11. Janvāris 2005 /NR. 1 (356)
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesas Latvijā: vajadzīgas radikālas pārmaiņas
8

Šķīrējtiesas Latvijā: vajadzīgas radikālas pārmaiņas

Prof. Dr.habil.iur. Kalvis Torgāns
TORGANS01.PNG (97024 bytes)
Foto: Gatis Dieziņš, A.F.I.

Nav dūmu bez uguns

Latvija ir sasniegusi savdabīgu, ne viennozīmīgi vērtējamu rekordu –110 šķīrējtiesas mūsu mazajā valstī. Tas, ka aizritējušā gada pirmajā pusē vien tiesās saņemti 3033 pieteikumi par šķīrējtiesas nolēmumu piespiedu izpildi1 liecina, ka caur šķīrējtiesām virzās tūkstošos skaitāmi strīdi un tas atslogo tiesu sistēmu. Taču aizvien biežāk izskan kritika par šķīrējtiesu darba kvalitāti un nepieciešamību kaut ko darīt.2 Saeimā otrajā lasījumā izskatīti grozījumi Civilprocesa likumā (CPL) attiecībā uz šķīrējtiesu darbību. Lielos vilcienos pabeigta likumprojekta sagatavošana trešajam lasījumam. Un iepazīšanās ar projekta pašreizējo saturu lika šo rindu autoram ķerties pie rakstāmā, lai teiktu, ka iezīmētie grozījumi nedos ne būtisku uzlabojumu, ne drošību, ka šī pasaulē iecienītā strīdu noregulēšanas forma Latvijā arī turpmāk neizraisīs bažas un pārmetumus.
Ziņas par šķīrējtiesu darba kvalitāti Latvijā veidojas no informācijas drumslām, kas konfidencialitātes noteikumu apstākļos šur un tur izspraucas atklātībā. Tas, ka atsauksmes pārsvarā ir negatīvas attiecībā uz atsevišķām šķīrējtiesām, kā arī atsevišķiem spriedumiem, dod pamatu pieņēmumam, ka šķīrējtiesās likumība strīdu izšķiršanā cieš biežāk nekā valsts tiesu sistēmā. Tajā gan arī netrūkst negatīvu piemēru, kurus augstākas tiesu instances cenšas labot. Atšķirībā no šķīrējtiesnešu sastāva valsts tiesnešu korpuss ir veidojies pēc samērā stingriem kritērijiem, ar rūpīgu tiesneša amata pretendenta profesionālās sagatavotības un morālo īpašību vērtēšanu pirms Saeimas lēmuma.
ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Leo
17. Septembris 2005 / 14:43
0
ATBILDĒT
Ceru, ka daudzus no K.T. priekslikumiem nenems vērā. Skīrējtiesas tomēr ir domātas komersantiem nevis patērējtājiem, un tieši šī iemesla dēļ nav jāpielāgo komersantu institūti "parastajiem cilvēkiem".

inga
14. Janvāris 2005 / 19:09
0
ATBILDĒT
tad jau kaut kas jaadara, nejau jaaseezh un visu laiku jaapiikst, a to pieradushi.....!!!!!!!
Arī jurists (no tiesas)
14. Janvāris 2005 / 17:26
0
ATBILDĒT
Mjāa! Ar tām šķīrējtiesām mums ir smagi!

Labi, ka Torgāns sācis par to runāt.

Manuprāt problēmas tajās šķīrējtiesās ir kadros, proti, tajos, kā mēdz saukt, "tiesnešos"! Nu kas tie par tiesnešiem! Tiesnesis ir tas, kurš ir cienīgs uzģērbt mantiju (lai kādā krāsā tā arī būtu) un tiesneša ķēdi. Domāju visiem zināms, cik ērkšķains ceļš līdz tam. Tie pārējie krūmu kantori gan ir garām!

Ja šķīrējtiesas grib strādāt, un kāds grib tajās taisnību meklēt, tad lai tie būtu uzņēmumi! Cūcības ir tad, ja bankas piespiež kredīta ņēmējus parakstīt līgumus ar nosacījumiem, ka strīdi ir risināmi tikai šķīrējtiesā. Kur tad paliek LR Satversmē garantētās katras personas tiesības uz taisnīgu, neatkarīgu un objektīvu tiesu! Bet te, - še Tev, Spreidumi nav pārsūdzami!!!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties