23. Decembris 2008 /NR. 48 (543)
Domu mantojums
Latvijas Senāts 1918–1940
Senatori un viņu likteņi
Latvijas Senāts 1938. gada novembrī. Pirmajā rindā (no kreisās): senatori R. Alksnis, J. Balodis, Dr. K. Puriņš, Civillietu kasācijas departamenta priekšsēdētājs senators O. Ozoliņš, Apvienotās sapulces un Kriminālās kasācijas departamenta priekšsēdētājs senators A. Gubens, Administratīvā departamenta priekšsēdētājs senators J. Kalacs, virsprokurors F. Zilbers, senatori F. Konradi, K. Ducmanis. Otrajā rindā no kreisās: senators A. Rumpēters, prokurors E. Bite, senatori P. Stērste, J. Grots, M. Čakste, J. Skudre, P. Leitāns, J. Ankravs, T. Bergtāls, prokurors T. Ūdris
no Augstākās tiesas arhīva

Katras valsts tiesai ir sava seja, kas tikai daļēji atspoguļojas tiesu iekārtas likumos un tiesu spriedumos. Tā ir tiesu garīgā seja, ko veido tie, kuri pilda tiesneša amata pienākumus šajās tiesās. Aizvadītās nedēļas izskaņā, 19. decembrī, ar svinīgu sēdi un papildinātu ekspozīciju muzejā atzīmējot Senāta 90. gadadienu, tika prezentēta arī Augstākās tiesas izdota brošūra “Senatori. 1918–1940”. Tajā ietverts stāsts par trīsdesmit senatoriem, kas veidojuši Latvijas augstākās tiesu instances – Senāta – un līdz ar to arī visas Latvijas tiesu sistēmas seju un garu laikā no 1918. līdz 1940. gadam.

Viens no pirmajiem 1918. gada 18. novembrī proklamētās Latvijas valsts uzdevumiem bija izveidot savu tieslietu sistēmu un savas tiesas. 1918. gada 6. decembrī Tautas padome pieņēma "Pagaidu nolikumu par Latvijas tiesām un tiesāšanās kārtību". Tajā par kasācijas instanci visās lietās noteica Latvijas Senātu, kas izspriež lietas koleģiālā sastāvā un iedalās trīs departamentos – Civilās kasācijas, Kriminālās kasācijas un Administratīvajā departamentā.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties