29. Novembris 2011 /NR. 48 (695)
Skaidrojumi. Viedokļi
Taisnīgums kriminālprocesā
5
Dr.iur
Ārija Meikališa
LU Juridiskās fakultātes profesore 
Dr.iur.
Kristīne Strada-Rozenberga
LU Juridiskās fakultātes profesore 

Ir noticis noziedzīgs nodarījums. Šis fakts, lai cik bieži ir sastopams, lai cik ikdienišķa parādība būtu kļuvis, vienmēr izraisa satraukumu, nepatiku, neizpratni un daudzas citas emocijas, starp kurām viena no spilgtākajām ir vēlēšanās sodīt. Sodīt to, kurš šo pārkāpumu ir veicis. Īpaši šīs emocijas skar cilvēkus, kuri cietuši no pāridarītāja. Jo personīgāk izjūtams un smagāks ir pārkāpums, jo dziļākas un negatīvākas emocijas. No šī emociju pilnā brīža līdz lietas juridiskajam risinājumam paiet laiks, laiks, kas bieži slāpē emocijas, laiks, kas pilns juridiskām procedūrām, laiks, kurā mums jārod tiesiski korekts risinājums. Un tas ir kriminālprocess – tiesiska norise, kuras mērķis ir taisnīgs krimināltiesisko attiecību risinājums, ievērojot gan cietušā, gan noziedzīgā nodarītāja, gan sabiedrības intereses un vajadzības.

Ja pamatprasības kriminālprocesam vajadzētu raksturot vienā vārdā, tad šis vārds ir taisnīgs. Taisnīgs ir vārds, kurš šajā gadījumā vienlaikus ir tik vienkāršs un tik sarežģīts. Tas ir vārds, kas mums šķiet dabisks un ārpus jurisprudences esošs, un tajā pašā laikā tā sastāvā ir tik daudz juridisku nianšu. Šī raksta kontekstā atzīstams, ka taisnīgs ir juridiska, tiesiska pamatprasība ar piepildāmu saturu.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Muļķu zeme
30. Novembris 2011 / 15:26
0
ATBILDĒT
Katram savs taisnīgums- cietušajiem savs, apsūdzētajiem savs. Vieni runā par cietušo ciešanām, otri par pasūdzēto ciešanām. Nelaiķis ciceros teicis- kur nav taisnības, tur nevar būt tiesību.... Ja tiesa nespēj panākt taisnīgumu, tad tāda tiesa darbojas tukšgaitā un nav jēgas tādai tiesai un tādām tiesībām.
Lex
30. Novembris 2011 / 13:17
0
ATBILDĒT
Vecā derība taisnīguma jautājumu atrisināja vienkārši - acs pret aci, zobs pret zobu. Turpinot - redze pret redzi, tuvinieks pret tuvinieku utt.
ES
29. Novembris 2011 / 18:29
0
ATBILDĒT
Gribētu precizēt, ka nevainīguma prezumcija ir juridisks institūts, kas apskatāms kriminālprocesa ietvaros. Sociālais nosodījums veidojas nevis pamatojoties uz juridiskiem argumentiem, bet dažādiem subjektīviem kritērijiem. Līdz ar to ir juridiskais un sociālais vērtējums un katram tam ir savi argumenti. Tāpat kā juridiskā atbildība nošķirama no ētikas, tā arī nevainīguma prezumcija no sabiedrības viedokļa. Šajā gadījumā svarīgs ir sabiedrības un katra indivīda tiesiskās apziņas un kultūras līmenis. Jo tas augstāks, jo sociālais nosodījums pirms spēkā stājušās tiesas sprieduma mazāks, bet pilnībā no tā izvairīties nevar.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties