19. Jūlijs 2011 /NR. 29 (676)
Redaktora sleja
Vēlētāja balss svars
1

Neraugoties uz atvaļinājumu, ballīšu un kāzu laiku, sestdien gaidāms notikums, kas droši vien daudziem liks meklēt savas pases un tuvāko vēlēšanu iecirkni. Beidzot sagaidīta tautas nobalsošana par Saeimas atlaišanu.

Šādas tautas nobalsošanas Latvijas vēsturē vēl nav bijis, jo pirmo reizi kopš Satversmes spēkā stāšanās Valsts prezidents ir aicinājis pilsoņu kopumu apsvērt Saeimas atlaišanas nepieciešamību. Droši vien ikviens balsotājs sestdien varēs sajust, ka piedalās vēsturiskā brīdī.

Referendumu Latvijas vēsturē bijis daudz – gan par Satversmes grozījumiem un pensijām, gan par dalību Eiropas Savienībā un pilsonības lietām. Tomēr sestdien gaidāmā tautas nobalsošana būtiski atšķiras no iepriekš rīkotajām. Šajā reizē nav nepieciešama noteikta vēlētāju skaita piedalīšanās, lai tautas nobalsošanas rezultāti radītu juridiskas sekas.

Lai atlaistu Saeimu, nav nepieciešams, lai uz vēlēšanu iecirkņiem atnāktu puse no Saeimu vēlējušajiem pilsoņiem vai jebkāds cits iepriekš konstitūcijas tekstā noteikts pilsoņu skaits. Saeimas likteni var izlemt arī viens Latvijas pilsonis, ja viņš vienīgais izlemj atnākt un nobalsot. Protams, ar nosacījumu, ka viņš nav sabojājis savu vēlēšanu zīmi.

Līdz ar to šajā tautas nobalsošanā ikviena vēlētāja balss ir svarīga. Pilsoņi, kurus apmierina Saeimas darbs un kuri labprāt redzētu to turpinām strādāt, nevar palikt mājās, jo nav kvoruma prasības, kas apgrūtinātu lēmuma pieņemšanu. Savukārt pilsoņi, kuri ir par Saeimas atlaišanu, nevar paļauties, ka gan jau kaimiņi un draugi izdarīs izvēli viņu vietā un viņi paši var palikt mājās. Un ja nu tieši viņu balss pietrūkst vēlamajam rezultātam?

Jau šobrīd mēs varam vērot Satversmes tēvu gudrību, nosakot, ka tautas nobalsošanai jānotiek ne agrāk kā mēnesi pēc Saeimas atlaišanas ierosinājuma. Kaislības ir norimušas, sajūsmas un šoka vietā atgriezusies ikdienas noskaņa, un katram bijis pietiekami ilgs laiks pārdomām. Lēmuma pieņemšana nenotiks, strebjot karstu.

Tāpat mēs varam novērtēt tiesu varas viedumu un erudīciju Satversmes sarežģītajā loģikā. Nesenais Administratīvās rajona tiesas tiesneses lēmums skaidri parāda, ka Saeimas liktenis jāizšķir pie tautas nobalsošanas urnām, nevis tiesu zālēs. Valsts prezidenta rīcības politisko un konstitucionālo pareizību varēs vērtēt, kad viss process būs noslēdzies. Šobrīd pilsoņu kopumam jālemj par vai pret Saeimas atlaišanu.

patīk
nepatīk
drukāt
VISI RAKSTI 19. Jūlijs 2011 /NR. 29 (676)
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
dana
25. Jūlijs 2011 / 18:29
0
ATBILDĒT
...vai lūdzu atlaistā saiema ir pelnījusi kādu KOMPENSĀCIJU,tad jau iznāk ,ka atalgo saiemu,kura nebija spējīga veikt savu tiešo darbu?Lai stājas BEZDARBNIEKOS,tāpat kā visi pārējie mirstīgie!Tauta ir kategoriski pret kompensācijas izmaksu,jo par nepadarītu darbu taču...nu,tiešām jābrīnās par šo idiotismu!!!!!!!!!!
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties