16. Februāris 2010 /NR. 7 (602)
Numura tēma
Vai tiesas ir jāatbrīvo no "tehnisku" lietu izskatīšanas
Lietpratēji vērtē notāru vēlmi pārņemt bezstrīdus lietas

Šobrīd tiek apspriesta iespēja veikt normatīvo aktu grozījumus, lai no rajona tiesu kompetences izņemtu bezstrīdus laulību šķiršanas lietas, saistību bezstrīdus izpildīšanu un saistību izpildīšanu brīdinājuma kārtībā. Šīs lietas šobrīd veido vairāk nekā 60% no rajonu tiesās izskatāmo lietu un pieteikumu skaita – tas secināts Dr.iur. S. Osipovas vadībā 2009. gadā veiktajā pētījumā "Tiesu varas neatkarības un efektivitātes palielināšanas un nostiprināšanas rezerves".

Saskaņā ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes iniciatīvu paredzēts iepriekšminēto lietu izskatīšanu nodot zvērinātu notāru pārziņā. Projekta autori uzskata, ka tādā gadījumā tiesām atliktu vairāk laika "strīdus" lietu izskatīšanai jeb tiesas spriešanai pēc būtības, līdz ar to būtiski paātrinātos tiesvedības procesi un tiesiskā aprite kopumā, kā arī tiesas kļūtu pieejamākas un praksē tiktu īstenotas indivīda tiesības uz taisnīgu tiesu.

Notāru padome uzsver, ka notariāts ir spējīgs veikt šo funkciju gan apjoma ziņā (šobrīd ir krietni sarucis līdzšinējo notariālo darbību skaits), gan kvalitatīvi (visi notāri ir atestēti). Ja bezstrīdus lietas nonāktu notāru pārziņā, tiktu veidotas arī jaunas darbavietas zvērinātu notāru birojos.

Lietu nodošanas finansiālo risinājumu projekta autori redz šādi: puse no valsts nodevas par lietas skatīšanu nonāktu valsts budžetā, puse tiktu samaksāta notāram kā amata atlīdzība (no kā notārs kā pašnodarbināta persona maksātu nodokļus). Taču kopumā valsts nodevu skaits palielinātos, jo, paātrinoties "strīdus" lietu izskatīšanas termiņiem tiesās, tiek prognozēts lietu skaita pieaugums tādēļ, ka "strīdnieki" tiesāšanās procesu vairs neuzskatītu par bezcerīgi ilgu. Tas kopumā arī pozitīvi ietekmētu uzņēmējdarbības vidi valstī.

Mareks Segliņš, tieslietu ministrs

1. Tiesu iekārtas attīstības pamatnostādnēs 2009.–2015. gadam (apstiprinātas ar Ministru kabineta 2009. gada 7. oktobra rīkojumu Nr. 685 "Par Tiesu iekārtas attīstības pamatnostādnēm 2009.–2015. gadam") kā viena no risināmajām problēmām ir norādīta Latvijas tiesu noslodzes samazināšana un izlīdzināšana, lai būtu iespējams saīsināt lietu izskatīšanas termiņus un paaugstināt tiesu efektivitāti. Kā iespējamais rīcības virziens tiesu noslodzes samazināšanai un izlīdzināšanai ir minēts atsevišķu tiesas pašreizējo kompetenču nodošana citām institūcijām (dzimtsarakstu nodaļām, zemesgrāmatu tiesnešiem) un tiesu sistēmai piederīgām personām, piemēram, bezstrīdus laulības šķiršanas lietu nodošana zvērinātiem notāriem un dzimtsarakstu nodaļām.

"Jurista Vārda" jautājumi ekspertiem:

1. Kā kopumā vērtējat priekšlikumu no rajona tiesu kompetences izņemt bezstrīdus laulību šķiršanas lietas, saistību bezstrīdus izpildīšanu un saistību izpildīšanu brīdinājuma kārtībā?

2. Kā tas ietekmētu tiesu darbu un lietu izskatīšanas ātrumu?

3. Vai notariāts būtu piemērots šādu lietu izskatīšanai? Ja nē – vai redzat iespēju minēto kategoriju lietas nodot kāda cita kompetencē?

4. Vai pieļaujat, ka valsts iestādes vēl kādas funkcijas nodod pašnodarbinātu valsts amatpersonu pārziņā, piemēram, laulību reģistrāciju?

Atbildes saņēmām no tieslietu ministra Mareka Segliņa, Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta priekšsēdētāja Valerijana Jonikāna, "Providus" pētnieka Gata Litvina, Saeimas deputātes Solvitas Āboltiņas, kura vada Saeimas Juridiskās komisijas apakš­komisiju darbam ar Tiesu iekārtas likumu, zvērināta advokāta un Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektora Gaida Bērziņa un Tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Gintera Hmeļevska.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties