6. Aprīlis 2004 /NR. 13 (318)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kad vērsties Satversmes tiesā un kā to darīt

Kad vērsties Satversmes tiesā un kā to darīt

Dzintra Pededze, Satversmes tiesas priekšsēdētāja padomniece, Alla Spale, Satversmes tiesas tiesneša palīdze, – “Jurista Vārdam”

Ikviens, kas studējis valststiesības, atzīs: konstitucionālajai tiesai ir īpaša loma, lai sekmētu konstitūcijas ievērošanu un aizsargātu personas pamattiesības. Tomēr prakse rāda, ka tā vai cita iemesla dēļ pat juristiem dažreiz trūkst izpratnes par Latvijas Satversmes tiesas kompetenci un darbību. Ikviens, kas seko līdzi masu medijiem, pamanīs, ka Satversmes tiesas lietās bieži tiek iztirzātas sabiedrībai būtiskas un nereti strīdīgas tēmas, kas izraisa pastiprinātu sabiedrības interesi. Satversmes tiesas darbība sabiedrībā pārsvarā tiek novērtēta pozitīvi, tāpēc, sastopoties ar kādu netaisnību, daudzi uzdod sev jautājumu, vai šādas netaisnības novēršanā nevarētu palīdzēt Satversmes tiesa. Rūgta ikdienas pieredze rāda, ka lielā daļā gadījumu Satversmes tiesā meklē palīdzību jautājumos, kuros Satversmes tiesa vispār nevar palīdzēt, jo tie nav Satversmes tiesas kompetencē, vai arī palīdzība tiek meklēta tādā formā, kas neatbilst likuma prasībām.
Lai gan pagājuši vairāki gadi kopš brīža, kad stājās spēkā grozījumi Satversmes tiesas likumā, kas personai deva tiesības iesniegt konstitucionālo sūdzību Satversmes tiesā, personu izpratne par Satversmes tiesas darbību pamatvilcienos nav būtiski uzlabojusies.
Vienlaikus ir uzkrāta konkrēta pieredze Satversmes tiesas darbā, kas ļauj atbildēt uz jautājumiem, uz kuriem nebija iespējams atbildēt laikā, kad konstitucionālo sūdzību izskatīšana tikai sākās. Šā raksta mērķis ir sniegt nelielu apkopojošu ieskatu Satversmes tiesas darbībā, vienlaikus pakavējoties pie atsevišķiem aspektiem, kas varētu palīdzētu interesentiem atbildēt uz jautājumu: vai konkrētajā gadījumā iespējams iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā un kā to labāk darīt? Autores šajā rakstā nevēlas nedz slavēt, nedz pelt Satversmes tiesas pieredzi, bet to tikai apkopot. Ceram, ka šis apkopojums palīdzēs gan praktiķiem, gan arī visiem tiem, kas vēlas zinātniski izvērtēt minēto pieredzi.

 

 

Dzintra Pededze
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

 

Alla Spale
Foto: no personiskā arhīva

1.

Svarīgākās normas, kas regulē Satversmes tiesas darbību, ir Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 85.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties