12. Aprīlis 2011 /NR. 15 (662)
Redaktora sleja
Alvas zaldātiņu spēles
9
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Gandrīz ikvienam no skolas sola zināms slavenais sengrieķis Arhimēds. Skolā gan vairāk parasti runāts par šā vīra pētījumiem, nevis likteni. Iespējams, lietderīgāk būtu bijis stāstīt par pēdējo.

Šodienas kontekstā spilgti varētu skanēt Arhimēda pēdējie vārdi: “Neaiztiec manus riņķus!” (Jeb kā Plutarhs rakstījis: “Noli turbare circulos meos!”)

Leģenda vēsta, ka Arhimēds gājis bojā, kad vieglprātīgi izteicis šo piezīmi romiešu leģionāriem, kas bija ieņēmuši Sirakūzas un izklīduši sirojumos. Neraugoties uz kara darbību un pilsētas krišanu, zinātnieks bija turpinājis zīmēt smiltīs matemātiskās figūras un domāt augstas abstrakcijas kategorijās. Viņa fundamentālos pētījumus pārtrauca romiešu leģionārs, kurš sabradāja Arhimēda zīmējumu smiltīs. Un pēc neveiksmīgās vārdu apmaiņas arī zinātnieka mūžs bija galā.

Šodienas perspektīvā daudzi augstās abstrakcijās risina konceptuālus jautājumus, ignorējot ikdienas dzīves ritmus. Neraugoties uz nepārvarētajām ekonomiskās lejupslīdes sekām, budžeta konsolidāciju un daudzu jomu fundamentālu reformu nepieciešamību, izrādās, ka ir svarīgāki jautājumi, par kuriem diskutēt. Arī mums, juristiem.

Satversmes reforma, Pilsonības likuma pilnveidošana, nu arī tiesneši atsākuši cīņu par īsteni neatkarīgu tiesu patiesi tiesiskā valstī. Tāpat nekur nav pazuduši skaļi pieteiktie nacionālās valsts un valodas jautājumi. Katram ir savi apļi, kuri jāzīmē. Un raucama piere, kad traucē ar mūsu apļiem spēlēties.

Tikai laikam ar šiem apļiem ekonomisko augšupeju un harmonisku sabiedrības attīstību nepanāksim. Un mazāk pasažieru, kas dodas projām no šā kuģa, arī nepaliks.

VISI RAKSTI 12. Aprīlis 2011 /NR. 15 (662)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ku
12. Aprīlis 2011 / 18:47
0
ATBILDĒT
Valsts ir tiesneši, arī tu ..ta kā nevar pats sev uzspļaut :)
Banjo
12. Aprīlis 2011 / 18:28
0
ATBILDĒT
diez kā to varēja risināt savādāk, ja valsts uzspļauj ST nospriestajam?
Neo
12. Aprīlis 2011 / 14:44
0
ATBILDĒT
Tiesu varas neatkarība galvenokārt pamatojas sabiedrības uzticībā. Vai šādi tiesneši grib to veicināt? Tā ir bezatbildīga kāpšana uz grābekļa, kas ilgtermiņa tiesu varai uzsitīs lielu un ilgstošu punu. Jautājumu par atlīdzības sistēmu var/ varēja atrisināt savādāk.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties