25. Oktobris 2005 /NR. 40 (395)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai Krimināllikumā būtu jāatstāj tikai viens pants

Vai Krimināllikumā būtu jāatstāj tikai viens pants

Par terorisma vietu Krimināllikuma sistēmā

Dipl. iur. Dmitrijs Trofimovs,  Iekšlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks

TROFIMOVSMB.JPG (6427 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

2005.gada 13.septembrī Ministru kabinets atbalstīja likumprojekta “Grozījumi Krimināllikumā”,1 kas groza terorisma krimināltiesisko regulējumu, virzību uz Saeimu.
Daudzu portāla “Delfi” lasītāju komentārus par minēto likumprojektu var raksturot ar šādiem vārdiem: “Krimināllikumā (KL) būtu jāatstāj tikai viens pants par terorismu.” Raksta autora mērķis ir sniegt likumprojekta komentārus, norādot uz izdarīto izmaiņu un precizējumu argumentācijas salīdzinošajiem un saturiskajiem aspektiem.
Vairāku Eiropas Savienības valstu krimināltiesībās noteikta tāda terorisma izpratnes definīcija, kas ietver daudzas konkurējošas krimināltiesību normas, t.i., terorismu kā noziedzīga nodarījuma sastāvu veido attiecīgajā Krimināllikumā vai Kriminālkodeksā jau paredzētie noziedzīgo nodarījumu sastāvi, piemēram, spridzināšana, nonāvēšana utt.
Tādēļ primārā terorisma definīcijas atšķirība no minētajiem konkurējošajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir tā “īpašais” nolūks. Tikai konstatējot šo nolūku personas nonāvēšanā, vainīgais ir saucams pie kriminālatbildības saskaņā ar pantu par terora akta izdarīšanu.
Spēkā esošā Krimināllikuma 88.panta2 “Terorisms” redakcija vairs neatbilst mūsdienu faktiskajai terorisma izpratnei, jo šajā pantā paredzētais nolūks ir šaurāks par to nolūka apjomu, kas noteikts Latvijai saistošajos Eiropas Savienības un starptautiskajos tiesību aktos.

Pamatlēmuma prasības

2002.gada 13.jūnijā Eiropas Padome ir pieņēmusi Pamatlēmumu par terorisma apkarošanu3 (turpmāk – Pamatlēmums). Pamatlēmuma preambulas 6.punkts nosaka vienu no minētā tiesību akta mērķiem, proti, “teroristu nodarījumu definīcijai jābūt pielāgotai visās dalībvalstīs, ieskaitot nodarījumus, kas saistīti ar teroristu grupām. Bez tam sodi un sankcijas jāparedz fiziskām un juridiskām personām, kas izdarījušas vai ir atbildīgas par šādiem nodarījumiem, kuri atspoguļo šādu nodarījumu nopietnību”.
Šis mērķis norāda uz nepieciešamību visās Eiropas Savienības dalībvalstīs atbilstoši savām krimināltiesību tradīcijām un īpatnībām izstrādāt apjoma ziņā vienotu terorisma definīciju.
Lai izvērtētu Latvijas Republikas nacionālajā krimināltiesību likumdošanā definētā terorisma jēdziena atbilstību Pamatlēmumam, kā arī citos Latvijai saistošajos tiesību aktos noteiktajam tiesiskajam regulējumam, Iekšlietu ministrijā tika izstrādāts likumprojekts “Grozījumi Krimināllikumā”, kas precizē un saskaņo ar šodienas faktiskajiem un tiesiskajiem apstākļiem terorisma jēdzienu veidojošo noziedzīgo darbību krimināltiesisko definējumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties