Šīs publikācijas mērķis, tostarp ievērojot Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas lūgumu publikācijas autorei, ir ielūkoties atsevišķos tiesību avotos, meklējot atbildi uz jautājumu, kā demokrātiskā tiesiskā justīcijas sistēmā būtu uzlūkojamas advokātam piemītošās tiesības uz vārda brīvību.
Pazīstamā paruna “runāšana sudrabs, klusēšana – zelts” atgādina, ka zināmos apstākļos klusēšana var izrādīties prātīgāka izvēle iepretim verbalizētam kādu apstākļu novērtējumam. Tas jo sevišķi attiecas uz dažādu profesiju un amatu pārstāvjiem, kuru izteikumi ne tikai iekļauj informatīvo komponenti, bet arī tā paudējam uzliek papildu atbildības nastu par izteikuma patiesumu un korektumu. Advokāta profesionālā misija gan asociatīvi, gan praktiski nav iedomājama bez mutvārdos vai rakstveidā paustiem izteikumiem, viedokļiem, argumentiem un replikām. Katrs izteikts un arī neizteikts vārds, kuru savā profesionālajā misijā pauž advokāts, vistiešākajā mērā var ietekmēt advokāta juridisko palīdzību lūgušo klientu, konkrēto tiesisko situāciju un vienlaikus arī sabiedrības uztveri un izpratni par tiesiskumu.
Jautājums par advokāta tiesībām uz vārda brīvību juridiskajā diskursā aplūkots samērā reti, tomēr nevarētu sacīt, ka šīs garantijas izpratnes robežas nebūtu bijušas pakļautas praktiskam novērtējumam. Tādējādi šīs publikācijas mērķis, tostarp ievērojot Zvērinātu advokātu palīgu profesionālās sagatavošanas, darbības uzraudzības un eksāmenu komisijas lūgumu publikācijas autorei, ir ielūkoties atsevišķos tiesību avotos, meklējot atbildi uz jautājumu, kā demokrātiskā tiesiskā justīcijas sistēmā būtu uzlūkojamas advokātam piemītošās tiesības uz vārda brīvību.
Advokāta profesionālās misijas izpratne
Latvijas Republikas Advokatūras likuma (turpmāk – Advokatūras likums) 2. pants noteic, ka advokatūra ir tiesiskas valsts justīcijas neatņemama sastāvdaļa. Saskaņā ar Advokatūras likuma 3. pantu advokāti ir neatkarīgi un profesionāli juristi, kas sniedz juridisko palīdzību, aizstāvot un pārstāvot tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā personu likumīgās intereses, sniedzot juridiskas konsultācijas, gatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.