Anhelita Kamenska, "Sorosa fonda–Latvija" Cietumu un policijas reformu programmas direktore, — "Latvijas Vēstnesim"
Šī gada 1. un 2.maijā Mežotnes pilī notika seminārs "Piespiedu sabiedrisko darbu dienestu izveide un nostiprināšana Latvijā." Seminārā piedalījās pārstāvji no 13 rajoniem un Rīgas pilsētas. Seminārā bija pārstāvētas tās pašvaldības Latvijā, kuras izveidojušas piespiedu darba dienestus vai nozīmējušas amatpersonu, kas atbildīga par likumpārkāpēju iesaistīšanu piespiedu sabiedriskajos darbos, vai arī plāno izveidot šādu dienestu. Seminārā piedalījās arī pārstāvji no Pašvaldību savienības, vairāku rajonu tiesām un policijas, kā arī Nevalstisko organizāciju (NVO) centrs un Latvijas Sarkanais Krusts.
Seminārā piedalījās Lielbritānijas eksperti Anna Meisa (Anne Mace) no Starptautiskās cietumu reformu organizācijas un Džūlija Brīrtona (Julie Brearton) no Rietumjorkšīras Probācijas dienesta. Semināru rīkoja Sorosa fonds–Latvija (SFL) sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību. Semināra mērķis bija izvērtēt panākumus un problēmas notiesāto iesaistīšanā piespiedu sabiedriskajos darbos Latvijā kopš šī soda veida ieviešanas 1999.gada 1.aprīlī, kā arī, izmantojot citu valstu pieredzi, sniegt dalībniekiem zināšanas šāda soda veiksmīgai ieviešanai, kā arī izstrādāt tālāku rīcības plānu Latvijas reģionos.
Piespiedu darbs
kā jauns kriminālsods
Jaunais Krimināllikums, kas stājās spēkā 1999.gada 1.aprīlī, paredz jaunu soda veidu — piespiedu darbu, ko var piespriest no 40 līdz 280 stundām. Piespiedu darbs veicams dzīvesvietas apvidū pašvaldības noteiktos darbos no pamatdarba vai mācībām brīvajā laikā un bez atlīdzības. Notiesāto personu darbadienās drīkst nodarbināt ne vairāk par 2 stundām, bet ar viņa piekrišanu līdz 4 stundām, savukārt izejamās dienās līdz 4 stundām, tātad nedēļā ne mazāk par 12 stundām. Sods ir izciešams piecu līdz desmit mēnešu laikā. Par ļaunprātīgu izvairīšanos no darba sodu var aizstāt ar arestu. Diemžēl ar aresta atlikšanu Latvijas tiesas nevar piemērot nekādas citas sankcijas, kā tikai notiesāto brīdināt.
1999.gadā — piespiedu darbi
par braukšanu dzērumā un zādzībām
Saskaņā ar Tieslietu ministrijas Tiesu darba un statistikas nodaļas datiem 1999.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.