2025. gada 20. jūnijā aizsaulē devies ģenerālis Māris Stivrenieks – ilggadējais Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka vietnieks, bijis Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centra priekšnieks, kā arī Jelgavas cietuma priekšnieks. Vienlaikus arī Rīgas Stradiņa universitātes un Daugavpils Universitātes vieslektors, zinātnisko darbu vadītājs un starptautiski atzīts pētnieks, kurš ar priekšlasījumiem piedalījies vairāk nekā 20 starptautiskās konferencēs, zinātnisko rakstu par sodu izpildes jautājumiem, cilvēktiesībām un ieslodzīto resocializāciju autors. Latgalietis ar plašu sirdi un izaicinājumiem pilnu profesionālo ceļu.
Māris Stivrenieks dzimis 1980. gada 18. maijā. Savas dienesta gaitas iekšlietu sistēmā uzsāka 1999. gadā kā Latvijas Policijas akadēmijas Policijas koledžas students. Pēc koledžas absolvēšanas sāka pildīt dienesta pienākumus akadēmijā kā izglītības nodaļas inspektors, vēlāk kļūstot par direktora vietnieku. 2005. gadā viņš ieguva jurista kvalifikāciju, absolvējot Latvijas Policijas akadēmijas komandējošā sastāva nodaļu.
No 2006. gada Māris Stivrenieks dienestu turpināja Ieslodzījuma vietu pārvaldes Mācību centrā priekšnieka vietnieka amatā, 2008. gadā izvirzīts Mācību centra priekšnieka amatam. Vadot Mācību centra darbu, veiksmīgi organizējis un uzlabojis instruktoru sastāva amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm apmācības procesu, aktīvi piedalījies mācību programmu izstrādē un akreditācijā.
2010. gadā majors Māris Stivrenieks tika izvirzīts Jelgavas cietuma priekšnieka amatam, bet 2012. gadā tika iecelts par Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieka vietnieku. M. Stivrenieka profesionalitāte, atbildība un mērķtiecīgais darbs bija ne tikai nenovērtējams ieguldījums penitenciārajā sistēmā, bet arī visas Latvijas sabiedrības drošības labā – sekmējot tās attīstību un ieviešot ieslodzījuma vietās cilvēktiesībām atbilstošu sodu izpildes politiku, un izskaužot padomju okupācijas gadu atstāto negatīvo ietekmi uz ieslodzījuma vietu sistēmu.
Par ieguldījumu Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Latvijas sodu izpildes sistēmas attīstībā 2024. gada 21. maijā M. Stivreniekam tika piešķirta augstākā speciālā dienesta pakāpe – ģenerālis.
Ģenerālis Stivrenieks bija augsti novērtēts vadītājs ar plašu redzējumu, spēcīgām organizatoriskām spējām un skaidru izpratni par penitenciārās sistēmas specifiku. Viņš prasmīgi vadīja uzticēto struktūrvienību darbu. Cienīts kā vadības, tā arī darbinieku un ieslodzīto vidū, apveltīts ar iniciatīvu, prasīgs pret sevi un padotajiem, viņš daudz strādāja pie disciplīnas nostiprināšanas un personālsastāva profesionālās apmācības. M. Stivrenieks bija iniciators un virzītājspēks liela mēroga krīzes mācību organizēšanai brīvības atņemšanas iestādēs. Ar viņa iesaisti tika stiprināta starpinstitucionālā sadarbība ar Valsts policiju, Valsts robežsardzi, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts drošības dienestu un citām institūcijām.
Papildus dienestam M. Stivrenieks aktīvi pievērsās akadēmiskajam darbam. Daudziem saviem studentiem un līdzgaitniekiem viņš paliks gaišā atmiņā kā iedvesmojošs pasniedzējs un izcils eksperts noziedzības prevencijas un ieslodzījuma vietu jautājumos.
Darbojies arī kā Valsts probācijas dienesta padomes loceklis un Tieslietu ministrijas darba grupas dalībnieks Latvijas Sodu izpildes kodeksa reformai. Vienlīdz nozīmīga bijusi M. Stivrenieka īstenotā starptautiskā sadarbība, tostarp pieredzes apmaiņa ar Baltijas un citu Eiropas Savienības valstu ieslodzījuma vietu dienestiem, kā arī uzstāšanās starptautiskajās konferencēs ar zinātniskiem pētījumiem soda izpildes jomā. Zīmīga bijusi viņa uzruna 2022. gadā Eiropas Ieslodzījuma vietu un korekcijas dienestu organizācijas (EuroPris) konferencē, kurā M. Stivrenieks izteica nosodījumu Krievijas asiņainajam karam Ukrainā, paužot atbalstu ukraiņu tautai cīņā par dzimteni, demokrātiju un brīvību izvēlēties savu likteni.
Ģenerāli Stivrenieku raksturoja valstiska domāšana un stratēģisks redzējums Ieslodzījuma vietu pārvaldes mērķu sasniegšanā. Viņam piemita taisnīguma izjūta un iekšēja pārliecība vienmēr rīkoties atbilstoši visaugstākajiem profesionālajiem standartiem un cilvēka cieņas principam. Viņš bija stingri pārliecināts, ka gan krīžu situāciju pārvaldībā, gan arī ikdienas dienestā nozīme ir ne tikai amatpersonu individuālajām prasmēm, bet arī stratēģijai, taktikai un komandas darbam. Mums pietrūks viņa vieduma, sirsnības un cilvēcīguma, kā arī atbalsta ikdienas darba dunā.
Ieslodzījuma vietu pārvaldes kolēģu atmiņā M. Stivrenieks paliks kā spēcīga, prasīga, disciplinēta un vienlaikus cilvēcīga personība – vērtību cilvēks, principiāls un tiešs vadītājs. Īsts godavīrs ar vienmēr atvērtu sirdi un prātu. Un dzirkstošu humora izjūtu. Mums ir bijis patiess gods būt dienestā kopā ar ģenerāli Stivrenieku, tostarp mācoties no viņa ne tikai atbildību pret saviem amata pienākumiem, bet arī cilvēcīgu attieksmi pret ikvienu līdzcilvēku. Viņš uzturēja īstu komandas garu, mācot uzticēšanos un paļaušanos citam uz citu ceļā uz kopīgu mērķu īstenošanu.
Ieslodzījuma vietu pārvaldes vārdā izsakām dziļu pateicību par mūža ieguldījumu Latvijas penitenciārās sistēmas darbības nodrošināšanā, stiprināšanā un attīstībā, kas vienmēr kalpos par paraugu ikvienai amatpersonai un darbiniekam! Māra Stivrenieka dzīves ceļš ir apliecinājums augstai profesionalitātei un kompetencei.
Izsakām visdziļāko līdzjūtību ģenerāļa Māra Stivrenieka ģimenei, tuviniekiem un visiem, kuriem bija gods viņu pazīt!
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.