16. Februāris 2010 /NR. 7 (602)
Notikums
Tiesnešu algas: patiesie skaitļi un viedokļi
16
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Lai vienotos par veidu, kā izpildīt Satversmes tiesas 2010. gada 18. janvāra spriedumu lietā Nr. 2009-11-01 “Par likuma “Par tiesu varu” pārejas noteikumu 7. punkta otrā teikuma un 17. punkta (2008. gada 14. novembra likuma redakcijā) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1., 83. un 107. pantam” jeb tā sauktajā tiesnešu algu lietā, šā gada 10. februārī Saeimas Juridiskās komisijas sēdes ietvaros notika starpinstitūciju sanāksme. Pie viena galda bija sapulcējušies Saeimas Juridiskās komisijas deputāti, Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičš un Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Sandra Strence, kā arī pārstāvji no Tieslietu ministrijas un Finanšu ministrijas.

Satversmes tiesa atzina par neatbilstošiem Satversmes 83. pantam un spēkā neesošiem likuma "Par tiesu varu" pārejas noteikumu 7. punkta otro teikumu un 17. punktu 2008. gada 14. novembra, 2009. gada 16. jūnija un 2009. gada 1. decembra likumu redakcijās. Atcēla 7. punktu, kas paredzēja, ka tiesnešu algas, izņemot zemesgrāmatu nodaļas tiesneša mēneša amat­algu, 2009., 2010., 2011. gadā aprēķina, ievērojot strādājošo 2005. gada vidējo mēneša bruto darba samaksu, nevis iepriekšējā gada valstī strādājošo vidējo mēneša samaksu, koeficientu 4,5 saglabājot nemainīgu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
16 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ex_palīgs
29. Jūnijs 2012 / 14:02
0
ATBILDĒT
nezinu, kurās tiesās palīgiem uz pieprasījumu ļauj mēģināt rakstīt projektus, man jau pirmajā darba dienā iegrūda bezstrīdeni rakstīt, lieki teikt, ka visu turpmāko darba periodu, man bija visi spriedumi, lēmumi jāraksta pašai, tiesnese sev ņēma tikai pašas grūtākās lietas, bez tam man visam bija jāseko līdzi, jo ja šodien lieta izskatās, tad šai lietai jau sprieduma projektam vismaz uz 70 % jābūt gatavam. Alga mazliet pāri 250Ls. Pēc pusgada pateicu paldies un aizgāju uz prokurora palīgiem, alga par kādiem 20 Ls mazāka, bet darbs vismaz uz 60 % mazāks un nervi veseli.
Palīgs
19. Februāris 2011 / 20:35
0
ATBILDĒT
Un pretēji tiesnešiem, kas savu algu paši nopelna, senators Neimanis teica apmēram tā: \"Latvijā tā ir iegājies, ka nolēmumu projektus sagatavo tiesnešu palīgi...\" ..un arī palīga amata aprakstā ir vārdi \"...projektu sagatavošana\".

-un tas nozīmē to, ka palīgs no a-z raksta spriedumu nebūdams zālē, un spriedumu pat tiesnesis neizlasa, jo vainīgs pēc tam būs kurš.. Ir arī tādi tiesneši, kas diktē palīgam, jo pašiem tā švakāk ar IT.
cita tiesnese
19. Februāris 2010 / 13:47
0
ATBILDĒT
Es, protams, nevaru runāt par visām tiesām, taču neesmu dzirdējusi, ka mūsu tiesā palīgi regulāri rakstītu spriedumu projektus. Zinu tikai par atsevišķiem gadījumiem, kad tiesnesis ir ļāvis palīgam sagatavot kāda sprieduma projektu situācijā, kad palīgs pats ir gribējis pamēģināt to izdarīt. Un tie patiešām ir tikai atsevišķi gadījumi, nevis regulāra prakse. Tāpat būtu jāatceras, ka galu galā tiesnesim ir jāatbild par visu. Arī par sekretāra vai palīga pieļautām kļūdām attiecībā uz viņu pienākumiem pie disciplināratbildības var saukt tiesnesi. Līdz ar to ir tikai normāli, ja tiesnesim ir lielāka alga kā palīgam.

Taču ar to es negribu teikt, ka tiesnešā palīga alga ir pietiekama. Es uzskatu, ka tiesneša palīga alga ir neatbilstoša tam darba apjomam un kvalikācijai, kas ir nepieciešama palīgam. Palīgam ir jābūt tiešām zinošam, jāstrādā ātri un precīzi. Es gribētu, lai mans palīgs rajona tiesā saņemtu vismaz 800 Ls "uz papīra". Taču uz kaut ko tādu šobrīd laikam būtu naivi cerēt, jo šobrīd 800 Ls "uz papīra" saņem rajona tiesas tiesnesis pirmajos trīs darba gados...
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 13
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties