Pagājušā mēneša nogalē, 22. februārī, notika tradicionālā ikgadējā virsprokuroru sanāksme, kurā saskaņā ar Venēcijas komisijas ieteikumiem ģenerālprokurors kā neatkarīgas tiesu varas institūcijas vadītājs atskaitījās par noziedzības stāvokli valstī, par prokuratūras izdarīto 2011. gadā, kā arī iezīmēja iestādes prioritātes šim gadam.
Vairāki no pasākuma viesiem arī uzrunāja klātesošos virsprokurorus. Tā, piemēram, Valsts prezidents A. Bērziņš atzina, ka prokuratūra ir viena no retajām institūcijām, kurām sabiedrība Latvijā uzticas, un viena no nedaudzajām neatkarīgajām institūcijām, kas sevi pārliecinoši pierādījusi. Gan iekšlietu ministrs, gan Valsts policijas priekšnieks runāja par policijas un prokuratūras sadarbību un zināmā mērā – arī par savstarpējo atkarību vienam no otra darba. Neskatoties uz policistu ļoti zemo atalgojumu un milzīgo kadru aizplūšanas procesu, kā arī grūtībām atrast policijai kvalificētus darbiniekus, tomēr izskanēja solījumi uzlabot pirmstiesas izmeklēšanas procesu. Valsts policijas priekšnieks arī vērsa uzmanību uz to, ka noziedzības līkne pēdējos gados Latvijā konstanti gājusi lejup, taču šāds process nevar būt ilgstošs. Tā kā visas līknes parasti ir viļņveidīgas, I. Ķuzis prognozēja neizbēgamu noziedzības augšupeju, ar ko jābūt gatavai cīnīties gan prokuratūrai, gan policijai.
Tieslietu ministrs klātesošos informēja par drīzumā gaidāmo kriminālsodu politikas maiņu, to būtiski mīkstinot. G. Bērziņš runāja arī par gaidāmajām reformām: Civilprocesa likuma grozījumi tiesības iesniegt protestu pilnībā pārcels no Augstākās tiesas ģenerālprokurora kompetencē; iecerēto Augstākās tiesas palātu likvidāciju Tieslietu ministrija, neskatoties uz sākotnējo ieceri atteikties vispirms no Krimināllietu palātas, tomēr iecerējusi vienlaikus gan civilprocesā, gan kriminālprocesā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.