Laikā, kad valstī ekonomiskās krīzes dēļ aizvien vairāk tiek vēstīts par bezdarbnieku un parādnieku skaita pieaugumu, ar zvērinātiem tiesu izpildītājiem ir noticis pretējais. Viņiem ir darba pilnas rokas, un šā gada sākums sagaidīts ar izpildu lietu atlikumu, kas mērāms simtos tūkstošu. Tādēļ šajā sarunā ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāju Ginteru Hmeļevski rodamas atbildes uz jautājumiem gan par to, kā 89 tiesu izpildītāji šobrīd nodrošina tiesu nolēmumu izpildi valstī, gan arī par to, kas vēl aktuāls to ikdienas plānos un kādēļ viņi nav starp sabiedrības, tostarp pašu juristu, atzītāko profesiju pārstāvjiem.
– Pateicoties viņu pašu aktivitātei, "Jurista Vārda" slejās ik pa laikam vēstām, kas jauns un aktuāls ir tiesu sistēmā, notariātā un advokatūrā, savukārt par zvērinātu tiesu izpildītāju rosību un plāniem publiski ir pieejama visnotaļ reta un skopa informācija. Kādi aktuāli jautājumi šobrīd ir jūsu dienaskārtībā?
– Mēs strādājam, tādēļ nav laika publiskām aktivitātēm. Taču, ja runājam nopietni, patiesi ir ļoti daudz darba, un tas iespaido visas citas lietas. Nav tik daudz laika likumdošanas iniciatīvām, kas prasīties prasās, teiksim, normatīvajā regulējumā par piedziņas vēršanu attiecībā uz darba algu un cita veida ienākumiem.
Tā kā intensīvs ikdienas darbs šobrīd ir jautājums numur viens ikkatram zvērinātam tiesu izpildītājam, saprotams, arī Tiesu izpildītāju padome jūt tā sekas – pieaudzis personu iesniegumu, sūdzību skaits, kas jāizskata un uz ko jāatbild līdztekus ikdienas darbam un tiešajiem pienākumiem. Tamdēļ tādām lielām lietām kā, piemēram, sistēmas attīstības perspektīvai, protams, pievēršamies, taču pagaidām ne tādā mērā, kā varētu vēlēties un kā tas bija agrāk ar mazāku darba slodzi.
Šai ziņā aktuāli, ka vismaz normatīvo aktu līmenī ir sakārtots jautājums par tiesu izpildītāju palīgiem. Tātad jau kopš šā gada 1. marta tiesu izpildītājam var būt vairāki palīgi pretstatā līdzšinējai praksei, kad tāds bija tikai viens. Tas noteikti dos pozitīvu ietekmi gan uz mūsu darba kvalitāti, gan apjomu, jo mēs varēsim daudz brīvāk un efektīvāk strādāt salīdzinājumā ar tām iespējām, kādas ir šobrīd, – birojā viens tiesu izpildītājs un viens viņa palīgs, bet vesels štats ar tehniskajiem darbiniekiem un juristiem, kuriem ļauts tikai sagatavot dokumentu projektus un neko vairāk.
Tāpat ir ieviests arī tiesu izpildītāja palīga amata kandidāta statuss.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.