Civillikuma 477. panta pirmajā daļā noteikts, ka testamentā ieceltam mantiniekam, ja tas negribētu vai kaut kāda iemesla dēļ nevarētu mantojumu pieņemt, testators var iecelt atvietotāju, kuru sauc par substitūtu. Šā panta otrajā daļā noteikts, ka testators var iecelt substitūtu pēc sava ieskata vai nu tikai vienam no šajā pantā norādītajiem gadījumiem, vai abiem; tomēr, ja rodas šaubas, jāpieņem, ka viņš domājis abus gadījumus, kaut arī būtu minējis tikai vienu.
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts šādā sastāvā: tiesas sēdes priekšsēdētājs senators referents A. Laviņš, senators K. Torgāns, senatore E.Vernuša, piedaloties A.S. pārstāvei zvērinātai advokātei A. Osmanei un G.K. pārstāvei zvērinātai advokātei S. Liepiņai, atklātā tiesas sēdē izskatīja lietu sakarā ar A.S. kasācijas sūdzību par Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu tiesu palātas 2008. gada 7. februāra spriedumu A.S. mantojuma prasībā pret G.K. par atzīšanu par testamentāro mantinieci, apstiprināšanu mantojuma tiesībās, īpašuma tiesību nostiprināšanu uz nekustamo īpašumu un izdevumu atskaitīšanu no mantojuma masas.
Aprakstošā daļa
[1] T.K. savam nāves gadījumam atstājis testamentu, ar kuru par mantinieci iecēlis K.K., bet, ja ieceltā mantiniece nomirst pirms viņa, T.K. noteicis, ka visa viņam nāves brīdī piederošā manta tiek novēlēta A.S., kuru ar šo testamentu viņš ieceļ par substitūtu.
T.K. miris 2003. gada 5. decembrī.
Ar testamentu ieceltā mantiniece K.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.