26. Februāris 2008 /NR. 8 (513)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ceļā uz oficiālu publikāciju elektroniskā vidē
Mg.iur.
Artis Trops
 

Jautājuma par oficiālajām publikācijām elektroniskā vidē būtība ir cieši saistīta ar Latvijas Republikas Satversmes 90. panta (“Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības”) īstenošanu. Šis Satversmes pants ir valsts tiesību pieejamības politikas izstrādes un attīstības stūrakmens, kuram būtu jātiecas uz arvien labāku šī panta pamat­idejas praktisku piepildījumu.

Prasība, lai pret privātpersonu piemērojamās normas būtu izsludinātas un publiski pieejamas, ir tiesiskas valsts principa elements, kuru konstitucionālais likumdevējs iekļāvis Satversmes 90. panta saturā.1 Līdz ar to oficiāla publikācija veido vienu no būtiskākajiem elementiem valsts saiknē ar sabiedrību. Un, kas ir ne mazāk svarīgi, līdz ar normatīvā akta izsludināšanu tiek izpildīts arī būtisks juridisks kritērijs attiecīgās normas spēkā esamības nodrošināšanai, proti, tiek fiksēts tās spēkā stāšanās brīdis. Taču dotais pants nav aplūkojams vienīgi no indivīdam piešķirto tiesību viedokļa, tas ir arī ikviena pienākums – saskaņā ar likuma "Par likumu un citu Saeimas, Valsts prezidenta un Ministru kabineta pieņemto aktu izsludināšanas, publicēšanas, spēkā stāšanās kārtību un spēkā esamību" 7. pantu neviens nevar aizbildināties ar spēkā esošo likumu un Ministru kabineta noteikumu nezināšanu un, pat ja aizbildinās, likumu un noteikumu nezināšana neatbrīvo no atbildības.

Kaut arī minētās pamattiesības īstenošana, izpildot pieņemto normatīvo aktu izsludināšanas funkciju, jau šobrīd tiek nodrošināta, publicējot tos valsts oficiālajā laikrakstā, objektīvu iemeslu dēļ indivīda iespējas ikdienā praktiski izmantot normatīvos aktus to drukātajā formā ir visai ierobežotas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties