parakstās, ka piekrīt noziedzīgā nodarījuma kvalifikācijai un apņemas izpildīt priekšrakstā norādīto sodu. Apsūdzētais savu piekrišanu var izteikt nekavējoties vai 3 dienu laikā no kopiju saņemšanas dienas.
(2) Procesa virzītājs nosūta cietušajam priekšraksta par sodu kopiju un paziņo par tiesībām iepazīties ar krimināllietas materiāliem un pārsūdzēt pieņemto lēmumu.
408.pants. Priekšraksta par sodu sekas
(1) Priekšraksts par sodu stājas spēkā, ja apsūdzētais tam ir piekritis un cietušais 10 dienu laikā no paziņojumu saņemšanas nav to pārsūdzējis vai arī viņa sūdzība ir noraidīta. Priekšrakstā ietvertais lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu pilnā apjomā stājas spēkā pēc noteiktā soda izpildes.
(2) Ja persona labprātīgi noteiktajā termiņā izpilda prokurora priekšrakstā noteikto sodu, kriminālprocess pret viņu ir izbeigts. Persona atzīstama par nesodītu, ja viena gada laikā no uzliktā soda izpildes dienas viņa neizdara jaunu tīšu noziedzīgu nodarījumu.
(3) Ja persona bija piekritusi priekšrakstam par sodu, taču to nepilda, par soda izpildi atbildīgā institūcija šā likuma noteiktajā kārtībā ierosina jautājumu par soda aizstāšanu.
36.nodaļa. Pirmstiesas procesa īpatnības,
piemērojot neatliekamības kārtību
409.pants. Neatliekamības kārtības piemērošanas pieļaujamība
(1) Uzsākot izmeklēšanu, procesa virzītājs var piemērot neatliekamības kārtību, ja:
1) noskaidrota persona, kas izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, jo tā pārsteigta noziedzīga nodarījuma izdarīšanas brīdi vai nekavējoties pēc tā izdarīšanas;
2) persona izdarījusi kriminālpārkāpumu, mazāk smagu vai smagu noziegumu;
3) izmeklēšanu neatliekamības kārtībā noteiktajā apjomā iespējams pabeigt divās dienās.
(2) Neatliekamības kārtība netiek piemērota:
1) ja pastāv šajā likumā paredzētie nosacījumi krimināltiesisko attiecību noregulēšanai, atbrīvojot personu no kriminālatbildības;
2) privātās apsūdzības lietā.
410. Izmeklēšanas virzība neatliekamības kārtībā
(1) Procesa virzītājs pēc izmeklēšanas uzsākšanas:
1) noskaidro izdarītā noziedzīgā nodarījuma apstākļus;
2) noskaidro ar noziedzīgo nodarījumu nodarītā kaitējuma raksturu un apmēru;
3) ja nepieciešams, izdara notikuma vietas apskati vai citas izmeklēšanas darbības;
4) noskaidro aculieciniekus;
5) veic aculiecinieku un iespējamās vainīgās personas aptauju;
6) visu konstatēto fiksē vienā protokolā;
7) pieņem lēmumu par personas atzīšanu par aizdomās turēto;
8) ja nepieciešams, aizdomās turēto aiztur vai piemēro drošības līdzekli;
9) noskaidro citus apstākļus, kam ir nozīme lietas izlemšanā.
(2) Divu dienu laikā no izmeklēšanas uzsākšanas procesa virzītājs lietas materiālus ar pavadrakstu iesniedz uzraugošajam prokuroram, izdarot atzīmi kriminālprocesa reģistrā.
411.pants. Prokurors pirmstiesas procesā neatliekamības kārtībā
(1) Prokuroram vienas dienas laikā pēc materiālu saņemšanas jāizlemj par procesa turpināšanu neatliekamības kārtībā.
(2) Ja prokurors nepiekrīt procesa turpināšanai neatliekamības kārtībā, jo konstatē apstākļus, kas to nepieļauj, vai uzskata, ka nav savākti pietiekami pierādījumi, lai aizdomās turētā vainu varētu pierādīt tiesā, viņš materiālus nosūta atpakaļ izmeklēšanas iestādei kriminālprocesa turpināšanu vispārējā kārtībā.
(3) Ja prokurors piekrīt procesa turpināšanai neatliekamības kārtībā, viņš pieņem lēmumu par krimināllietas nosūtīšanu tiesai.
412.pants. Lēmums par krimināllietas nodošanu tiesai neatliekamības kārtībā
(1) Lēmumā par krimināllietas nodošanu tiesai neatliekamības kārtībā prokurors norāda:
1) personu, par kuras nodarījumu notiek kriminālprocess;
2) par kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu persona tiek apsūdzēta un nodota tiesai;
3) pierādījumu, ko izmantos pierādīšanā, uzskaitījumu;
4) lietas iztiesāšanas laiku un vietu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.