12. Decembris 2000 /NR. 39 (192)
Intervija
Par datorprogrammu autortiesībām. Ar īpašnieka pilnvaru un tiesiskām metodēm

Par datorprogrammu autortiesībām. Ar īpašnieka pilnvaru un tiesiskām metodēm

Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"

Jānis Bordāns, zvērināts advokāts, — "Latvijas Vēstnesim"

BORDANS.JPG
(25840 BYTES) Jau vairākus mēnešus Latvijā risinās starptautiskās datorprogrammu autortiesību aizsardzības organizācijas "Business Software Alliance" (BSA) un tās juridiskā pārstāvja zvērināta advokāta Jāņa Bordāna rīkotās aktivitātes nolūkā mazināt BSA pārstāvēto datorprogrammu ražotāju produktu nelicencētu izmantošanu Latvijā.

Šīs BSA aktivitātes izpaudušās gan informatīvu akciju veidā, gan nosūtot Latvijas uzņēmumiem brīdinājuma vēstules, gan kopīgi ar Ekonomikas policijas pārstāvjiem piedaloties dažādu juridisku personu datoru praktiskā pārbaudē.

Tieši minētās vēstules un biroju pārbaudes akcijas līdz šim izpelnījušās vislielāko rezonansi. Izskanējusi kritika gan par uzņēmējiem izsūtīto vēstuļu saturu tajās izteikto draudu un jautājumu dēļ, gan par formu, kādā praktiski veiktas līdzšinējās dažādu uzņēmumu datoru pārbaudes, kas, pēc dažu juristu domām, ir izdarītas, pārkāpjot Latvijā spēkā esošās tiesību normas, jo faktiski ir pielīdzināmas kratīšanai, kas savukārt veicama tikai atbilstoši kriminālprocesā noteiktajā kārtībā.

Kā saskaņā ar ziņu aģentūras LETA 7. novembra informāciju pēc pašu pasludinātā sešdesmit dienu garā "pamiera" beigām bija paziņojuši BSA pārstāvji, pēc 10 000 Latvijas datoru lietotājiem adresētu vēstuļu izsūtīšanas atpakaļ tika saņemtas aptuveni 1400 vēstulēm pievienotās anketas. Šai periodā vienai kompānijai ticis piemērots administratīvs sods, noslēgti vairāki mierizlīgumi, bet vairākas lietas par datorprogrammu nelegālu izmantošanu atrodas izziņas izdarīšanas vai materiālu izskatīšanas procesā.

Mēnesi vēlāk, 7.decembrī, LETA informēja par vēl trīs pirātiskās programmatūras izplatītājfirmu atklāšanu Rīgā un Jēkabpilī, nelegāli pavairoto programmu kopiju konfiskāciju, kā arī vainīgo administratīvo sodīšanu.

Neraugoties uz dažu BSA aktivitāšu kritiku, to rezultātā datorprogrammu autortiesību problēmai Latvijā tomēr pievērsta pastiprināta uzmanība. Pēc BSA pārstāvju informācijas, dažu mēnešu laikā ievērojami samazinājies nelegālās programmatūras lietotāju skaits.

Šī gada 28. novembrī ar BSA pārstāvjiem tikās un ar datorprogrammu nelegālu izmantošanu saistītās problēmas apsprieda arī Ministru prezidents Andris Bērziņš.

Tomēr, kā "Latvijas Vēstnesi" informēja Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs Aivars Niedre, tieši šodien, 12.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties