11. Maijs 2010 /NR. 19 (614)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vaina komplicētos noziedzīgos nodarījumos
1
Dr.habil.iur.
Uldis Krastiņš
LU Juridiskās fakultātes profesors 

Noziedzīgu nodarījumu sastāvi Krimināllikuma (turpmāk – arī KL) normās pēc to pazīmēm konstruēti visai atšķirīgi, neviendabīga ir arī personas psihiskā attieksme pret noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju skaitā iekļautajām pazīmēm. Personas psihiskajai attieksmei pret noziedzīga nodarījuma sastāva objektīvajām pazīmēm ir noteicoša nozīme nodarījuma kvalifikācijā un tālāk arī soda noteikšanā nodarījumā vainīgajai personai. Tāpēc ne velti KL 8. panta otrajā daļā paredzēts – nosakot noziedzīgo nodarījumu izdarījušās personas vainas formu, jākonstatē šīs personas psihiskā attieksme pret noziedzīgā nodarījuma objektīvajām pazīmēm.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Māris Leja
11. Maijs 2010 / 13:44
0
ATBILDĒT
Pēc vispārējā principa, lai personu sauktu pie kriminālatbildības, nav nepieciešams konstatēt, ka persona būtu apzinājusies nodarījuma prettiesiskumu. Tomēr prettiesiskuma pilnīga izslēgšana no nodarījuma objektīvās puses pazīmju loka, ievērojot atsevišķu noziedzīgu nodarījumu dispozīciju formulējumus, nav iespējama.

Manuprāt, viens no spilgtākajiem piemēriem tam, ir KL 291.pants, kas paredz atbildību par apzināti nelikumīga lēmuma (sprieduma) taisīšanu, ko izdarījis tiesnesis. Ir vispāratzīts, ka, lai tiesnesi sauktu pie atbildības par šo nodarījumu, jākonstatē, ka tiesnesis apzinājās to, ka taisa nelikumīgu nolēmumu. Ja tas nav konstatēts, objektīvi nelikumīgs nolēmums pats par sevi nevar būt par pamatu saukšanai pie kriminālatbildības. Šajā gadījumā nav iespējams izvairīties no nepieciešamības vērtēt ne vien personas psihisko attieksmi pret darbību kā tādu (nolēmuma taisīšanu), bet nepieciešams arī vērtēt psihisko attieksmi pret darbības likumību, t.i., taisītā nolēmuma likumību. Tas, ka tiesnesis apzinājies, ka taisa nolēmumu, t.i., rīkojas apzināti, ir pats par sevi skaidrs. Taču ar to vien nepietiek, lai atzītu, ka tiesnesis apzināti taisījis nelikumīgu lēmumu.

Arī KL 318.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmes „dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana” konstatēšana bieži vien ir saistīta ar nepieciešamību noteikt valsts amatpersonas psihisko attieksmi pret pieļautajiem likuma pārkāpumiem. Ja valsts amatpersona, objektīvi pieļāvusi likuma pārkāpumu, bet subjektīvi to nav apzinājusies, ļaunprātība nav konstatējama. Šajā kontekstā par pamatotu ir atzīstama vienā no LR AT Senāta Krimināllietu departamentā lēmumiem izteiktā tēze, ka atsevišķa normatīva akta neprecīza ievērošana nav ļaunprātība (AT Senāta 2007.gada 25.aprīļa lēmums Nr. SKK – 164/2007). Savukārt, ja valsts amatpersona apzinājusies to, ka pārkāpj likumu, šāda rīcība viennozīmīgi atbildīs dienesta stāvokļa ļaunprātīgai izmantošanai.

Šeit gan jāatzīmē, ka, ievērojot KL pantu dispozīciju dažādos formulējumus, praksē var rasties grūtības noteikt šos izņēmuma gadījumus, kad jākonstatē arī nodarījuma prettiesiskuma apzināšanās, lai personu varētu saukt pie atbildības par tīšu noziedzīgu nodarījumu.

Kā piemēru, kad prettiesiskums, kā nodarījuma objektīvās puses pazīme skaidri izriet no normas dispozīcijas, var minēt KL 84.pantu, kas paredz kriminālatbildību „par to normatīvo aktu tīšu pārkāpšanu, kuri regulē Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes, Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju noteikto sankciju darbību Latvijā”. (līdzīgi piemēri - sk. arī KL 222., 240.pantu).

VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties