Kā valsts pārvaldes institūcijas, kura ikdienā piemēro Pilsonības likumu, pārstāvis es vēlētos savā referātā akcentēt trīs būtiskus un aktuālus Latvijas pilsonības jautājumus. Vispirms – kliedēt mītu, kas plaši izplatīts publiskajā vidē, masu medijos un pat politiskajā vidē, ka ārzemēs Latvijas pilsoņiem dzimušie bērni nevar būt dubultpilsoņi, otrkārt, apskatīt jautājumu, vai nepilsoņu bērnu vecāki vēlas saviem bērniem iegūt pilsonību un kādēļ to nav paveikuši līdz šim, un, treškārt, apskatīt aktuālu un patiesi revolucionāru tiesas spriedumu Latvijas pilsonības atņemšanas lietā.
1. Mīts: ārzemēs Latvijas pilsoņiem dzimušie bērni nevar būt dubultpilsoņi
Šodienas Latvijas publiskajā vidē ir plaši izplatīts mīts, ka esošā Pilsonības likuma regulējums nepieļauj dubultpilsonības veidošanos Latvijas pilsoņu ārzemēs dzimušajiem bērniem. Mīts tik ļoti iesakņojies pat politiskajā vidē, ka regulāri nākas dzirdēt aicinājumus steidzami grozīt Pilsonības likumu, lai šo "netaisnību" likvidētu.
Kā tad ir radies šis mīts? Mīts radies, interpretējot Pilsonības likuma normas un vispirms jau paplašināti interpretējot Pilsonības likuma 9. panta pirmo daļu, kura nosaka: "personai, kura tiek uzņemta Latvijas pilsonībā, nedrīkst izveidoties dubultā pilsonība". Interpretējot minēto normu paplašināti, t.i., tādējādi, ka ikvienai personai, kura iegūst Latvijas pilsonību, nevar izveidoties dubultā pilsonība, iespējams nonākt pie kļūdaina secinājuma, ka arī Latvijas pilsoņu nepilngadīgie bērni, kuriem iegūta citas valsts pilsonība, nevar tikt atzīti par Latvijas pilsoņiem, jo pretējā gadījumā tiem izveidotos dubultā pilsonība.
Jānorāda gan, ka vēsturiski tiešām minētās likuma normas interpretācija nav bijusi viennozīmīga – tā tikusi dažādi interpretēta gan vēsturiski, gan no dažādu valsts pārvaldes iestāžu (Tieslietu ministrijas, Naturalizācijas pārvaldes un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes) puses.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.