25. Maijs 2000 /NR. 21 (174)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par piespiedu sabiedrisko darbu kā sodu Latvijā

Par piespiedu sabiedrisko darbu kā sodu Latvijā

Anhelita Kamenska, "Sorosa fonda–Latvija" Cietumu un policijas reformu programmas direktore, — "Latvijas Vēstnesim"

Šī gada 1. un 2.maijā Mežotnes pilī notika seminārs "Piespiedu sabiedrisko darbu dienestu izveide un nostiprināšana Latvijā." Seminārā piedalījās pārstāvji no 13 rajoniem un Rīgas pilsētas. Seminārā bija pārstāvētas tās pašvaldības Latvijā, kuras izveidojušas piespiedu darba dienestus vai nozīmējušas amatpersonu, kas atbildīga par likumpārkāpēju iesaistīšanu piespiedu sabiedriskajos darbos, vai arī plāno izveidot šādu dienestu. Seminārā piedalījās arī pārstāvji no Pašvaldību savienības, vairāku rajonu tiesām un policijas, kā arī Nevalstisko organizāciju (NVO) centrs un Latvijas Sarkanais Krusts.

Seminārā piedalījās Lielbritānijas eksperti Anna Meisa (Anne Mace) no Starptautiskās cietumu reformu organizācijas un Džūlija Brīrtona (Julie Brearton) no Rietumjorkšīras Probācijas dienesta. Semināru rīkoja Sorosa fonds–Latvija (SFL) sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību. Semināra mērķis bija izvērtēt panākumus un problēmas notiesāto iesaistīšanā piespiedu sabiedriskajos darbos Latvijā kopš šī soda veida ieviešanas 1999.gada 1.aprīlī, kā arī, izmantojot citu valstu pieredzi, sniegt dalībniekiem zināšanas šāda soda veiksmīgai ieviešanai, kā arī izstrādāt tālāku rīcības plānu Latvijas reģionos.

 

Piespiedu darbs

kā jauns kriminālsods

Jaunais Krimināllikums, kas stājās spēkā 1999.gada 1.aprīlī, paredz jaunu soda veidu — piespiedu darbu, ko var piespriest no 40 līdz 280 stundām. Piespiedu darbs veicams dzīvesvietas apvidū pašvaldības noteiktos darbos no pamatdarba vai mācībām brīvajā laikā un bez atlīdzības. Notiesāto personu darbadienās drīkst nodarbināt ne vairāk par 2 stundām, bet ar viņa piekrišanu līdz 4 stundām, savukārt izejamās dienās līdz 4 stundām, tātad nedēļā ne mazāk par 12 stundām. Sods ir izciešams piecu līdz desmit mēnešu laikā. Par ļaunprātīgu izvairīšanos no darba sodu var aizstāt ar arestu. Diemžēl ar aresta atlikšanu Latvijas tiesas nevar piemērot nekādas citas sankcijas, kā tikai notiesāto brīdināt.

 

1999.gadā — piespiedu darbi

par braukšanu dzērumā un zādzībām

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas Tiesu darba un statistikas nodaļas datiem 1999.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties