21. Decembris 2004 /NR. 49 (354)
Tiesību prakse
Par Krimināllikuma 55.panta 6.daļas 1.punkta piemērošanu

Par Krimināllikuma 55.panta 6.daļas 1.punkta piemērošanu

Tiesu prakses apkopojums, sagatavots AT Plēnuma un tiesu prakses vispārināšanas daļā

Atbilstoši Krimināllikuma (turpmāk tekstā – KL) 55.panta 6.daļas 1.punktam, notiesājot personu nosacīti, tiesa var uzlikt tai par pienākumu noteiktā termiņā novērst radīto kaitējumu. Saskaņā ar KL 55.panta 9.daļu gadījumos, kad nosacīti notiesātais bez attaisnojoša iemesla nepilda uzliktos pienākumus, tiesa pēc policijas iesnieguma var pieņemt lēmumu par spriedumā noteiktā soda izpildīšanu notiesātajam vai par pārbaudes termiņa pagarināšanu uz vienu gadu.
Personai, kas pastrādājusi noziedzīgu nodarījumu, ir pienākums novērst radīto kaitējumu neatkarīgi no soda veida, ko viņai piespriedusi tiesa. Naudas piedzīšanas mehānisms valstī nav pietiekami efektīvs un civilprasības apmierināšana negarantē, ka cietušajam tiks atlīdzināts nodarītais kaitējums un ka tas notiks saprātīgā laikā. Bieži cietušajam ilgi ir jāgaida nodarītā kaitējuma kompensācija; nav retums, ka zaudējumi netiek atlīdzināti vispār, jo likumpārkāpējam nav līdzekļu un pietiekama stimula, lai kompensētu nodarīto kaitējumu.
Atbilstoši Civillikuma 1779.pantam katrai personai ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko tā ar savu darbību vai bezdarbību ir nodarījusi. Nosacītas notiesāšanas gadījumā radītā kaitējuma novēršana ir ne tikai pienākums, bet arī nosacījums, lai sods netiktu izpildīts reāli.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties