Pret korupciju Latvijā - ar pašu vēlmi un citu atbalstu
Latvijā aizsākts Eiropas Savienības ''Phare'' programmas finansēts projekts korupcijas novēršanai - "Korupcijas novēršanas likumdošanas, izglītošanas un sabiedrības informēšanas programma", kas mērķa ziņā ir pirmreizēja visā Viduseiropā un Austrumeiropā. Atbalstot šādu iniciatīvu, Latvija ir paudusi gribu atbrīvoties no šīs visai sabiedrībai bīstamās un valsts izaugsmei traucējošās parādības.
Šajā "Jurista vārdā" - par korupciju, tās definīciju, statistiku un izpausmēm Latvijā, kā arī ''Phare'' finansētā projekta mērķiem - tā koordinācijas vienības ekspertu sagatavota materiālu kopa, kuras tapšanā izmantota arī Korupcijas novēršanas padomes, Latvijas Ārpolitikas institūta, sabiedrības par atklātību "Delna", Iekšlietu ministrijas Informācijas centra, Tieslietu ministrijas Tiesu departamenta un Valsts ieņēmumu dienesta Korupcijas novēršanas kontroles daļas informācija.
Mērķis - samazināt korupcijas
radītos zaudējumus Latvijai
Šā gada 28.jūnijā Eiropas Savienības ''Phare'' Korupcijas novēršanas likumdošanas, izglītošanas un sabiedrības informēšanas programmas pirmajā preses konferencē šī projekta direktors Aksels Kunelliss ( Axel Kunellis ) uzsvēra, ka aizsāktā projekta mērķis ir samazināt zaudējumus, kurus Latvijai nodara korupcija, atbalstīt kvalitatīvi jaunas ierēdņu paaudzes veidošanu un iesaistīt valsts sabiedrību korupcijas novēršanā.
Eiropas Komisijas delegācijas Latvijā pārstāvis Bernārs Sordē ( Bernard Sordet ) preses konferencē atzina, ka Latvijā ir jāattīsta ekonomika, tāpēc Latvijas valsts ir jāatbrīvo no korupcijas, lai tajā drošāk varētu ieplūst ārvalstu investīcijas.
Šis ir pirmais Eiropas Savienības ''Phare'' korupcijas novēršanas projekts Viduseiropā un Austrumeiropā. Tas tiek īstenots tieši Latvijā, tātad Latvijas valstij ir politiskā griba novērst korupciju.
Projekta direktors A.Kunelliss preses konferencē informēja par šī projekta ekspertiem. Projekta vadītājs ir Deivids Volliss (David Wallis) no Lielbritānijas, viņš no 1990. līdz 1996.gadam vadījis Honkongas pretkorupcijas vienību. Ilgtermiņa eksperte likumdošanas jautājumos ir latviešu izcelsmes advokāte no Vācijas Dace Līga Lutere-Timmele (Luters-Thuemmel) . Projektā darbojas astoņi vietējie eksperti, ir paredzēts iesaistīt īstermiņa ārvalstu ekspertus. Projekts ilgs līdz 2001. gada jūlijam, un tā kopējais finansējums ir 2 miljoni eiro.
Projekta vecākā amatpersona ir Valsts kancelejas direktore Gunta Veismane. Preses konferencē viņa pastāstīja, ka uz šī korupcijas novēršanas projekta īstenošanu sākumā pieteikušās 14 firmas. Pēc divām kārtām par vislabāko atzīts vadības, nodokļu administrēšanas un audita starptautiskās konsultantu firmas KPMG pieteikums.
Projekta direktors A.Kunelliss žurnālistus informēja, ka KPMG šo korupcijas novēršanas projektu īsteno kopā ar Lielbritānijas audita firmu "Burnett Swayne" un ar Vācijas ierēdņu apmācības institūciju "DBB Akademie" (Deutsche Beamten Bund Akademie - Vācu civildienesta biedrības akadēmija).
A.Kunelliss uzsvēra, ka projekta eksperti cieši sadarbojas ar Eiropas Komisijas delegāciju Latvijā un Latvijas institūcijām: Valsts administrācijas skolu, Korupcijas novēršanas padomi un tās sekretariātu, Valsts policiju, Policijas akadēmiju, Valsts ieņēmumu dienestu un daudzām citām institūcijām. Projekta darba metodes ir: analizēt juridisko bāzi; identificēt korupcijas novēršanai nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos; apmācīt ierēdņus un izstrādāt atbilstošas mācību programmas, kuras varēs lietot valsts pārvaldes institūcijas savu darbinieku profesionālai apmācībai pretkorupcijas jautājumos, kā arī iesaistīt sabiedrību dialogā par korupciju un tās novēršanu.
Tieslietu ministrijas Personālvadības departamenta direktora p. i. Vilnis Antonišķis, kurš ir arī Tieslietu ministrijas eksperts Korupcijas novēršanas padomē un kuram ir darba pieredze Organizētās noziedzības un korupcijas apkarošanas birojā, preses konferencē uzsvēra, ka paralēli likumdošanas uzlabošanai ļoti svarīga ir sabiedrības izglītošana, jo "gan organizētā noziedzība, gan korupcija barojas no mums pašiem".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.