Apcietinājums ir visbargākais piespiedu līdzeklis, kādu var piemērot aizdomās turētajam vai apsūdzētajam kriminālprocesā. Tas aizskar vienu no galvenajām cilvēka pamattiesībām – tiesību uz brīvību. Tieši šā iemesla dēļ apcietinājuma piemērošanas tiesiskā regulējuma izstrādē likumdevējam būtu jāievēro īpaša rūpība, ar likuma burtu nodrošinot cilvēktiesību ievērošanu kriminālprocesā. Kaut gan apcietināšanas tiesiskajai reglamentācijai Kriminālprocesa likumā (turpmāk – KPL) ir veltīts vairāk nekā desmit pantu (KPL 271.–281. pants), pastāv virkne problēmjautājumu, kuri prasa nekavējošu risinājumu. Dažas no šādām problēmām ir saistītas ar apcietināšanas pamatu un termiņiem.
Par īpaši aktuāliem minētie jautājumi ir kļuvuši pēc 2009. gada 12. marta likuma "Grozījumi Kriminālprocesa likumā" stāšanās spēkā 2009. gada 1. jūlijā.1 Ar šiem grozījumiem KPL 272. pants "Apcietināšanas pamats" tika papildināts ar trešo un ceturto daļu, kurās ietvertais būtiski paplašinājis apcietinājuma piemērošanas pamatu. Secīgi tika veiktas arī izmaiņas KPL 241. pantā ("Procesuālā piespiedu līdzekļa piemērošanas pamats") un 281. pantā ("Kontrole pār apcietinājuma piemērošanu"). Šajā sakarā gan jāatzīmē, ka pamatoti iebildumi pret minētajiem grozījumiem tika izteikti jau 2008. gadā Latvijas Krimināllietu advokātu biedrības izstrādātajos priekšlikumos Kriminālprocesa likuma grozījumiem.2 Diemžēl advokātu apsvērumi nav tikuši ņemti vērā, un pašreizējā KPL 241., 272. un 281. panta redakcija, autora vērtējumā, satur tādus pamatus apcietināšanai, kuri ir pretrunā gan Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 5. un 6. pantam un Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksei, gan Satversmes 94. pantam, gan arī paša KPL un apcietinājuma institūta mērķim un uzdevumiem.
Diskusijas nepieciešamību par apcietinājuma tiesiskās reglamentācijas problēmām nosaka ne tikai neviennozīmīgi vērtējams pastāvošais apcietinājuma institūta tiesiskais regulējums, bet arī pēdējos gados vērojamā tendence arvien vairāk paplašināt apcietinājuma piemērošanas iespējas. Tā, piemēram, izstrādes stadijā atrodas KPL kārtējie grozījumi, ar kuriem plānots noteikt, ka par pamatu apcietinājuma piemērošanai var būt jebkuras instances tiesas notiesājošs spriedums, ar kuru piemērots brīvības atņemšanas sods, kā arī apcietinājuma piemērošanas iespēja gadījumos, ja persona ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, par kuru likums paredz ar brīvības atņemšanu saistītu sodu, bet ne tikai brīvības atņemšanas sodu.3
Pēc struktūras šim pētījumam ir divas pamatdaļas. Pirmajā daļā tiek apskatīti apcietinājuma institūta kriminālprocesa tiesību teorijas tādi svarīgi jautājumi kā apcietinājuma piemērošanas mērķis, priekšnoteikumi, iemesls un pamats. Otrajā pētījuma daļā tiek analizēts pašreiz spēkā esošais apcietinājuma piemērošanas pamata kriminālprocesuāli tiesiskais regulējums, tiek izvērtēta tā atbilstība kriminālprocesa teorijas atziņām un Latvijas Republikai saistošajām starptautiskajām tiesību normām.
Apcietinājuma piemērošanas pamata teorētiskie aspekti
Pirms analizēt apcietinājuma piemērošanas pastāvošo tiesisko regulējumu un ar to saistītās problēmas, ir nepieciešams sniegt ieskatu apcietinājuma institūta būtībā, raugoties no kriminālprocesa tiesību teorijas pozīcijām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.