Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes un Latvijas juridiskās zinātnes hronikā atzīmējams nozīmīgs ieraksts – 2010. gada 11. jūnijā LU Juridiskajā fakultātē notika Latvijā pirmā Juridiskās zinātnes doktorantu un zinātniskā grāda pretendentu konference, kuru rīkoja LU Juridiskā fakultāte. Šis Latvijas juridiskajā zinātnē pirmreizējais notikums deva iespēju dzirdēt vairāk nekā 50 referātu, kuros LU Juridiskās zinātnes doktora studiju programmas doktoranti un zinātniskā grāda pretendenti izklāstīja savu pētījumu atziņas.
Darbs konferencē notika piecās sekcijās – Juridiskās zinātnes Civiltiesību apakšnozarē (12 referenti), Krimināltiesību apakšnozarē (14 referenti), Starptautisko tiesību apakšnozarē (10 referenti), Tiesību teorijas un vēstures apakšnozarē (5 referenti) un Valststiesību apakšnozarē (15 referenti). Spriežot pēc referātu tematiem, oriģinālas tēzes gaidāmas par pierādīšanu civilprocesā, par datorprogrammām kā autortiesību objektu, par akcionāru sapulču tiesiskuma izvērtēšanas kritērijiem, par kriminālprocesa vienkāršotajiem pabeigšanas veidiem, noziedzīgiem nodarījumiem ar divām vainas formām, valsts amatpersonu kriminālprocesuālo imunitāti, par biotehnoloģijām un nedzimušas dzīvības krimināltiesisko aizsardzību, par Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6. panta lomu nodokļu strīdos, par ekspropriācijas institūtu, par ģenētiski modificētu organismu apriti, par tiesībām uz labu pārvaldību un vēl daudziem aizraujošiem un aktuāliem tematiem.
Konferences noslēgumā sekcijas sēžu vadītāji atzina, ka sekciju sēdēs risinājušās kaislīgas un koleģiālas debates, kurās dzirdētais doktorantiem un zinātniskā grāda pretendentiem palīdzēs promocijas darba izstrādē, bet pārējiem klātesošajiem – redzesloka plašināšanā. Konferences noslēguma runās uzsvērtais organizatoru un dalībnieku entuziasms rada pamatu cerībām, ka nākamgad šis pasākums varētu iegūt starptautiskas zinātniskas konferences statusu.
Edvīns Danovskis
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.