25. Septembris 2012 /NR. 39 (738)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vācijas Konstitucionālās tiesas Eirospriedums un tā sekas
4
Mg.iur.
Zane Kļaviņa
LL.M. (Ķelnes Universitāte), Ķelnes Universitātes tiesību zinātņu doktorante, zvērināta advokāta palīdze zvērinātu advokātu birojā "Spāde un Miķelsons" 

Latvijas tālākās ekonomiskās izaugsmes pamatā ir ilgtspējīga un stabila Eiropas ekonomiskā attīstība. Tādējādi bez ievērības nedrīkst palikt šā gada 12. septembra Vācijas Konstitucionālās tiesas tā dēvētais Eirospriedums. Tā ietvaros tiesai nācās lemt par starptautisko līgumu – Līguma par Eiropas stabilitātes mehānisma (turpmāk – ESM) ierīkošanu, Eiropas Savienības fiskālā līguma un Eiropadomes lēmuma par Līguma par Eiropas Savienības darbību 136. panta papildināšanu attiecībā uz stabilitātes mehānisma izveidi – atbilstību valsts konstitūcijai, proti, tās pamatlikumam1 (das Grundgesetz – vācu val.).

Arī Latvijā pirms šo Eiropas tiesību aktu ratifikācijas2 gan politikā, gan sabiedrībā pastāvēja bažas par valsts suverenitātes saglabāšanu un budžeta kompetences nodošanu Briseles rokās. Šī konstitucionālā problemātika, kā redzams, ir ne vienas vien neatkarīgas valsts "sāpju" jautājums. Kas tad konkrēti un ar kādu argumentāciju tika nolemts ar šo spriedumu, un kādas sekas no tā izriet Eiropas kontekstā?

Vācijas likumdevējs (Federālais parlaments un Federālā padome) 2012. gada 29. jūnijā pieņēma vairākus likumus, lai veicinātu eirozonas stabilitāti un veiktu pasākumus ekonomiskās krīzes novēršanai. Proti, ar šiem likumiem tika gan pausta piekrišana ESM izveidei saskaņā ar 2012. gada 2. februāra Līgumu par Eiropas stabilitātes mehānisma ierīkošanu,3 gan apstiprināts Eiropas Savienības 2012. gada 2. marta fiskālais līgums,4 kā arī Eiropadomes 2011. gada 25. marta lēmums par Līguma par Eiropas Savienības darbību 136. panta papildināšanu ar jaunu 3. daļu,5 saskaņā ar kuru Eiropas Savienības dalībvalstis, kuru naudas vienība ir eiro, var izveidot stabilizācijas mehānismu, ko izmantos, ja tas obligāti būs nepieciešams, lai nodrošinātu visas eirozonas stabilitāti.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
La
27. Septembris 2012 / 11:08
0
ATBILDĒT
Tāpēc jau latviešu valodai draud izmiršana, ka visi inteļiģenti eiropieši runā un domā svešvalodās, neattīstot dzimto valodu attiecīgajās juridiskajās konstrukcijās.
BB
27. Septembris 2012 / 09:10
0
ATBILDĒT
.. : ))) pastāv liela iespēja, ka Cīrulis ir \"Kārklu eiropietis\".
Cīrulis
27. Septembris 2012 / 08:39
0
ATBILDĒT
Inteliģents eiropietis (un jo īpaši jurists) raksta un runā vismaz 3 (angļu, franču un vācu) valodās. Lielākajai daļai gan viena no tām ir dzimtā.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties