Laikā, kad ekonomiskā apgrozība ir sasniegusi tādu līmeni, kad katra diena ir no svara, kuru mēs gaidām, lai saņemtu spēkā stājušos spriedumu/lēmumu, man ir radījusi kārtējo vilšanos mūsu tiesu sistēmā.
Jautājums, kad stājas spēkā tiesas spriedums/lēmums, lai tas būtu izmantojams man kā prasītajai savu tiesību realizēšanai? Kur galu galā spriedums/lēmums tiek pasludināts? Vai atbildētāja aizsardzība jau nepārsniedz to robežu, kad vajadzētu teikt: "Pietiek! Atbildētājam ir jābūt tik saprātīgam, ka tam ir pienākums apzināties savas tiesības un sekas".
Iz dzīves:
1) Esmu prasītāja civillietā, kurā norādīts, ka pilns sprieduma noraksts pieejams tiesas kancelejā 2019.gada 3.septembrī. Sprieduma pārsūdzams 20 dienu laikā. Tā nu 2019.gada 24.septembrī es dodos pēc atzīmes par spēkā stāšanos, bet man saka, ka jāgaida vēl 14 dienas, jo esot, lūk, jāskaita 20 dienas no 7.dienas no sprieduma pieejamības dienas un 7 dienas iet vēl klāt pēc 20 dienām. Minētais saistīts ar pasta nosūtīšanu un saņemšanu.
Jautājums, vai spriedumu pasludina pastkastītē tajā dienā, kad tas tiek ielikts atbildētāja pastkastītē? Vai tas, ka atbildēts ir nelicies ne zinis par tiesu un paziņojumu par tiesas sprieduma pieejamības datumu, dod tiesības vēl vairāk apgrūtināt prasītāju, liekot tam gaidīt vēl visādas mistiskas dienas?
2) Rakstveida procesā tiek pieņems lēmums par izsoles akta apstiprināšanu. Lēmums pieņemts 2019.gada 25.oktobrī. Zvanu uz tiesu un man saka, ka īpašuma pārreģistrācija varēs notikt tikai 2019.gada 22.novembrī. Tas nekas, ka lēmumā rakstīts, ka tas pārsūdzams 10 dienu laikā. Atkal tiek norādīts uz pastu.
Ko es gribēju teikt. Saprotu, ka CPL paģēr normu, ka dokuments uzskatāms par piegādātu attiecīgajā dienā, atkarībā no nosūtīšanas veida. Taču, raisa neizpratni, kāds tam sakars ar sprieduma spēkā stāšanos. Manuprāt, tikai loģiski ir, ja spriedums tiek pasludināts, vai lēmums pieņemts konkrētā dienā, tad tikai loģiski būtu ņemt vērā spriedumā/lēmumā noteikto dienu skaitu un viss. Tas novērstu atšķirīgas interpretācijas. Starpcitu, kādu laiku atpakaļ manīju, ka Administratīvā tiesa paziņojumā precīzi bija izskaidrojusi, kad spriedums tiks uzskatīts par spēkā stājušos un tur netika ņemts vēra kaut kādas pasta dienas.
Nobeiguma ar skumjām jāsecina, ka cilvēki, kas strādā tiesu sistēmā bieži neaptver, ka divas nedēļas biznesa vidē ir pieteikami ilgs laiks un ar vieglu roku tiek mētāti termiņi pa mēnesi turp un atpakaļ.
P.S. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas zemesgrāmatu nodaļas darbiniece man lieliski atbildēja uz maniem iebildumiem, sakot paaugstinātā balsī: "Nepārtrauc mani, ja kaut ko nesaprotu, ej pie jurista, nevis man te stāsti". Nobeigumā šī pati darbiniece teica ģeniālu frāzi: "Ja kaut kas nepatīk, rakstiet Tieslietu ministrijai, tur Bordāns, viņš taču mums tāds baigais gudrinieks". Par pēdējo frāzi, nez kāpēc, varēja just ironiju darbinieces balsī....
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.