26. Jūlijs 2011 /NR. 30 (677)
Skaidrojumi. Viedokļi
Daži apsvērumi par noziedzīgi iegūtu mantu un tās ieguvējiem
1
LL.M.
Jūlija Kolomijceva
zvērināta advokāta palīdze, ZAB "bnt Klauberg Krauklis" juriste 

Jau diezgan ilgu laiku ir aktuāls jautājums par to, kam būtu jādod priekšroka darījumos ar nekustamo īpašumu, kad nekustamā īpašuma atsavinātājs ļaunticīgi atsavina to divām dažādām personām. Pašlaik svarīga šajā kontekstā ir problēma par tādas lietas labticīgu iegūšanu, kas iepriekš vairākas reizes tikusi atsavināta, bet šādas atsavinājumu ķēdes sākumā pirmais atsavinātājs bijusi netiesīga persona. Diskusijas izraisa tas, kā intereses ir prioritāras: īpašnieka, kas zaudējis lietas valdījumu pret savu gribu un tādējādi nav vainojams lietas zaudēšanā, vai labticīga ieguvēja, kas nezināja un nevarēja zināt par pirmā atsavināšanas darījuma trūkumiem atsavināšanas ķēdē.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
28. Jūlijs 2011 / 11:28
0
ATBILDĒT
11.08.2011. stājas spēkā kārtējie Kriminālprocesa likuma grozījumi, kas citā starpā attiecas arī uz procesu par noziedzīgi iegūtu mantu (KPL 626.-631.panti). Saskaņā ar tiem \\\"procesa par noziedzīgi iegūtu mantu lietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums, un ar tiem drīkst iepazīties procesa virzītājs, prokurors un tiesa, kas izskata šo lietu. Šā likuma 628.pantā minētās personas ar lietā esošajiem materiāliem var iepazīties ar procesa virzītāja atļauju un viņa noteiktajā apjomā.\\\"Jau tagad personām, kuru īpašuma tiesības var tikt atņemtas vai ierobežotas kriminālprocesā, jāpaļaujas uz procesa virzītāja apzinīgumu, izdalot no pamatlietas procesu par noziedzīgi iegūtu mantu, jo pamatlietas materiāli arī var būtizmeklēšanas noslēpums. Tātad jau paša sākumā process par noziedzīgi iegūtu mantu kļūst nekontrolējams.Jaunie grozījumi var nepamatoti apdraudēt personas īpašuma tiesības, jo tā nevar prognozēt, kādi dokumenti un informācija būtu jāiesniedz, lai atspēkotu procesa virzītāja pieņēmumu. Līdz ar to KPL 628.pantā minētās tiesības ir formalitāte, un process par noziedzīgi iegūtu mantu var kļūt par rīku, ar kura palīdzību tajās lietās, kurās nevar uzsākt kriminālvajāšanu un virzīt krimināllietu tālāk, personai ātri konfiscē mantu. Šāda kārtība neatbilst tiesiskās valsts principam un ir pretrunā ar Satversmi.

Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties