Sanhosē panti (San José Articles) ir dokuments, kuru 2011. gada 25. martā Kostarikas galvaspilsētā Sanhosē parakstīja četrdesmit eksperti no dažādām valstīm: praktizējoši juristi, universitāšu profesori, politiķi, diplomāti, medicīnas un starptautiskās politikas eksperti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji.
2011. gada oktobrī notika Sanhosē pantu svinīga prezentācija Lielbritānijas Lordu palātā, Eiropas Parlamentā un ANO mītnē Ņujorkā.
Dokumenta pielikumā ir atrodamas piezīmes, kas ir Sanhosē pantu neatņemama sastāvdaļa un kas palīdz pilnīgāk izprast katru no tiem.
Sanhosē panti un to piezīmes dažādās valodās atrodamas tīmeklī: www.sanjosearticles.com. No angļu un franču valodas tulkojis Juris Rudevskis.
Ievads: kādēļ ir nepieciešami Sanhosē panti
Mūsdienās visā pasaulē var dzirdēt apgalvojumu, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu. Šo apgalvojumu sadzird cilvēki, kuriem ir vara grozīt likumus par abortiem: parlamentārieši, juristi, tiesneši un citi. Šis apgalvojums nāk no ietekmīgiem un uzticību izraisošiem cilvēkiem: ANO darbiniekiem, cilvēktiesību juristiem, tiesnešiem un citiem.
Viņu apgalvojums ir aplams. Neviens no ANO līgumiem nepadara abortu par starptautiski atzītām cilvēktiesībām.
Un tomēr šis apgalvojums pamazām nostiprinās visā pasaulē. Kolumbijas Augstākā tiesa ir grozījusi savas valsts likumus abortu jomā, pamatojoties uz šo aplamo apgalvojumu. Daudzi citi gatavojas sekot šim piemēram.
Sanhosē pantu mērķis ir sniegt ekspertu liecību par to, ka šādas tiesības nepastāv. Sanhosē pantus sagatavoja grupa, ko veidoja trīsdesmit viens1 eksperts starptautisko tiesību, starptautisko attiecību, starptautisko organizāciju, sabiedrības veselības, zinātnes, medicīnas un pārvaldes lietu jomā. Starp parakstītājiem ir tiesību profesori, filozofi, parlamentārieši, vēstnieki, cilvēktiesību juristi un delegāti ANO Ģenerālā asamblejā.
Sanhosē pantu mērķis ir arī parādīt, ka nedzimis bērns jau tiek aizsargāts ar starptautiskajiem līgumiem cilvēktiesību jomā un ka valdībām ir jāsāk aizsargāt nedzimušie bērni, izmantojot starptautiskās tiesības.
Mēs ceram, ka eksperti visā pasaulē noliks Sanhosē pantu izdruku uz saviem rakstāmgaldiem, lai nākamreiz, dzirdot iepriekšminēto aplamo apgalvojumu, varētu likt tam pretī šo ekspertu atzinumu. Mēs arī ceram, ka atsauces uz Sanhosē pantiem parādīsies tiesībzinātnieku rakstos, parlamentu rezolūcijās un ANO Ģenerālās asamblejas debatēs.
Visbeidzot, mēs ļoti kvēli ceram, ka valdības beidzot sāks izmantot savas tiesības un pamatoties uz pastāvošajām starptautiskajām tiesībām, lai aizsargātu nedzimušus bērnus no aborta.
Tie, kuri melīgi apgalvo, ka pastāvot jaunas starptautiskas tiesības uz abortu, ir pārāk ilgi turējuši mikrofonu savās rokās.
Sanhosē panti atņem viņiem šo mikrofonu.
Sanhosē panti
1. pants. Tas, ka jauna cilvēka dzīvība sākas ieņemšanas brīdī, ir zinātniski noteikts fakts.
2. pants. Katra cilvēka dzīve ir nesaraujams veselums, kas sākas ieņemšanas brīdī un turpinās dažādās stadijās līdz pat nāvei. Zinātnē šīm stadijām tiek doti dažādi nosaukumi, tādi kā "zigota", "blastocista", "embrijs", "auglis", "zīdainis", "bērns", "pusaudzis" un "pieaudzis cilvēks". Tas nemaina zinātnisko konsensu, saskaņā ar kuru ikvienā savas attīstības brīdī katrs indivīds ir dzīvs cilvēku saimes loceklis.
3. pants. Katrs nedzimis bērns no ieņemšanas brīža pēc savas būtības ir cilvēks.
4. pants. Visām cilvēciskām būtnēm kā jau cilvēku saimes pārstāvēm ir tiesības uz sev piemītošās pašcieņas atzīšanu un savu neatņemamo cilvēka tiesību aizsardzību. Tas ir atzīts Vispārējā cilvēktiesību deklarācijā, Starptautiskajā paktā par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām un citos starptautiskajos dokumentos.
5. pants. Starptautiskajās tiesībās nepastāv nekādas tiesības uz abortu: nedz starptautisko līgumsaistību ietvaros, nedz starptautiskajās paražu tiesībās. Neviens no Apvienoto Nāciju Organizācijas līgumiem nesatur normas, kas, tās korekti citējot, būtu iztulkojamas kā tādas, kuras nosaka vai atzīst tiesības uz abortu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.