15. Augusts 2006 /NR. 32 (435)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par kapitāla daļu komercķīlu
3

Nedēļraksta "Jurista Vārds" 2006.gada 25.aprīļa numurā tika publicēts Aigas Antones raksts "Vai kapitāldaļu komercķīla ir droša". Rakstā ir paus­tas bažas par Uzņēmumu reģistra praksi, kad Uzņēmumu reģistrs, pēc autores domām, nepamatoti pieļauj komercķīlā ieķīlātu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) kapitāla daļu atsavināšanu, neprasot ķīlas ņēmēja atļauju. Pēc raksta izlasīšanas, varētu rasties priekšstats, ka Uzņēmumu reģistrs atklāti ignorē likumu un apdraud komerctiesiskās apgrozības drošību.

Par kapitāla daļu komercķīlu

 

Helmuts Jauja, Uzņēmuma reģistra Tiesību piemērošanas nodaļas vadītājs

 

02.JPG (9399 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Nedēļraksta “Jurista Vārds” 2006.gada 25.aprīļa numurā tika publicēts Aigas Antones raksts “Vai kapitāldaļu komercķīla ir droša”. Rakstā ir paus­tas bažas par Uzņēmumu reģistra praksi, kad Uzņēmumu reģistrs, pēc autores domām, nepamatoti pieļauj komercķīlā ieķīlātu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) kapitāla daļu atsavināšanu, neprasot ķīlas ņēmēja atļauju. Pēc raksta izlasīšanas, varētu rasties priekšstats, ka Uzņēmumu reģistrs atklāti ignorē likumu un apdraud komerctiesiskās apgrozības drošību.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Mārtijs
22. Augusts 2006 / 13:19
0
ATBILDĒT
Nepiekrītu, un apgalvoju, ka komerķīla nav tiesisks šķērslis dalībnieku reģistra pievienošanai Sabiedrības reģistrācijas lietai. Komercķīla ir faktiskais apstāklis ko URam saskaņā ar likuma "Par Uzņēmumu reģistru" 14.panta otro daļu nav tiesību pārbaudīt, kaut arī pats ir komercķīlu reģistra turētājs. Saskaņā ar Komerclikuma 8.pantu SIA dalībnieki nav komercreģistrā ierakstāmā ziņa, bet dalībnieku reģistrs, kā dokuments ir pievienojams reģistrācijas lietai. Līdz ar to URs nepārbauda kapitāla daļu atsavināšanas tiesiskumu, tai skaitā komercķīlas esamību, pirmirkuma tiesību ievērošanu utt.
Mārtijs
17. Augusts 2006 / 09:01
0
ATBILDĒT
Kāpēc URam ts būtu jādara?! UR ir publisks reģistrs kas, vienkāršiem vārdiem izsakoties notikušu faktu, ar kuru nodibinātas, grozītas vai izbeigtas kādad tiesiskās attiecības dara zināmu trešajām personām. URs ar ierakstu izdarīšanu konkrētās tiesiskās attiecības "nelegalizē" vai atlikšanas gadījumā tās neatzīst prat prettiesiskām. Līdz ar to komercķilas devējam un ņēmējam ir pašiem savā starpā jārisisna ar to saistītie strīdi, ja tādi radušies. Nevajag publisku reģistru pārtaisīt par vēl vienu tiesībaizsardzības vai kontroles iestādi, tā ir citu iestāžu kompetence.
Rolis
15. Augusts 2006 / 13:46
0
ATBILDĒT
Forša bilde :)
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties