Mg.iur Andrejs Judins, LPA krimināltiesību katedras docents, Sabiedriskās politikas centra “Providus” analītiķis
Foto: no personiskā arhīva |
Latvijas Republikas Augstākās tiesas lēmumā “Likuma piemērošana krimināllietās par svešas mantas nolaupīšanu”1, kurš tika pieņemts 2001.gada 14.decembrī, norādīts, ka gadījumā, ja svešas mantas zādzība vai laupīšana ir saistīta ar citas svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu un ja šai darbībai ir krimināli sodāma nodarījuma pazīmes, izdarītais jākvalificē pēc noziedzīgu nodarījumu kopības kā svešas mantas zādzība vai laupīšana un kā mantas tīša iznīcināšana vai bojāšana.
Brīdī, kad Augstākā tiesa pieņēma šo lēmumu, likumā “Par tiesu varu” 49.panta 2.daļā tika paredzēts, ka Augstākās tiesas Plēnums pieņem tiesām saistošus izskaidrojumus par likumu piemērošanu. Gadu vēlāk normatīvajā aktā tika izdarīti grozījumi, un tagad likuma 49.panta 2.daļa noteic, ka Augstākās tiesas Plēnums apspriež aktuālus tiesību normu interpretācijas jautājumus.
Līdzšinējā prakse
Analizējot tiesu praksi, tiek konstatēts, ka atsevišķos Latvijas rajonos, saucot pie kriminālatbildības par zādzību, kura saistīta ar iekļūšanu telpā, dzīvoklī vai izdarīta no transportlīdzekļa, izdarītais tiek kvalificēts tikai pēc KL 175.panta 3.daļas, neraugoties uz to, ka iekļūšana telpā, dzīvoklī vai automašīnas salonā bijusi saistīta ar svešas mantas bojāšanu. Citos rajonos līdzīgos gadījumos gan prokurori, sastādot apsūdzības rakstus, gan tiesas, notiesājot personu par izdarīto, saskata noziedzīgu nodarījumu kopību, un vainīgajam ir jāatbild pēc KL 175.panta 3.daļas un KL 185.panta 1.vai 2.daļas.
Tā, piemēram, ar Ogres rajona tiesas spriedumu 2003.gada 7.jūlijā pēc KL 175.panta 3.daļas tika notiesāts I.P. 2003.gada 1.jūnijā viņš ar mērķi izdarīt zādzību piegāja pie kioska, pacēla žalūzijas un ar līdzpaņemto lauzni izsita kioskam loga stiklu, iekļuva kioskā un nozaga mantu 15,87 latu vērtībā. Kioska īpašniekam tika nodarīti zaudējumi 75,99 latu vērtībā. KL 185.pantā paredzētā nozieguma sastāva pazīmes tiesa nav saskatījusi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.