29. Maijs 2012 /NR. 22 (721)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts pārvaldē strādājošo motivācija
10

Valsts pārvaldē un pašvaldībās strādājošie ir daudz kritizēti par nespēju īstenot pārvaldības funkcijas iedzīvotāju interesēs un valsts pārvaldes reformas, pildīt uzdevumus un sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem draudzīgā un saprotamā veidā. Šo uzskaitījumu varētu turpināt un zināmā mērā šai kritikai var piekrist, taču tas nav šīs publikācijas mērķis. Šajā rakstā tiks analizēts jautājums par to, kas dažādu jomu profesionāļus motivē pievienoties valsts pārvaldē strādājošo pulkam, kā arī šo motivāciju ietekmējošie un deformējošie faktori.

Publikācijā autore analizēs ārējo motivētāju (algas, prēmijas, piemaksas un tamlīdzīgi) ietekmi uz valsts pārvaldē strādājošo1 motivāciju, kā arī iekšējo motivētāju (mērķu noteiktība, sarežģītība un sasniedzamība, novērtējums, atgriezeniskā saikne un tamlīdzīgi) nozīmi un nepieciešamību ilgtspējīgās motivācijas sistēmās. Tāpat tiks apskatīta mērķu nenoteiktība un neskaidrība, kā arī pamatota un nepamatota kritika un reformu ietekme uz valsts pārvaldē strādājošo motivāciju un darba rezultātiem. Publikācijas noslēgumā tiks sniegti ieteikumi, kā uzlabot valsts pārvaldē strādājošo motivācijas sistēmu, akcentējot nepieciešamību radīt priekšnosacījumus iekšējo motivācijas sistēmu attīstībai.

Lai sasniegtu "nelielas, efektīvas, motivētas un uz rezultātu orientētas valsts pārvaldes"2 mērķi, autores ieskatā, visupirms ir jāatjauno un jāstiprina valsts pārvaldē strādājošo motivācija, kas savukārt likumsakarīgi novedīs pie labākiem darba rezultātiem, kā arī attīstīs valsts pārvaldi kā interesantu, radošu un uz rezultātiem orientētu darba vietu. Valsts pārvaldi neviens nevar reformēt no ārpuses, tai ir jāmainās iekšēji, sākot ar tās cilvēkiem.

Valsts pārvaldē strādājošo motivācijas jautājuma analīzes aktualitāti nosaka vairāki faktori, piemēram: pasaules ekonomiskās un finanšu krīzes ietekme uz valsts sektorā strādājošo atlīdzības sistēmu, strādājošo skaitu, motivāciju un darba rezultātiem; atlīdzības sistēmas atlabšana un atlīdzības apmēra paaugstināšana; diskusijas un, iespējams, jauns regulējums valsts sektorā strādājošo darba rezultātu novērtēšanai;3 nepārtrauktas gan mērķtiecīgas, gan arī grūti izprotamas valsts sektora reformas; pastāvīga pamatota un nepamatota ierēdniecības kritika, ko izsaka gan sabiedrība, gan arī Saeima, ministri un citi; nepieciešamība uzlabot valsts pārvaldes darbu, darba rezultātus, kā arī nepieciešamība attīstīt publisko kalpošanu un atbildību par uzticētajām funkcijām visas sabiedrības un katra atsevišķa iedzīvotāja interesēs.

 

I. Cilvēkresursu vadības stratēģija jeb quid pro quo attiecības

Kopš ekonomiskās un finanšu krīzes valsts pārvaldē strādājošo atalgojums, sākot ar 2009. gadu, ir daudzkārt samazinājies, atsevišķām darbinieku kategorijām pat vairāk nekā uz pusi, salīdzinot ar atalgojumu, piemēram, 2007. un 2008. gadā. Neapšaubāmi, krīzes ietekmē atalgojums mūsu valstī samazinājās gandrīz visās jomās strādājošajiem, līdz ar to šajā kontekstā valsts pārvaldē strādājošo situācija nekādā ziņā nebija unikāla, un to kā tādu nevajadzētu izcelt. Tomēr atlīdzības apmērs un tā samazinājums bieži tiek minēts kā viens no iemesliem, kāpēc profesionāli un spējīgi dažādu jomu speciālisti nestrādā valsts pārvaldē. Atlīdzības apmēra samazinājums bieži arī tiek minēts kā iemesls motivācijas samazinājumam un zināmai valsts pārvaldē strādājošo pasivitātei. Uzreiz gan jāatzīmē, ka autore iepriekš minēto apgalvojumu lieto ar lielu piesardzību un nekādā ziņā nevēlas to vispārināt, apgalvojot, ka visi ir pasīvi, neieinteresēti vai tamlīdzīgi. Tas vairāk lietots, lai atzīmētu, ka atlīdzības apmēram un tā samazinājumam bija un ir sekas attiecībā uz valsts sektorā strādājošo motivāciju neatkarīgi no tā, vai darbinieks vienmēr ir bijis neieinteresēts un vienaldzīgs pret savu darbu vai dedzīgs, profesionāls un pašaizliedzīgs.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
praktiķe
1. Jūnijs 2012 / 11:53
0
ATBILDĒT
Jā, gan ierēdņi, gan tiesneši, gan deputāti acīmredzot ir tādi tautas pārstāvji valsts varā, kādus nu pašu valstī var atrast, no citurienes tiešām mēs viņus neimportējam.Bet, ja paskatās vēsturē un arī šodienas realitātē mūsu vai jebkurā citā valstī, tad var redzēt, ka virspusē iznirst tādi cilvēki, kuri vislabāk jūtas konkrētajā režīmā. Totalitārisms (pat izlaižot vienkārši brutālu nevēlamas tautas daļas iznīcināšanu) selekcionē cilvēkus ar ne visai pozitīvām īpašībām (smaga tēma - cik tādu cilvēku vēl ilgi turpinās kavēties arī mūsu valsts varā).

Tāpēc IR jādomā, gan ar kādiem tiesiskiem instrumentiem rekrutē tomēr labāko, nevis sliktāko tautas daļu, un lai viņus arī ilgi varētu paturēt.
Ivars
1. Jūnijs 2012 / 09:30
0
ATBILDĒT
Šķiet, ka pirms rakstīt par ierēdņu motivāciju, ir jāuzraksta par ierēdņu atbildību. Lieki ir uzskaitīt projektus - no vienkārši neveiksmīgiem līdz atklāti korupcionāriem, kas prasītu tūlītēju izmeklēšanu un sodu, tomēr neatceros nevienu reizi (varbūt izņemot 9. klases eksāmenu šmuci kas pat nav smieklīgi) kad ierēdņi nestu reālu atbildību.

Par motivāciju domāt ir nedaudz par agru. Pagaidām pietiktu ar to ka ierēdņi baidītos atklāti kaitēt valstij - aiz stulbuma vai zaglīguma.
Eksperts
31. Maijs 2012 / 16:43
0
ATBILDĒT
Valsts pārvaldē esošās amatpersonas nemīl konkurenci. Lielākoties labakajā gadījumā tās ir lielas viduvējības. Tādēļ tās nemaz nav ieinteresētas, ka to nekompetence nāks gaismā un ka kvalificēti speciālisti strādātu valsts pārvaldē. Viņus vienkārši nelaiž valsts pārvaldē. Tā, lūk, cien. Kristīne.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties