7. Augusts 2012 /NR. 32 (731)
Redaktora sleja
Kad rezultatīvā daļa apsteidz aprakstošo un motivējošo daļu
8
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Ja cilvēce vairāk iegūst tad, ja tā ļauj katram atsevišķam indivīdam dzīvot tā, kā pašam šķiet labāk, nekā tad, ja spiež katru dzīvot tā, kā šķiet labi pārējiem, tad to nevar attiecināt uz valsti. Valsts ir kopīga visiem cilvēkiem, un katrs atsevišķi un visi kopā ir par to atbildīgi. Tādēļ jāpastāv vispilnīgākai brīvībai diskutēt par jebkuru valsts rīcību. Gribētos sacīt, ka skepse pret valsti iegūst vispilnīgāko lietojumu. Katrai valsts noteiktai "patiesībai" sabiedrības loceklis atsevišķi vai grupā var likt pretī ne mazāk ticamu un tikpat pierādītu citu, no pirmās atšķirīgu un tai pretēju "patiesību", jo, kā atzīst skeptiķi, tas, kas nav uzskatāms par acīmredzamu vai dabas dotu, nav atzīstams par neapšaubāmu "patiesību". Diskusijas neesamība vai ierobežojumi vērtējami negatīvi, jo, ja viedoklis par to ir pareizs, tad tiek liegta iespēja maldus aizstāt ar patiesību. Ja viedoklis ir aplams, tiek zaudēts labums, ko iespējams iegūt, patiesībai saduroties ar kļūdu. Dzīvot maldos nozīmē būt nebrīvam. Katrs viedoklis, kas satur kaut daļiņu patiesības, ir vērtība.

Tādēļ sabiedrībai jābūt atvērtai diskusijai un diskusiju prasošai, tomēr vienlaikus diskusijai jābalstās uz cilvēka cieņu un jābūt strukturētai. Diskusija par kādu valsts institūciju nevar sākties un arī beigties ar apgalvojumu, ka konkrētā institūcija ir likvidējama, jo slikti strādā.

Jaunas valsts institūcijas, piemēram, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Tiesībsarga birojs, pakļaujas nežēlīgākai kritikai nekā jau vēsturiski izveidojušās institūcijas, piemēram, Saeima, Augstākā tiesa. Pirmajā gadījumā salīdzinoši bieži runā par likvidāciju, savukārt otrajā gadījumā diskusija tiktāl neaiziet un aprobežojas ar pašas rīcības nepareizības analīzi.

Nepamatoti ir sākt analizēt valsts institūcijas darbu jau ar apgalvojumu par tās nepieciešamību. Tiesībsarga institūts ir vissvarīgākais 20. gadsimta konstitucionālais jauninājums, kas ieviests dažādās tiesību, politikas un kultūras sistēmās. Tā lietderība un nepieciešamība ir atzīta pat apstākļos, ja valstī efektīvi darbojas administratīvās tiesas. Līdz ar to Latvijā ir maināmas diskusijas par Tiesībsarga biroju struktūra. Diskusijas rezultatīvajai daļai par šīs valsts institūcijas likvidāciju jābūt secinājuma daļā, nevis jau pirms aprakstošās un motīvu daļas. Pretējā gadījumā šāds slēdziens ir aizspriedumains un vērsts nevis uz institūcijas problēmu izzināšanu un analīzi, bet destrukciju.

Salīdzinājumam vērtīgi ir minēt Džona Stjuarta Millsa secinājumu: "Spriestspēja cilvēkiem ir dota, lai viņi to lietotu. To var lietot kļūdaini, bet vai tādēļ būtu jāsaka cilvēkiem, ka viņiem to nevajadzētu lietot nemaz?" Arī Tiesībsarga biroja līdzšinējā pieredze un darba rezultāti nevar būt iemesls, lai uzreiz lemtu par biroja likvidāciju. Pagātnes kļūdas nevar aizēnot nākotnes potenciālos sasniegumus.

VISI RAKSTI 7. Augusts 2012 /NR. 32 (731)
8 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
8. Augusts 2012 / 18:00
0
ATBILDĒT
Varbūt Tiesībsargs būtu noderīgāks mums visiem, ja ar tā palīdzību būtu iespēja (vēl pirms lēmuma pieņemšanas) saņemt atzinumu, nevis pēc tam, kad jau radies tiesību pārkāpums (aizskārums). Tagad APL nedod iemeslu un pamatu amatpersonai konsultēties.
Proficius Aliri
7. Augusts 2012 / 19:42
0
ATBILDĒT
Tiesībsarga institūta izveidošana Latvijā ir ļoti laba ideja, kuras praktiskā realizācija un vēlamo funkciju īstenošana ārkārtīgi atpaliek no sagaidāmā ideāltipiskā modeļa. Tiesībsarga ikgadējie ziņojumi par paveikto skaidri liecina, ka dominējošās rīcības formas ir sūdzību izskatīšana un iedzīvotāju konsultācijas. 2011.gadā portālā politika.lv J.Pleps rakstā „Meklējam tiesībsargu!” uzsvēra: „Tiesībsarga pašmērķis nav sūdzību izskatīšana, ieslodzījuma vietu monitorings un iedzīvotāju informēšana par cilvēktiesībām. Ja sabiedrība un politiķi no tiesībsarga sagaida tikai šo funkciju īstenošanu, tad atsevišķai ombuda institūcijai nav jēgas. Attiecīgās kompetences var sekmīgi īstenot arī citas valsts institūcijas. Savukārt tiesībsarga misija ir vizionisms — nākotnes perspektīvu iezīmēšana, kā arī cilvēktiesību un labas pārvaldības attīstības nodrošināšana.” Tomēr pat retumis publicētajos tiesībsarga atzinumos pamatā trūkst paša būtiskākā – ieteikumi, ko darīt, kā rīkoties, lai konstatēti pārkāpumi neatkārtotos u.tml. Protams, iedzīvotāju sūdzības labi pilda informatīvo funkciju, proti, tiesībsargs var uzzināt reālajā dzīvē aktuālās privātpersonu problēmas. Taču tās formālās atbildes un pārbaudes procesi pamatā sekmē vienīgi tiesībsarga statistikas rādītāju augšupeju.



Domājams, ka ir jāmaina tiesībsarga reakcijas veids – pagātnes notikumu izvērtēšanas prioritāte jānomaina ar nākotnes nepieciešamo un vēlamo modeļu veidošanu. Normatīvo tiesību aktu grozījumu sagatavošana, labas pārvaldības principam atbilstošas prakses rokasgrāmatu izstrāde, iestāžu prakses izvērtēšana un sniegto ieteikumu izpildes publiska atspoguļošana, ātra un pārliecinoša rīcība diskutablās un sociāli jutīgās situācijās u.tml. – tas varētu būt tiesībsarga vēlamais ceļš. Galu galā, ja nav tam nepieciešamo resursu, tad varētu atteikties no formāltipiskās sūdzību izskatīšanas, atstājot vien iespēju iedzīvotājiem iespēju informēt par varbūtējiem pārkāpumiem vai nepilnībām.
hihi
7. Augusts 2012 / 17:29
1
ATBILDĒT
Godātais vai cienītā - Jūs lasījat kādas personas viedokli žurnālā, nevis tiesas spriedumu. Tāpēc nemeklējiet tajā sprieduma sastāvdaļas, bet gan - ideju. :D
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 5
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties