21. Augusts 2012 /NR. 34 (733)
Skaidrojumi. Viedokļi
Bioētika, embrija morālais statuss un abortu problēma
Dr.sc.soc.
Signe Mežinska
MS Bioethics, LU Bioētikas un biodrošības centra pētniece 

Diskusijas par ētikas problēmām, kas saistītas ar medicīnas praksi, ir bijušas aktuālas vienmēr, tomēr 21. gadsimtā eitanāzija, orgānu transplantācija, cilmes šūnu pētījumi, medicīniskās apaugļošanas tehnoloģijas, ģenētiskā diagnostika, taisnīguma problēmas medicīnā un līdzīgi jautājumi ziņu virsrakstos parādās īpaši bieži. Arī embrija morālais statuss ir viena no tēmām, kas regulāri tiek aktualizēta gan abortu problēmas kontekstā, gan saistībā ar cilvēka embriju izmantošanu zinātniskos pētījumos. Šovasar Latvijā ar abortiem un embrija morālo statusu saistītos jautājumus uzmanības centrā ir izvirzījusi aprīlī notikušās konferences "Aborts – medicīniska manipulācija vai bērna nogalināšana" rezolūcija. Konferences dalībnieku priekšlikums bija mainīt Bērnu tiesību aizsardzības likuma 7. pantu, norādot, ka bērnam ir tiesības uz dzīvību un attīstības aizsardzību no ieņemšanas brīža. Tomēr šajā diskusijā par abortu tēmu ir vērojamas vairākas neskaidrības un neprecizitātes.

Diskusijās par bioētikas problēmām, tāpat kā jebkurā filozofiskā diskusijā, būtiska nozīme ir jēdzienu un terminu lietojumam. Sarunas dalībnieku lietotie termini un to definīcijas lielā mērā viedo diskusijas saturu, nosaka tās gaitu, kā arī ētiskās un tiesiskās sekas. Šā brīža diskusiju par abortiem Latvijā raksturo terminoloģiska neskaidrība un apzināta emocionāla ietekmēšana, juku jukām lietojot terminus "nedzimis bērns", "bērns", "ieņemtais", "embrijs", "auglis", "cilvēks", "persona" utt. Medicīnā uz sākotnējām cilvēka dzīvības attīstības stadijām pēc olšūnas un spermatozoīda saplūšanas ir vispārpieņemts attiecināt terminu "embrijs", sākot ar devīto nedēļu pēc apaugļošanās sāk lietot terminu "auglis", un tikai pēc dzimšanas tiek lietots termins "bērns", tādēļ bioētikā ir pieņemts abortu kontekstā lietot terminus "embrijs" un "auglis".

Analizējot šā brīža diskusiju no bioētikas viedokļa, nav skaidra arī jēdziena "bioētika" visai vienpusīgā interpretācija, ko piedāvā dažas no diskusijā iesaistītajām pusēm. Bioētika ir relatīvi jauna praktiskās ētikas joma, kas radusies 20.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties