Foto: no personiskā arhīva |
Pēdējos gados strauji pieaug sieviešu loma un nozīme sabiedrībā: politikā, uzņēmējdarbībā, radošajās specialitātēs un sadzīvē. Arī tiesību aizsardzības iestādēs nostiprinās sievietes tiesneses, prokurores, policistes tēls.
Kriminogēnā situācija valstī, likumpārkāpumu līmenis un policijas nepietiekamais prestižs no ikviena darbinieka prasa papildu sasprindzinājumu un paaugstinātu atbildības izjūtu. Risinot minētos uzdevumus, ir būtiski pilnveidot kadru politiku policijā, optimizēt policijas darba organizāciju, paaugstinot darbinieka personīgo atbildību, nostiprinot pienākuma apziņu, veicinot korektu saskarsmi ar iedzīvotājiem utt. Svarīgi šajā aspektā ir noteikt un precizēt tieši sievietes lomu un vietu policijā, jo sievietei bieži jāizjūt divkārša slodze un īpaša attieksme. Nav noslēpums, ka darbs policijā prasa lielu atbildību, paaugstinātu pienākuma apziņu, bieži nenormētu darba laiku un ir saistīts ar stresa un riska situācijām.
Latvijas Policijas akadēmija laikā no 2002.gada 8.augusta līdz 2002.gada 15. novembrim veica pētījumu “Sievietes vieta un loma policijas uzdevumu izpildē”. Pētījuma ietvaros tika veiktas socioloģiskās aptaujas, kuru mērķis bija noskaidrot:
– sabiedrības attieksmi pret sievieti kā policijas darbinieci;
– sievietes, kura strādā policijā, attieksmi pret savu izvēlēto profesiju, darba un sadzīves apstākļiem;
– policijas iestāžu vadītāju attieksmi pret sievieti kā policijas darbinieci;
– sievietes, kura strādā policijā, ģimenes locekļu attieksmi un vērtējumu sievietes misijai policijā.
Socioloģiskās aptaujas rezultātā iegūtās ziņas, izmantojot tās vispārinātā veidā, ļauj kopumā izvērtēt sievietes lomu policijā, norāda uz sievietes optimālo vietu policijā un tās uzdevumu izpildes mehānismā, kā arī rosina domas par kadru politikas pilnveidi policijā, novēršot policijas darba organizācijas nepilnības, vienlaikus paaugstinot sievietes nozīmi likumpārkāpumu novēršanā un noziedzības profilaksē.
Veicot Latvijas iedzīvotāju aptauju, par pamatu tika ņemti Latvijas statistikas dati 2001.gadā — pastāvīgo iedzīvotāju skaits Latvijā – 2 366 131.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.