24. Janvāris 2006 /NR. 4 (407)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par provokācijas iespējām kukuļošanas lietās
6

Sens romiešu teiciens vēsta: "Kur patiesība to acīm redzami prasa, vajag palīdzēt." Vēlāk šis teiciens ticis arī pārfrāzēts, piemēram: "Mērķis attaisno līdzekļus", "Ar labiem nodomiem bruģēts ceļš uz elli" utt., tādējādi ar labiem un sabiedrībai nepieciešamiem mērķiem attaisnojot pēc būtības prettiesisku rīcību.

Par provokācijas iespējām kukuļošanas lietās

Mg.iur. Aldis Pundurs, Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūras prokurors
PUNDURS.JPG (7497 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Sens romiešu teiciens vēsta: “Kur patiesība to acīm redzami prasa, vajag palīdzēt.” Vēlāk šis teiciens ticis arī pārfrāzēts, piemēram: “Mērķis attaisno līdzekļus”, “Ar labiem nodomiem bruģēts ceļš uz elli” utt., tādējādi ar labiem un sabiedrībai nepieciešamiem mērķiem attaisnojot pēc būtības prettiesisku rīcību.

Šajā rakstā mēģināšu sniegt nelielu analīzi par to, vai Latvijas normatīvajos aktos ir atļauta un pieļaujama tiesību aizsardzības iestāžu provokācija attiecībā pret personām, kuras nonākušas to redzeslokā kā iespējamās latento noziedzīgo nodarījumu izdarītājas. Šo jautājumu, pēc manām domām, visvieglāk ir mēģināt iztirzāt, par piemēru ņemot koruptīvus noziedzīgus nodarījumus. Šāda pieeja būtu arī pietiekami aktuāla, jo pēdējos gados, pateicoties dažādu sabiedrisku organizāciju aktivitātēm un pastiprinātai plašsaziņas līdzekļu uzmanībai, šī tēma ir kļuvusi par vienu no aktuālākajām valstī.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
6 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Oskars - turpinājums
25. Janvāris 2006 / 17:18
0
ATBILDĒT
Bet rodas jautājums, vai tad personu nevar saukt pie kriminālatbildības gadījumos, ja viņa amatpersonai piedāvā kukuļa priekšmetu un tā šo piedāvājumu nepieņem? Likumdevējs, definējot konkrētu noziedzīgu nodarījumu, kurš paredzēts Krimināllikumā un par kura izdarīšanu draud kriminālsods (Krimināllikuma 6. panta pirmā daļa), šajā jēdzienā ietver ne tikai pabeigtu, bet arī nepabeigtu noziedzīgu nodarījumu. Krimināllikuma sevišķās daļas pantu dispozīcijas satur tikai pabeigtu noziedzīgu nodarījumu sastāva pazīmes. Nepabeigta noziedzīga nodarījuma stadijas definētas Krimināllikuma vispārīgajā daļā. Krimināllikuma 15. panta ceturtajā daļā noteikts: "Par nozieguma mēģinājumu atzīstama apzināta darbība (bezdarbība), kas tieši vērsta uz tīšu tā izdarīšanu, ja noziegums nav izdarīts līdz galam no vainīgā gribas neatkarīgu iemeslu dēļ". Tādējādi saskaņā ar Krimināllikuma 15. panta ceturto daļu personas rīcība, ja viņa amatpersonai piedāvā kukuļa priekšmetu un tā šo piedāvājumu nepieņem, jākvalificē kā kukuļdošanas mēģinājums
Oskars
25. Janvāris 2006 / 17:18
0
ATBILDĒT
Savā rakstā autors ir aizskāris daudzus kukuļošanas tiesiskos aspektus, kuriem būtu jādod tiesisks risinājums normatīvajos aktos. Tomēr autors, mēģinot dot savu skatījumu par rakstā apskatāmo tiesību normu piemērošanu, ir pielaidis kļūdu noziedzīga nodarījuma kvalifikācijā.

Raksta piektās rindkopas pēdējā teikumā autors raksta:"... netiek sodīta kukuļa piedāvāšana, ja vien kāda persona šo kukuli nav pieņēmusi". Pēc autora teiktā var spriest, ka kukuļdevēju var sodīt tikai tad, ja viņš amatpersonai piedāvā kukuļa priekšmetu un tā šo piedāvājumu pieņem.

aaa
25. Janvāris 2006 / 16:12
0
ATBILDĒT
Saskaņā ar Krimināllikuma 15. panta ceturto daļu personas rīcība, ja viņa amatpersonai piedāvā kukuļa priekšmetu un tā šo piedāvājumu nepieņem, jākvalificē kā kukuļdošanas mēģinājums.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 3
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties