13. Novembris 2019 09:42
Domnīca / brīvais mikrofons (arhīvs)
Spriedums/lēmums tiek pasludināts pastkastītē?
5
Tikai jautājums par dzīvi

Laikā, kad ekonomiskā apgrozība ir sasniegusi tādu līmeni, kad katra diena ir no svara, kuru mēs gaidām, lai saņemtu spēkā stājušos spriedumu/lēmumu, man ir radījusi kārtējo vilšanos mūsu tiesu sistēmā.

Jautājums, kad stājas spēkā tiesas spriedums/lēmums, lai tas būtu izmantojams man kā prasītajai savu tiesību realizēšanai? Kur galu galā spriedums/lēmums tiek pasludināts? Vai atbildētāja aizsardzība jau nepārsniedz to robežu, kad vajadzētu teikt: "Pietiek! Atbildētājam ir jābūt tik saprātīgam, ka tam ir pienākums apzināties savas tiesības un sekas".

Iz dzīves:

1) Esmu prasītāja civillietā, kurā norādīts, ka pilns sprieduma noraksts pieejams tiesas kancelejā 2019.gada 3.septembrī. Sprieduma pārsūdzams 20 dienu laikā. Tā nu 2019.gada 24.septembrī es dodos pēc atzīmes par spēkā stāšanos, bet man saka, ka jāgaida vēl 14 dienas, jo esot, lūk, jāskaita 20 dienas no 7.dienas no sprieduma pieejamības dienas un 7 dienas iet vēl klāt pēc 20 dienām. Minētais saistīts ar pasta nosūtīšanu un saņemšanu.

Jautājums, vai spriedumu pasludina pastkastītē tajā dienā, kad tas tiek ielikts atbildētāja pastkastītē? Vai tas, ka atbildēts ir nelicies ne zinis par tiesu un paziņojumu par tiesas sprieduma pieejamības datumu, dod tiesības vēl vairāk apgrūtināt prasītāju, liekot tam gaidīt vēl visādas mistiskas dienas?

2) Rakstveida procesā tiek pieņems lēmums par izsoles akta apstiprināšanu. Lēmums pieņemts 2019.gada 25.oktobrī. Zvanu uz tiesu un man saka, ka īpašuma pārreģistrācija varēs notikt tikai 2019.gada 22.novembrī. Tas nekas, ka lēmumā rakstīts, ka tas pārsūdzams 10 dienu laikā. Atkal tiek norādīts uz pastu.

Ko es gribēju teikt. Saprotu, ka CPL paģēr normu, ka dokuments uzskatāms par piegādātu attiecīgajā dienā, atkarībā no nosūtīšanas veida. Taču, raisa neizpratni, kāds tam sakars ar sprieduma spēkā stāšanos. Manuprāt, tikai loģiski ir, ja spriedums tiek pasludināts, vai lēmums pieņemts konkrētā dienā, tad tikai loģiski būtu ņemt vērā spriedumā/lēmumā noteikto dienu skaitu un viss. Tas novērstu atšķirīgas interpretācijas. Starpcitu, kādu laiku atpakaļ manīju, ka Administratīvā tiesa paziņojumā precīzi bija izskaidrojusi, kad spriedums tiks uzskatīts par spēkā stājušos un tur netika ņemts vēra kaut kādas pasta dienas.

Nobeiguma ar skumjām jāsecina, ka cilvēki, kas strādā tiesu sistēmā bieži neaptver, ka divas nedēļas biznesa vidē ir pieteikami ilgs laiks un ar vieglu roku tiek mētāti termiņi pa mēnesi turp un atpakaļ.

P.S. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zemesgrāmatu nodaļas darbiniece man lieliski atbildēja uz maniem iebildumiem, sakot paaugstinātā balsī: "Nepārtrauc mani, ja kaut ko nesaprotu, ej pie jurista, nevis man te stāsti". Nobeigumā šī pati darbiniece teica ģeniālu frāzi: "Ja kaut kas nepatīk, rakstiet Tieslietu ministrijai, tur Bordāns, viņš taču mums tāds baigais gudrinieks". Par pēdējo frāzi, nez kāpēc, varēja just ironiju darbinieces balsī....

 

 

 
 
5 KOMENTĀRI
 
...
17. Novembris 2019 / 18:08
0
ATBILDĒT
To tiešām rakstīja jurists?
Tās septiņas dienas ir tāpēc, ka otra puse var apelācijas / kasācijas sūdzību nosūtīt arī pa pastu pēdējā dienā (to jau bija norādījis arī Armands). Pie notāriem arī tas pats - mantojuma apliecības izdošanai arī nogaida vēl 7 dienas - ja nu pēkšņi kāds kreditors vai mantinieks atsūtīs savu pretenziju/ iesniegumu.
izbrīnītais
13. Novembris 2019 / 14:55
0
ATBILDĒT
Es ceru, ka autors nav jurists.
Ar termiņiem jau nu viss ir skaidrs un sen saprotams. Bez tam, īsti nesaprotu par ko tad sāpē? No raksta noprotu, ka nekas nav nokavēts? Sāpē, par to, ka otra puse laikus iesneigusi apelāciajs sūdzību?
Seskis
13. Novembris 2019 / 13:36
5
ATBILDĒT
Spriedumam ir piemērojami administratīvā akta noteikumi. Proti, spriedums stājas spēkā ar paziņošanas brīdi pieteicējam/prasītājam. Viss viens, kādā veidā spriedums tiek paziņots - rakstveidā, mutiski vai kā citādi, tas ir spēkā ar paziņošanas brīdi. Spriedumu var paziņot arī publiski, publicējot to oficiālajā laikrakstā „Latvijas Vēstnesis". Tas gan vairāk attiecināms uz kriminālietām - lai Tauta uzzin, kurš indivīds tiek izsludināts ārpus likuma. Pasta dienas ir tikai atrunas, lai piesegtu atbildīgo subjektu neizdarību un slaistīšanos. Ja spriedumā ir atzīmēts, ka tas pārsūdzams apelācijas vai kasācijas kārtībā, nekavējoties jāvēršas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā ar sūdzību par negodīgiem sprieduma noteikumiem.
Armands
13. Novembris 2019 / 12:26
0
ATBILDĒT
Iedomājieties citu situāciju. Jūsu prasība pirmās instances tiesā ir noraidīta. Jūs likumā noteiktajā termiņā (20 dienas no pilna sprieduma sastādīšanas dienas) sagatavojat apelācijas sūdzību. Pārsūdzības termiņa pēdējā dienā Jūs apelācijas sūdzību nosūtat tiesai pa pastu. Saskaņā ar likumu apelācijas sūdzība, kas tiek nosūtīta pa pastu, ir uzskatāma par iesniegtu dienā, kad tā nodota pastā nosūtīšanai. Pats par sevi saprotams, ka tiesa tajā pašā dienā un, visticamāk, arī nākamajā dienā Jūsu apelāciju vēl nav saņēmusi. Likums noteic, ka pasts nodrošina iekšzemes sūtījumu piegādi 7 dienu laikā. Attiecīgi tiesa Jūsu apelācijas sūdzību var saņemt 7.dienā. Ja mēs vadītos no Jūsu loģikas, tad, neraugoties uz to, ka Jūs likumā noteiktajā termiņā un kārtībā esat pārsūdzējusi spriedumu, tas tomēr stātos spēkā, jo tiesa to vēl nav saņēmusi. Viss ar spriedumu pārsūdzēšanas termiņiem un kārtību, manuprāt, ir pietiekami skaidrs un saprotams. Turklāt nevajag jaukt trīs lietas: 1) sprieduma pasludināšanu, 2) sprieduma paziņošanu lietas dalībniekiem, 3) sprieduma spēkā stāšanos.
piebilde
13. Novembris 2019 / 11:31
3
ATBILDĒT
Manuprāt ar pasta dienām viss ir ačgārni,jo netiek visiem procesiem un situācijām piemērots vienots regulējums. Paziņošanas likums.Un punkts. Pieejamības diena - diena kad saņemams kancelejā. Punkts. Vienmēr un visos procesos.(izņēmumi ir apcietinātie)
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties