13. Marts 2012 /NR. 11 (710)
Redaktora sleja
16. marta spriedumu preventīvā funkcija
9
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Vai valsts un pašvaldību iestādes Latvijā patiešām ciena indivīda cilvēktiesības un arī tiesu? Ik gadu marta sākumā, dzīvojot demokrātiskā un tiesiskā valstī, šo absurdo jautājumu nākas uzdot atkal un atkal. Arī šis gads nav izņēmums. Rīgas dome aizliegusi visus 16. marta pulcēšanās pasākumus.

Likums skaidri definē valsts tiesības ierobežot pulcēšanās tiesības, un arī tiesa, tostarp Augstākā tiesa, nemaz nerunājot par Eiropas Cilvēktiesību tiesu, izvērsti definējusi un izskaidrojusi kritērijus, kas jāievēro, izvērtējot pulcēšanās tiesību ierobežojumus un pat tieši 16. marta pasākumus.

Pašvaldība var un tai pat ir jāaizliedz pulcēšanās, ja tam ir būtiski iemesli, argumenti ir juridiski pamatoti, atbilstoši likumā un tiesu nolēmumos noteiktajiem kritērijiem. Praksē diemžēl tas nenotiek, un tas dod pamatu runām par lēmuma politisko pamatojumu. Šogad pat tiesībsargs ir sajutis pārmērīgo netaisnīgumu un lūdzis Rīgas domei sniegt noteiktā aizlieguma pamatojumu.

Vai politika drīkst prevalēt pār tiesībām? Tā var notikt totalitārā valstī, bet ne tiesiskā un demokrātiskā valstī.

Vācu tiesību filozofs Gustavs Radbruhs rakstā “Likumiskais prettiesiskums un pārlikumiskās tiesības” ataino situāciju, kad kāda persona nacionālsociālistiskajā Vācijā uz sienas uzrakstīja “Hitlers ir varmāka”. Šis cilvēks centās izmantot vārda brīvību, pauda pārliecību un viedokli, par ko viņam piesprieda nāvessodu saistībā ar režīma nomelnošanu, jo viņa viedoklis nesakrita ar nacistiskās valsts politisko ideoloģiju. Tajā laikā ar konkrēto politisko ideoloģiju bija “saindēti” likumi, iestāžu prakse un pat tiesas spriešana. Protams, šodienas un tā laika situācijas nav salīdzināmas, tomēr Rīgas pašvaldības konsekventā ikgadējā prettiesiskā rīcība vedina asociācijas ar G. Radbruha aprakstīto gadījumu.

Jāatzīmē, ka gluži pretēji iepriekšminētajam piemēram rīkojas mūsdienu Vācija, kur vienā pilsētā vienlaikus var notikt pat galēji pretēju viedokļu paudēju (kreiso anarhistu, neonacistu, pacifistu, antiglobālistu utt.) pulcēšanās, un valsts gādā gan par pulcēšanās brīvību, gan sabiedrisko mieru un kārtību.

Tiesas spriedums nosaka tiesiskās attiecības starp dalībniekiem konkrētos tiesiskos un faktiskos apstākļos, bet tas pilda arī preventīvu funkciju, kas nodrošina, ka iestāde līdzīgos gadījumos nākotnē ņems vērā tiesas iepriekš minētos argumentus un atkal nerīkosies prettiesiski.

Līdzšinējā pieredze diemžēl rāda, ka tiesas spriedumi 16. marta lietās nesasniedz šo prevencijas funkciju, tāpēc šogad tiesai būtu ne tikai jāpārbauda aizliegumu tiesiskums, bet nepieciešamības gadījumā jāpieņem arī blakuslēmums par pašvaldības atkārtoto prettiesisko rīcību, ierobežojot vienas no svarīgākajām politiskajām tiesībām – pulcēšanās brīvību.

VISI RAKSTI 13. Marts 2012 /NR. 11 (710)
9 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
nesapraša
15. Marts 2012 / 23:19
0
ATBILDĒT
a kāpēc nevar ļaut visiem piedalīties un iztrakoties. Plūkšanās, ja būtu, tad tikai savā starpā un ja kādu vitrīnu aizķērtu, tad tikai netīšām. Kārtībniekus norīkot tikai tamdēļ lai pieskatītu un publsikās lietas un trešo pērsonu īpašumus. Pēc pāris kolēktīvajiem dūru vicināšanas pasākumiem tikai dusīgākie gari vēl ņemtu dalību. Ak jā kārtibnieki noderētu, lai agrasīvākie varētu izmantot tikai savas dūrītes.Iepriekš arī aktīvistus noinformēt, ka līdz neatliekamajai palīdzībai būtu jānokļūst ar saviem spēkiem vai atbalstītāju palīdzību. Uz vietas neatliekamā palīdzība tiks nodrošināta tikai tiem, kurus ir kāds negantnieks netīši aizķēris.Tāda Figt Club ainiņa būtu vai vēl precīzāk kāda ASV vesterna filma. Visticamāk ka beigās naidīgās puse pa kādam graķītim saskandīnās.Varbūt tā sabiedrība un tā tiesiskā kārtība ir pārāk glauna? Cilvēks jau tāds dzīvnieks vien ir, kāpēc nēļaut vismaz pa reize gadā ļaut vaļu?
Armands
13. Marts 2012 / 19:20
0
ATBILDĒT
Kolēģi, mieru, tikai mieru! Visam savs laiks, arī Rīgas domes un tās spices laiks atbildēt gan jau pienāks.

Saistībā ar pagājušā gada gājienu \\\"Daugavas Vanagi Latvijā\\\" prevencijas nolūkā lūdza noteikt atlīdzinājumu (rakstveida atvainošanos, publisku atvainošanos trīs lielākajos laikrakstos latviešu valodā un trīs lielākajos laikrastos krievu valodā, LVL 10\\\'000.00) par kaitējumu, kas radies dēļ Rīgas domes kārtējā (visi lēmumi aizliegt gājienu no 2009. gada ir atzīti par prettiesiskiem) juridiski neadekvātā (jo dome klaji ignorē iepriekšējo gadu tiesu prakses atziņas un turpina malt vecos argumentus, ko tiesa atzinusi par nederīgiem) lēmuma aizliegt gājiena norisi. Pirmās instances tiesa šo lūgumu noraidīja, ko DVL pārsūdzēja Senātā. Senāts ar 11.11.2011. lēmumu šo jautājumu nodeva izskatīšanai Satversmes tiesā, par ko ierosināta lieta Nr.2011-21-01.

Arī šogad DVL bez gājiena aizlieguma atcelšanas prasa arī atlīdzinājumu - atvainošanos (gan rakstveida, gan publisku) un LVL 7000.00 par personisko kaitējumu. Redzēs, ko lems tiesa (gan Satversmes tiesa, gan Administratīvā tiesa).
Hmm
13. Marts 2012 / 16:50
0
ATBILDĒT
* „Mēs nevaram uzskatīt Baltijas valstu pilsoņus par kara noziedzniekiem vai nodevējiem, kad vienīgā apsūdzība pret viņiem ir tā, ka viņi cīnījušies pret padomju bruņotajiem spēkiem.” (no Lielbritānijas Ārlietu ministrijas ziņojuma britu bruņoto spēku komandierim Vācijā (Berlīnē) 1946. gada 4. februārī.)* „...latvieši un igauņi, kurus vācieši spieduši cīnīties pret krieviem, nav uzskatāmi par piederīgiem ne pie vērmahta, ne arī pie vācu SS vienībām, lai gan viņi bija „Waffen-SS” pakļautībā. Viņi nav uzskatāmi par personām, kas automātiski būtu jāarestē.” (no ASV 3. armijas štāba Heidelbergā (Vācija) apkārtraksta 1946. gada 2. septembrī.)* „Izmeklēšana ir atklājusi, ka baltiešu karavīru vienības ierindoja zem SS jurisdikcijas, bet tās nepadarīja par vācu SS integrālu sastāvdaļu, lai tās darbotos kā tādas, UNRRA saņēma lēmumu no Savienoto Valstu bruņotajiem spēkiem Eiropas karadarbības laukā, ka baltieši pieder pie tām vienībām, kuru karavīrus atbrīvos kā pie vērmahta (vācu armijas) piederīgos. Termins „SS”, parādoties atbrīvošanās apliecībās, būtu uzlikts cilvēkiem kā kauna traips, kas nebūtu taisnīgi.” (no Apvienoto Nāciju palīdzības un atjaunošanas administrācijas (UNRRA) ziņojuma 1947. gada jūlijā.)* „Šīs vienības (latviešu un igauņu leģioni) nav jāuzskata par kustībām, brīvprātīgajiem vai SS.” ((no ASV augstākās amatpersonas Vācijā ģenerāļa Frenka Makloja ziņojuma ASV valsts sekretāram 1950. gada 13. aprīlī.)* „Baltijas ieroču SS vienības (Baltijas leģioni) to mērķa, ideoloģijas, darbības un sastāva kvalifikācijas ziņā ir uzskatāmas par savrupām un no vācu SS atšķirīgām vienībām, tādēļ komisija tās neuzskata par ASV valdībai naidīgu kustību.”

(no Pārvietoto personu (bēgļu) komisijas locekļa oficiālās vēstules pirmskara Latvijas pilnvarotajam lietvedim Latvijas sūtniecībā Vašingtonā)http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/75057/legionarus-ano-izmekl sanas-komisija-reabiliteja-jau-1947-gada
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 6
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties