Ja salīdzina pierādījumu vai pierādīšanas teoriju, kā tā ir atspoguļota šajās A.Liedes grāmatās un kāda tā ir tagad, tad nevar nepamanīt, ka pa šiem gadiem ir mainījusies arī pierādījumu jeb pierādīšanas teorija kriminālprocesā. Pilnīgi visu, kas šajā laikā paspējis mainīties, nevar izklāstīt. Bet mēģināšu tikai minēt galvenos momentus.
A.Liede un mūsdienu atziņas pierādījumu (pierādīšanas) teorijā
Mg.iur. Aldis Pundurs, Ģenerālprokuratūras prokurors, LU doktorants
|
Raksta pamatā – referāts prof. A.Liedes simtgadei veltītajā zinātniskajā konferencē par aktuāliem kriminālprocesa jautājumiem.
Nenoliedzami, kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem, septiņdesmitajiem un astoņdesmitajiem gadiem, kad Latvijas Universitātē strādāja un savas mācību grāmatas rakstīja profesors Artūrs Liede, ir pagājis jau ilgs laiks, taču: (1) profesors A.Liede vēl joprojām kā Latvijas Universitātes ilggadīgs mācībspēks ir palicis daudzu tā laika studentu un viņa bijušo kolēģu atmiņās, (2) arī mūsu dienās paliekoša vērtība ir profesora A.Liedes uzrakstītajām mācību grāmatām kriminālprocesā. Šīs viņa grāmatas ļoti ātri, jau pagājušā gadsimta astoņdesmitajos, deviņdesmitajos gados kļuva par bibliogrāfisku vērtību un jau toreiz visiem studentiem šīs grāmatas bibliotēkā nepietika. Es arī pirms kāda laika sameklēju (aizņēmos) šīs profesora A.Liedes grāmatas: A.Liede “Kriminālprocess un tiesu pierādījumi”, Zvaigzne, Rīga, 1971; A.Liede “Latvijas PSR kriminālprocess. Vispārējā daļa. Tiesu pierādījumi”, Zvaigzne, 1980.
Sameklēju šīs grāmatas tāpēc, ka pašreiz rakstu darbu pierādījumu jeb pierādīšanas teorijā kriminālprocesā un šīs abas profesora A.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.