6. Septembris 2005 /NR. 33 (388)
Citu pieredze
Tiesības uz taisnīgu tiesas procesu

Formulējums "taisnīgi izskatītu" nozīmē, ka personai ir konstitucionālas tiesības pieprasīt taisnīgumu un tiesai ir pienākums katru lietu izskatīt taisnīgi. Lietas "taisnīgas izskatīšanas" būtisks elements ir tiesas piespriestā soda taisnīgums.

Tiesības uz taisnīgu tiesas procesu

Lietuvas Konstitucionālās tiesas prakse

Asoc.prof. PhD Vītauts Sinkevičus (Vytautas Sinkevičius), Lietuvas Republikas Konstitucionālās tiesas tiesnesis
VITAUC.JPG (9682 bytes)
Foto: no Satversmes tiesas arhīva

Nobeigums. Sākums “JV” Nr.32(387)

Formulējums “taisnīgi izskatītu” nozīmē, ka personai ir konstitucionālas tiesības pieprasīt taisnīgumu un tiesai ir pienākums katru lietu izskatīt taisnīgi. Lietas “taisnīgas izskatīšanas” būtisks elements ir tiesas piespriestā soda taisnīgums. Taisnīgs sods var tikt piespriests tikai tad, kad tiek ņemti vērā visi lietas apstākļi. Tāpēc krimināllikumā jābūt paredzētām visām iespējām tiesai, ņemot vērā visus lietas apstākļus, personai, kas izdarījusi noziedzīgu darbību, piespriest taisnīgu sodu. Netaisnīga soda piespriešana nozīmētu, ka ir pārkāptas personas tiesības uz taisnīgu tiesu, tātad arī Konstitūcijas 31.panta 2.daļa un konstitucionālais tiesiskas valsts princips.
Kriminālkodeksa 312.panta 3.daļā bija noteikta kriminālatbildība par kontrabandu un paredzēts sods par šo noziegumu – brīvības atņemšana no pieciem līdz desmit gadiem.
Konstitucionālā tiesa izskatīja, vai ar Konstitūciju nav pretrunā Kriminālprocesa kodeksa 312. panta 3. daļas norma, ka par kontrabandu soda ar brīvības atņemšanu no pieciem gadiem.12
Konstitucionālā tiesa konstatēja, ka saskaņā ar Konstitūciju likumdevējs var noteikt zemākās robežas sodam par noteiktām noziedzīgām darbībām. Tas, ka Kriminālkodeksa 312.panta 3.daļā bija noteikta brīvības atņemšanas zemākā robeža sodam par tajā norādīto noziegumu un ka šī robeža bija pieci gadi, vēl pats par sevi nenozīmē, ka tiesa, piemērojot krimināllikumu, nevarēja individualizēt konkrētajai personai par konkrēto šajā daļā norādīto noziedzīgo darbību piespriežamo sodu un ka tiesa, piespriežot sodu, nevarēja īstenot taisnīgumu. Konstitucionālā tiesa nolēma, ka Kriminālkodeksa 312.panta 3.daļas norma “tiek sodīts ar brīvības atņemšanu no pieciem (..) gadiem” nebija pretrunā ar Konstitūcijas 31.panta 2.daļu, konstitucionālo tiesiskas valsts principu.
Citādi bija formulēta Kriminālkodeksa 45.panta norma, kas noteica, kādos gadījumos tiesa var piespriest maigāku sodu, nekā paredzēts likumā.
Konstitucionālā tiesa atzīmēja, ka Konstitūcijā garantētās cilvēka tiesības un brīvības, citas konstitucionālās vērtības ir jāsargā un jāaizstāv, ka viens no cilvēka tiesību un brīvību, citu konstitucionālo vērtību aizsardzības un aizstāvības līdzekļiem ir kriminālatbildība par noziedzīgām darbībām.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties