Katras valsts tiesai ir sava seja, kas tikai daļēji atspoguļojas tiesu iekārtas likumos un tiesu spriedumos. Tā ir tiesu garīgā seja, ko veido tie, kuri pilda tiesneša amata pienākumus šajās tiesās. Aizvadītās nedēļas izskaņā, 19. decembrī, ar svinīgu sēdi un papildinātu ekspozīciju muzejā atzīmējot Senāta 90. gadadienu, tika prezentēta arī Augstākās tiesas izdota brošūra “Senatori. 1918–1940”. Tajā ietverts stāsts par trīsdesmit senatoriem, kas veidojuši Latvijas augstākās tiesu instances – Senāta – un līdz ar to arī visas Latvijas tiesu sistēmas seju un garu laikā no 1918. līdz 1940. gadam.
Viens no pirmajiem 1918. gada 18. novembrī proklamētās Latvijas valsts uzdevumiem bija izveidot savu tieslietu sistēmu un savas tiesas. 1918. gada 6. decembrī Tautas padome pieņēma "Pagaidu nolikumu par Latvijas tiesām un tiesāšanās kārtību". Tajā par kasācijas instanci visās lietās noteica Latvijas Senātu, kas izspriež lietas koleģiālā sastāvā un iedalās trīs departamentos – Civilās kasācijas, Kriminālās kasācijas un Administratīvajā departamentā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.