28. Maijs 2026   •   08:00
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Mediju brīvības akts un tā sniegtās priekšrocības mediju sadarbībai ar lielajām tiešsaistes platformām
Mg. iur., LL.M.
Elīza Roshofa
ZAB “Sorainen” juriste 

Raksta mērķis ir aplūkot, kā Eiropas Mediju brīvības akta (turpmāk – EMBA)1 18. pants papildina un mijiedarbojas ar citiem tiesību aktiem, piemēram, Digitālo pakalpojumu aktu (turpmāk – DSA) un Mākslīgā intelekta aktu, un kādas priekšrocības tas var sniegt mazāku dalībvalstu kontekstā.

EMBA mērķis ir harmonizēt Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstu tiesību aktus, kas attiecas uz mediju brīvību, plurālismu un redakcionālo neatkarību, tādējādi novēršot šķēršļus mediju pakalpojumu sniedzēju efektīvai funkcionēšanai ES iekšējā tirgū. EMBA risina vairākus svarīgus jautājumus, piemēram, par valsts iejaukšanos mediju pakalpojumu sniedzēju redakcionālajā brīvībā, mediju finansēšanas caurredzamību, kā arī nodrošina vienlīdzīgāku mediju pakalpojumu sniedzēju dalību ļoti lielās tiešsaistes platformās, papildinot DSA noteikumus.

Kaut arī EMBA stājās spēkā 2024. gada 7. maijā, liela daļa tiesību aktā noteikto prasību jāpiemēro no 2025. gada augusta. Attiecīgi Ministru kabinets pagājušā gada jūlijā atbalstīja iniciatīvu veikt grozījumus nacionālajos tiesību aktos, kas paredzēti, lai EMBA prasības Latvijā varētu tikt efektīvi īstenotas.2

Mediji no lielo tiešsaistes platformu puses nereti ir sastapušies ar nesaprotamiem un pienācīgi neizskaidrotiem ierobežojumiem (piemēram, nepamatotu satura izņemšanu), kas attiecīgi ir kavējuši to piekļuvi šādu platformu lietotājiem. Kamēr DSA neparedz specifiskas piekļuves nodrošināšanas prasības tiešsaistes platformām, EMBA 18. pants šo jautājumu risina, ieviešot pienākumu lielajām tiešsaistes platformām veikt pasākumus, kas novērš profesionāliem standartiem atbilstoša mediju satura nepamatotu izņemšanu. EMBA 18. pants ir jo īpaši nozīmīgs mazo ES dalībvalstu kontekstā, jo tam būtu jāveicina arī salīdzinoši mazāku mediju pakalpojumu sniedzēju redzamību lielajās tiešsaistes platformās.3

Raksta mērķis ir aplūkot, kā EMBA 18. pants papildina un mijiedarbojas ar citiem tiesību aktiem, piemēram, DSA un Mākslīgā intelekta aktu, un kādas priekšrocības tas var sniegt mazāku dalībvalstu kontekstā.

 

EMBA 18. panta tvērums

EMBA 18. panta 1.–2. punkts paredz, ka ļoti lielām tiešsaistes platformām ir pienākums nodrošināt funkcionalitāti, kas ļauj mediju pakalpojumu sniedzējiem pašdeklarēties kā neatkarīgiem mediju pakalpojumu sniedzējiem, un informācija par to ir viegli pieejama. Saskaņā ar EMBA 2. panta 10. punktu ar ļoti lielām tiešsaistes platformām saprot tiešsaistes platformas, kas par tādām noteiktas saskaņā ar DSA 33. panta 4.

ABONĒ 2026.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties