Komercreģistra sistēma atslogo tiesisko apgrozību, ļaujot īsākā laikā ar mazākiem spēkiem un mazākiem līdzekļiem iegūt nepieciešamo informāciju. Lai šādu rezultātu varētu sasniegt, komercreģistrā iekļauto ziņu pareizībai ir jābūt īpaši garantētai. Šis raksts iepazīstina ar to, kā Vācijā tiek nodrošināta komercreģistra pareizība un kā tiek sasniegts šā reģistra mērķis.
I. Komercreģistra mērķis
1. Tiesiskās apgrozības vienkāršošana
Slēdzot līgumu ar jebkuru sabiedrību, katram līdzējam sevišķi svarīgi kļūst trīs jautājumi:
1. Vai sabiedrība, ar kuru ir jāslēdz līgums, vispār eksistē?
2. Vai personām, kuras rīkojas sabiedrības vārdā, ir atbilstošas pārstāvības tiesības?
3. Kurš, resp., kāda manta, atbild par sabiedrības saistībām?
Uzticams komercreģistrs uz šiem jautājumiem sniedz drošas un tajā pašā laikā finansiāli pieejamas atbildes.2 Transakciju izmaksas līdz ar to samazinās. Reģistrācijas sistēma tādējādi kalpo tiesiskās apgrozības drošībai un vienkāršībai.3
2. Komercreģistra sistēmas ekonomiskā nozīme salīdzinošo tiesību skatījumā
Pienācīgi funkcionējošas reģistrācijas sistēmas ekonomiskās priekšrocības uzskatāmi izpaužas jo sevišķi salīdzinājumā ar tādām zemēm kā ASV vai Anglija, kurās nav reģistrācijas sistēmu vai arī tās ir vāji attīstītas.
a) ASV
ASV vispār netiek vests personālsabiedrību reģistrs, no kura varētu iegūt ziņas par sabiedrības eksistenci un pārstāvības tiesībām.4 Lai nodibinātu kapitālsabiedrību, noteiktā valsts iestādē ir jāiesniedz zināmi dokumenti,5 taču no tiem, piemēram, pēc tam nebūs redzams, vai šī sabiedrība pa to laiku nav jau likvidēta. Netiek aizsargāta arī labticīga paļaušanās uz iestādē deponēto dokumentu pareizību.6
Tiesiskās apgrozības dalībnieki attiecībā uz sabiedrības eksistenci un pārstāvību tādēļ ir atkarīgi no advokātu biroju sagatavotajiem legal opinions.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.