12. Jūlijs 2011 /NR. 28 (675)
Tiesību prakse
Par tautas nobalsošanas par Saeimas atlaišanu atcelšanu
Administratīvās rajona tiesas lēmums par atteikšanos pieņemt pieteikumu
Rīgā 2011. gada 5. jūlijā

Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums nav patstāvīgs tiesiskās attiecības valsts pārvaldes jomā dibinošs lēmums, bet gan tikai Valsts prezidenta pieņemtajam rīkojumam pakārtots organizatorisks izpildes instruments. Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums arī pats par sevi nav vērsts uz jaunu tiesisku seku radīšanu (vēl jo vairāk – konkrētām personām), jo iespēja tautai balsot par Saeimas atlaišanu tiek dota nevis ar Centrālās vēlēšanu komisijas lēmumu, bet gan ar Valsts prezidenta rīkojumu.

Administratīvās rajona tiesas tiesnese I. Višķere, pārbaudījusi Voldemāra Burģa pieteikumu (reģistrācijas Nr. 6980), konstatēja.

Aprakstošā daļa

[1] 2011. gada 28. maijā Valsts prezidents izdeva rīkojumu Nr. 2 “Par Saeimas atlaišanas ierosināšanu” (turpmāk – Valsts prezidenta rīkojums). Rīkojumā norādīts, ka, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 48. pantu, Valsts prezidents ierosina Saeimas atlaišanu.

Par pieņemto rīkojumu Valsts prezidents paziņoja Centrālajai vēlēšanu komisijai.

[2] Centrālā vēlēšanu komisija 2011. gada 30. maijā pieņēma lēmumu Nr. 10 (turpmāk – Centrālās vēlēšanu komisijas lēmums), kurā norādīja, ka saskaņā ar Latvijas Valsts prezidenta 2011. gada 28. maija rīkojumu Nr. 2 “Par Saeimas atlaišanas ierosināšanu” un likuma “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” 5. panta otro daļu Centrālā vēlēšanu komisija nolemj izsludināt tautas nobalsošanu par 10. Saeimas atlaišanu, noteikt, ka tautas nobalsošana sarīkojama sestdien, 2011. gada 23. jūlijā, un noteikt šādu tautas nobalsošanas zīmes tekstu: “Vai jūs esat par 10. Saeimas atlaišanu?” “Par”, “Pret”.

[3] 2011. gada 30. jūnijā Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā tika saņemts Voldemāra Burģa pieteikums, kurā lūgts atcelt Centrālās vēlēšanu komisijas 2011. gada 30. maija lēmumu Nr. 10 “Par tautas nobalsošanas izsludināšanu” un apturēt tā darbību.

Pieteikumā norādīts, ka Centrālās vēlēšanu komisijas 2011. gada 30. maija lēmums Nr. 10 “Par tautas nobalsošanas izsludināšanu” pārkāpj pieteicēja kā pilsoņa Latvijas Republikas Satversmes 50. pantā garantētās tiesības. Proti, tā kā Saeimas atlaišanu ierosinājušā Valsts prezidenta Valda Zatlera pilnvaras beidzas 2011. gada 7. jūlijā, bet tautas nobalsošanu nolemts rīkot 2011. gada 23. jūlijā, tad, pieteicēja ieskatā, ir pārkāptas viņa pilsoņa tiesības sagaidīt Latvijas Republikas Satversmē garantēto tautas nobalsošanas rezultātu, kad Valsts prezidents uzskatāms par atlaistu un Saeima ievēlē jaunu Valsts prezidentu uz atlaistā Valsts prezidenta atlikušo pilnvaru laiku.

Pieteicējs pieteikumā paudis viedokli, ka demokrātiskā valstī nav pieļaujams, ka Centrālā vēlēšanu komisija par nodokļu maksātāju naudu aicina nodokļu maksātājus piedalīties tautas nobalsošanā, kurā pat teorētiski nebūtu iespējams sagaidīt Latvijas Republikas Satversmes 50.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties