29. Maijs 2001 /NR. 16 (209)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par un pret darbību ārzonā
Dr.iur.
Lauris Leja
 

Par un pret darbību ārzonā

Lauris Leja, juridiskā biroja “Carrington, Hall & Hamburg” jurists, — “Latvijas Vēstnesim”

LEJA.JPG (12214
BYTES) Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) un Anglijas Skotlendjarda pēdējie ziņojumi, kas publicēti “Financial Times”, liecina, ka pasaulē ir izveidoti gandrīz septiņdesmit ofšoru (ārzonu) finansu centri un ka šobrīd vairāk nekā 60 procenti visa pasaules kapitāla atrodas ofšorā. Vairāk nekā 40 procenti no ofšorā esošās naudas tiek turēta ofšoru trastos, 20 procenti tiek apgrozīti ofšoru komercbankās, 20 procenti uzglabāti ofšoru kuģniecību kontos, 15 procenti iesaistīti ofšoru apdrošināšanas kompānijās, bet 5 procenti dažāda veida ofšoru fondos. ASV finansu eksperti min, ka no ASV vien apmēram 5 triljoni dolāru ir investēti zemu nodokļu zonās visā pasaulē, uzsverot, ka šis apmērs strauji pieaugs nākamajos desmit līdz divdesmit gados, desmitiem tūkstošu vidēja līmeņa uzņēmēju mantiniekiem pārņemot savu priekšgājēju īpašumus nenosakāma daudzuma triljonu apmērā.

Kāds ir iemesls kapitāla pārsūtīšanai no augstu nodokļu jurisdikcijām (pie tām pieskaitāms arī vairākums Eiropas valstu) uz atsevišķām Eiropas un vispirms jau Karību jūras baseina valstīm?

Starptautisko finansu tiesību teorijā tiek minēti četri galvenie iemesli:

1) ofšoru piedāvātā personiskā konfidencialitāte un īpašuma aizsardzība;

2) atsevišķu valstu tiesību sistēmu un ekonomiskā stāvokļa priekšrocības (lēts darbaspēks, lēti ražošanas resursi, minimizēta birokrātija utt.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties