Atbilstoši Krimināllikuma (KL) 44.pantam tiesību ierobežošana ir papildsods, kas izpaužas personas tiesību atņemšanā uz laiku no viena līdz pieciem gadiem. Dažos krimināllikuma sevišķās daļas pantos ir tieši norādīts, tieši kādas personu tiesības var būt ierobežotas pēc noteikto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas.
Foto: no personiskā arhīva |
Mg.iur. Andrejs Judins, Sabiedriskās politikas centra “Providus” eksperts, Latvijas Policijas akadēmijas Krimināltiesību katedras docents
Atbilstoši Krimināllikuma (KL) 44.pantam tiesību ierobežošana ir papildsods, kas izpaužas personas tiesību atņemšanā uz laiku no viena līdz pieciem gadiem. Dažos krimināllikuma sevišķās daļas pantos ir tieši norādīts, tieši kādas personu tiesības var būt ierobežotas pēc noteikto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas. Likumā, piemēram, ir paredzēta transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšana, ierobežojumu noteikšana zināma veida vai visu veidu uzņēmējdarbības veikšanai, aizliegums veikt zināma veida nodarbošanos vai ieņemt noteiktus amatus.
Ņemot vērā KL 44.panta 3.daļā noteikto, tiesas var piemērot šo papildsodu arī tajos gadījumos, kad KL sevišķās daļas pantā nav paredzēta personas sodīšana ar tiesību ierobežošanu, bet noziedzīgais nodarījums tieši saistīts ar vainīgā uzņēmējdarbību vai nodarbošanos vai izdarīts, ļaunprātīgi izmantojot viņam izsniegto speciālo atļauju vai piešķirtās tiesības. Tādējādi tiesa drīkst lemt, kad, uz kādu laiku un kādas tiesības atņemt personai sakarā ar noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.
Tiesību ierobežošana nozīmē ne tikai esošo tiesību atņemšanu, bet arī aizliegumu spriedumā noteiktajā laikā iegūt zināmas tiesības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.