1. Novembris 2005 /NR. 41 (396)
Skaidrojumi. Viedokļi
Pēdējās instances tiesas loma administratīvajā procesā
1

Senāta Administratīvo lietu departamenta kā pēdējās tiesu instances loma vispirms jau izriet no vispārējiem Administratīvā procesa likumā noteiktajiem pamatmērķiem, proti, demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipu, it sevišķi cilvēktiesību, ievērošanas konkrētās publiski tiesiskajās attiecībās starp valsti un privātpersonu, kā arī tiesību normu tiesiskas, precīzas un efektīvas piemērošanas nodrošināšana.

Pēdējās instances tiesas loma administratīvajā procesā

Valerijans Jonikāns, AT Senāta Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētājs

JONIKANSMB.JPG (7467 bytes)
Foto: Arnis Blumbergs

Runa konferencē “Latvijas Republikas Augstākā tiesa attīstībā: atskats pagātnē un Eiropas pieredze nākotnei” Rīgā 2005.gada 7.oktobrī

Tematu vēlos aplūkot caur Administratīvā procesa likuma piemērošanas prizmu. Senāta Administratīvo lietu departamenta kā pēdējās tiesu instances loma vispirms jau izriet no vispārējiem Administratīvā procesa likumā noteiktajiem pamatmērķiem, proti, demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipu, it sevišķi cilvēktiesību, ievērošanas konkrētās publiski tiesiskajās attiecībās starp valsti un privātpersonu, kā arī tiesību normu tiesiskas, precīzas un efektīvas piemērošanas nodrošināšana.
Šie tiesiskas valsts principi vispirms un galvenokārt attiecas uz valsts pārvaldes iestādēm un to darbību, izšķirot personu iesniegumos un sūdzībās izvirzītos jautājumus, un tie ir kritēriji, pēc kuriem tiesa pēc tam izvērtē iestādes pieņemto lēmumu un tās rīcības tiesiskumu, jo tieši izpildvaras darbību, kas attiecas uz konkrētām publiski tiesiskajām attiecībām starp valsti un privātpersonu, pakļaušana neatkarīgas, objektīvas un kompetentas tiesas kontrolei, ir viens no Administratīvā procesa likuma pamatmērķiem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
k.k.
2. Novembris 2005 / 10:33
0
ATBILDĒT
Bija taču norma, kas noteica, ka adm.pārkāpumā lietās pieņemais pirmās instances spriedums ir galīgs....Ko par to pateica Satversmes tiesa, manuprāt nav nevienam jāstāsta....

Un ja ieviesīs šo sistēmu, kā notiks atkāpšanās no prakses? prakse jau nav mūžīga....mainīsies apstākļi un tai arī būs jāmainās līdzi ilgtermiņā...un kā var iedrošināties pateikt, ka šī lieta ir tāda pati, kā cita? varbūt kāda nianse atšķiras?
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties