Samērā bieži rodas situācijas, kad persona savu zemesgrāmatā reģistrēto nekustamo īpašumu sākotnēji pārdod vienam pircējam, bet pēc kāda laika, izmantojot apstākli, ka pircējs pēc pirkuma līguma noslēgšanas nekustamo īpašumu vēl nav ierakstījis zemesgrāmatā (koroborējis), to atkal pārdod nākamajam pircējam. Šāda pārdevēja rīcība līdz šim pēc Krimināllikuma 177. panta tika kvalificēta kā krāpšana.
Tiesu prakse
Vienā no šādiem kriminālprocesiem 2007. gada 18. oktobrī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments lietā SKK–630/2007 (krimināllieta Nr. 12280001505) secināja, ka personai (pārdevējam), pastāvot neatceltam pirkuma līgumam, pēc Civillikuma 994. panta ir tiesības atkārtoti pārdot jau vienreiz pārdotu īpašumu. Tomēr izveidojušās attiecības ar pirmo pircēju ir uzskatāmas par civiltiesisku strīdu, kas risināms Civilprocesa likumā paredzētajā kārtībā.2
Kriminālprocesā apsūdzība tika izvirzīta par to, ka I.K. kā E.P. pilnvarotā persona 1999. gada 8. oktobrī Limbažos noslēdza notariāli apstiprinātu pirkuma līgumu, ar kuru pārdeva V.B. no Limbažu rajona Liepupes pagasta īpašuma "[A]" atdalīto zemesgabalu "[V]" 3,12 ha platībā par Ls 700. Saskaņā ar noslēgto līgumu samaksa par pārdoto īpašumu tika saņemta pirms līguma noslēgšanas un pirms V.B. tika nodotas īpašuma tiesības. I.K. iegūto naudu par īpašuma pārdošanu izlietoja savām vajadzībām.
Izmantojot apstākli, ka V.B. īpašuma tiesības nebija nostiprinājis zemesgrāmatā, I.K., izmantojot minētā E.P. izsniegto pilnvaru, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos un ar viltu, 2002. gada 2. septembrī Limbažu virsmežniecības Liepupes mežniecībā Limbažu rajona Liepupes pagastā izņēma ciršanas apliecinājumus un V.B. piederošajā saimniecības "[V]" mežā izcirtusi kokus – 53 m3, ar ko nodarīja V.B. materiālos zaudējumus Ls 1050 apmērā.
Atkārtoti, izmantojot to, ka V.B. savas īpašuma tiesības nebija nostiprinājis zemesgrāmatā, I.K. minēto īpašumu otro reizi – 2003. gada 28. janvārī – Valmierā pārdeva Dz.J., noslēdzot ar viņu notariāli apstiprinātu nekustamā īpašuma pirkuma līgumu. I.K. ar savām darbībām nodarīja V.B. materiālos zaudējumus Ls 12 500,00 apmērā, kurus sastāda nekustamā īpašuma Limbažu rajona Liepupes pagastā "[V]" tirgus vērtība uz 2003. gada janvāri ar realizācijas termiņu līdz 10 mēnešiem. I.K. apzināti neinformēja Dz.J. par spēkā esošo pirkuma līgumu, kas starp viņu un V.B.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.