18. Septembris 2007 /NR. 38 (491)
Skaidrojumi. Viedokļi
Šķīrējtiesnešiem izvirzāmās prasības
1

Civilprocesa likums (CPL) personām, kas vēlas kļūt par šķīrējtiesnešiem, izvirza minimālās prasības, bet norma par to, kas nevar būt par šķīrējtiesnesi, CPL nav atrodama vispār. Tādēļ šajā rakstā pievērsīšos abiem minētajiem jautājumiem CPL 497. panta kontekstā, analizējot gan pastāvošo regulējumu, gan vēlamo. Turklāt sen solītais likumprojekts par šķīrējtiesu darbību joprojām ir izstrādes stadijā, un nav izslēgta iespēja autora šeit pausto viedokli ņemt arī vērā, papildinot topošo likumprojektu.

Šķīrējtiesnešiem izvirzāmās prasības

 

Civilprocesa likuma 497.panta konteksts

 

Dipl. iur. Jurijs Krasnobokijs

 

Civilprocesa likums (CPL) personām, kas vēlas kļūt par šķīrējtiesnešiem, izvirza minimālās prasības, bet norma par to, kas nevar būt par šķīrējtiesnesi, CPL nav atrodama vispār. Tādēļ šajā rakstā pievērsīšos abiem minētajiem jautājumiem CPL 497. panta kontekstā, analizējot gan pastāvošo regulējumu, gan vēlamo. Turklāt sen solītais likumprojekts par šķīrējtiesu darbību joprojām ir izstrādes stadijā, un nav izslēgta iespēja autora šeit pausto viedokli ņemt arī vērā, papildinot topošo likumprojektu.

 

06.JPG (12296 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

1. Šķīrējtiesnesis un rīcībspēja

Atbilstoši CPL 497. panta pirmajai daļai šķīrējtiesnesis ir persona, kas saskaņā ar šķīrējtiesas līguma un CPL noteikumiem ir iecelta strīda izšķiršanai. Savukārt minētā panta otrā daļa precizē:
“Par šķīrējtiesnesi var iecelt jebkuru rīcībspējīgu personu neatkarīgi no tās pilsonības un dzīvesvietas, ja šī persona rakstveidā ir piekritusi būt par šķīrējtiesnesi.”

Tāpat no CPL 497. panta otrās daļas izriet, ka likums nosaka personai, kas vēlas kļūt par šķīrējtiesnesi, tādu prasību kā rīcībspēja.1 Saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikuma2 (CL) 1408. pantu rīcībspējas trūkst nepilngadīgajiem, kā arī personām, kas atrodas aizgādnībā izlaidīgas vai izšķērdīgas dzīves dēļ, garā slimiem, ja likums tieši nenosaka citādi.

Bet CL 219. pants noteic, ka nepilngadība abu dzimumu personām turpinās, kamēr tās sasniedz astoņpadsmit gadu vecumu. Izņēmuma gadījumos nepilngadīgu personu var izsludināt par pilngadīgu, ievērojot CL 220.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Shadow
18. Septembris 2007 / 14:55
0
ATBILDĒT
Nu jau gan! Autora izvirzitas prasibas ir pretruna ar skirejtiesas ideju. Piem., kaa vienu no skirejtiesas plusiem (salidzinajuma ar tiesam) uzskata, ka puses var izveleties ari skirejtiesnesus no nejuristu vidus. Tas ipasi aktuali var but gadijumos, kad strids ir tiesi saistits ar kadam specifiskam tehniskam zinasanam.

Tas, ka Latvija skirejtiesu vardu ir diskreditejusi "darbonji" ar augstako juridisko izglitibu, nenozime, ka tagad likumos jaatruna viss lidz pedejam sikumam - ta rezultata skirejtiesu ideja pavisam var tikt izkroplota. Pietiek jau ar to, ka Latvija nezin kapec vietejo ad hoc tribunalu piespiedu izpilde ir neiespejama.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties