17. Februāris 2004 /NR. 6 (311)
Skaidrojumi. Viedokļi
Latvijas cilvēktiesības

Latvijas cilvēktiesības

2003.gada 4.ceturksnis
Valsts cilvēktiesību biroja apkopojums

Sūdzību izskatīšana VCB

Sūdzības par bērna tiesībām

Cilvēktiesību problēmu apskats Latvijā

Aizlieguma atsevišķām personu grupām kandidēt Eiropas Parlamenta
vēlēšanās atbilstība cilvēktiesību principiem
Piedziņas vēršana uz dzīvokli un dzīvojamo māju

VCB organizētie pasākumi

Starptautiskā konference ”Bērnu ar uzvedības traucējumiem mācības
vispārizglītojošās skolās. Problēmas un to iespējamie risinājumi”
Diskusija par likuma “Par pašvaldību palīdzību dzīvokļa jautājuma
risināšanā” normu piemērošanu
Diskusija par studentu tiesībām iegūt bezdarbnieka statusu

Izbraukumi un tikšanās

Tikšanās par nepilngadīgo profilakses centru statusa un darbības problēmām
Pārbaude par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem Cēsu 1. pamatskolā
Citi izglītības iestāžu apmeklējumi

Starptautiskā sadarbība

VCB kļūst par Eiropas bērna tiesību ombudpersonu tīkla dalīborganizāciju
VCB 2003. gada 4. ceturksnī saņemtās un izskatītās sūdzības (tabula)

Sūdzību izskatīšana
Valsts cilvēktiesību birojā

2003.gada 4.ceturksnī Valsts cilvēktiesību birojā (turpmāk VCB) saņemtas 398 rakstveida sūdzības un sniegtas 960 mutvārdu konsultācijas par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Salīdzinot ar 2003.gada 3.ceturksni, ir pieaudzis gan rakstveida sūdzību skaits (par 12%), gan mutvārdu konsultāciju skaits (par 35%).
Šajā laikā atrisinātas 109 sūdzības, izbeigtas ar ieteikumu – 238, bet atteiktas kā nepamatotas 40 rakstveida sūdzības.
Īpaši daudz sūdzību 2003.gada 4.ceturksnī saņemts par iespējamiem tiesību uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu pārkāpumiem – 102, par šo jautājumu sniegtas arī 53 mutvārdu konsultācijas. Lielākā daļa sūdzību – 71 – bija par iespējamiem pārkāpumiem izmeklēšanas cietumos.
Piemēram, vairākas personas vērsās VCB, apstrīdot Centrālcietuma vadības pieņemto rīkojumu, kas noteica: apcietinātajām personām obligāti jāpiedalās ikdienas pastaigās. Gadījumos, ja kāds no kameras biedriem atteicās iet pastaigā, tas tika aizliegts arī pārējiem.
Lai izvērtētu šo situāciju un iespējamos pārkāpumus no cilvēktiesību viedokļa, VCB direktors un speciālisti apmeklēja Centrālcietumu, kur tikās ar cietuma priekšnieku un apcietinātajām personām. VCB pauda viedokli, ka saskaņā ar starptautiskajiem cilvēktiesību dokumentiem ieslodzītie obligāti jānodrošina ar pastaigu svaigā gaisā. Tas tika pausts arī Specializētās vairāku nozaru prokuratūras virsprokurorei S. Daugavietei un Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniekam D. Lūkam. VCB arī uzsvēra, ka pastaigas svaigā gaisā ir ļoti vērtīga un nepieciešama nodarbe cilvēka veselības stiprināšanai, tāpēc būtu nepieciešams apcietinātajiem dot brīvu izvēli ikdienas pastaigu izmantošanā. Rezultātā šis apcietināto personu tiesību pārkāpums tika novērsts.
Par pārkāpumiem brīvības atņemšanas vietās tika saņemtas 15 rakstveida sūdzības. Vairākās no tām tika lūgta informācija par iestādēm, uz kurām nosūtītās notiesāto vēstules netiek cenzētas. Tika arī izteikta vēlme vēstules no VCB saņemt aizvērtā veidā.
Krimināllikumā paredzēto kriminālsodu izpildes noteikumus un kārtību, notiesāto tiesisko statusu, valsts un pašvaldību iestāžu kompetenci sodu izpildē regulē Latvijas Sodu izpildes kodekss, un tā 50. pants paredz notiesāto tiesības rakstīt priekšlikumus, iesniegumus un sūdzības valsts iestādēm, sabiedriskajām organizācijām un amatpersonām. Taču no šī tiesību akta arī izriet, ka notiesāto sarakste ar jebkuru iestādi vai personu, tai skaitā ar cilvēktiesību aizsardzības institūcijām tiek kontrolēta. Pretēja situācija ir apcietinātām personām, kuras atrodas izmeklēšanas cietumos. Izmeklēšanas cietumu iekšējās kārtības noteikumi nosaka, ka sarakste ar cilvēktiesību aizsardzības institūcijām, prokuratūru un tiesu, kā arī ar viņa aizstāvi nav pakļauta pārbaudei.
Līdz ar to VCB atzīst, ka pastāv nevienlīdzība ieslodzīto personu tiesībās sarakstei ar cilvēktiesību aizsardzības institūcijām. Lai risinātu šo jautājumu, VCB par konkrēto jautājumu sniegs savu atzinumu atbildīgām institūcijām ar mērķi izstrādāt grozījumus Latvijas Sodu izpildes kodeksā un Brīvības atņemšanas iestāžu iekšējās kārtības noteikumos.
Otrajā vietā pēc saņemto rakstveida sūdzību skaita ir problēmas, kas saistās ar personu tiesībām uz taisnīgu, atklātu un savlaicīgu tiesu – 2003. gada 4. ceturksnī saņemtas 67 rakstveida sūdzības (sniegta arī 51 mutvārdu konsultācija). No tām absolūti lielākā daļa – 46 sūdzības attiecas uz krimināllietu tiesvedības procesu.
Tāpat kā iepriekšējos ceturkšņos apcietinātie galvenokārt sūdzējās par tiesas neobjektivitāti, to, ka nav ņemtas vērā tiesājamā liecības un netiek izsaukti tiesājamā vēlamie liecinieki, par ilgajiem tiesas procesiem, ilgo gaidīšanu uz tiesu un to, ka netiek paziņots tiesas sēdes datums. Šādos gadījumos VCB parasti pieprasa informāciju un lūdz veikt pārbaudi par sūdzībā norādītajiem faktiem Tieslietu ministrijas Tiesu departamentam un Rīgas apgabaltiesai.
Saistībā ar sūdzībām par pārkāpumiem pirmstiesas izmeklēšanas laikā VCB regulāri sadarbojas ar prokuratūras iestādēm. Piemēram, ja sūdzības iesniedzējs norāda, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņš ilgstoši atrodas apcietinājumā, taču ar viņu netiek veiktas procesuālās darbības – netiek pratināts, advokātam ir liegta iespēja iepazīties ar lietas materiāliem utt., tad saskaņā ar Kriminālprocesa kodeksa 222. pantu VCB lūdz augstākstāvošu prokuratūras iestādi veikt pārbaudi par zemākstāvošas prokuratūras prokurora darbu attiecīgajā lietā. Vairākos gadījumos prokuratūra ir atzinusi kļūdas zemākstāvošas prokuratūras darbā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties