25. Septembris 2012 /NR. 39 (738)
Redaktora sleja
Sāpīgais bumerangs
10
Dr.iur.
Gatis Litvins
 

Esam izmetuši apli un zināmā mērā atgriezušies sākuma punktā. 2010. gadā krimināllietu tiesneši un citi šīs tiesību nozares lietpratēji pauda bažas par Latvijas Policijas akadēmijas likvidēšanas iespējamajām sekām. Pagājuši vairāk nekā divi gadi, un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers secina, ka Latvijas Policijas akadēmijas likvidēšana bija kļūda. Šobrīd Latvijai esot jādomā par tādas izglītības iestādes izveidi, kur apmācītu topošos izmeklētājus, prokurorus un tiesnešus.

Ģenerālprokurora sauciens pēc palīdzības liek secināt, ka šodien neviena Latvijas augstskola nespēj sniegt prasmes, lai varētu sekmīgi strādāt par izmeklētāju un prokuroru. Runa nav par teorētiskām zināšanām krimināltiesībās un kriminālprocesa tiesībās, bet tieši par praktiskām iemaņām un prasmēm, piemēram, saistībā ar tiesu ekspertīzi, operatīvo darbību utt. Šobrīd jau tā noslogotajai prokuratūrai un citām valsts iestādēm jādarbojas arī kā mācību iestādēm, jo to amatu kandidāti nav gatavi pilnvērtīgi strādāt jau ar pirmo dienu: jaunajiem darbiniekiem teorētiskās zināšanas nav pietiekami nostiprinātas praksē.

Latvijā tā jau kļūst par bīstamu tendenci, ka valsts amatus, tai skaitā augstākos, ieņem personas, kurām nav nepieciešamo zināšanu un prasmju. Pirmie darbības gadi tiek uztverti kā studiju laiks. Šādos gadījumos neviļus nāk prātā Korānā teiktais, ka valdnieks, kurš ieceļ amatā kādu cilvēku, ja viņa valstībā ir cits, vairāk piemērots šim amatam, grēko pret Dievu un valsti.

Nespēju noticēt, ka Latvijas Policijas akadēmijas likvidatori cerēja uz citu iznākumu. Palīdzības saucienam tuksnesī agrāk vai vēlāk bija mūs jāsasniedz.

Nav šaubu, ka specializētai valsts augstākās izglītības iestādei nebija jākonkurē ar citām augstskolām juristu sagatavošanā. Tomēr nebija pareizi, ka šo programmu likvidācijas vilnis aizskaloja arī šobrīd tik nepieciešamās studiju programmas.

Cik ātri un neprātīgi likvidēja Latvijas Policijas akadēmiju, tik lēni tagad nāksies to atjaunot. Ģenerālprokurors priekšlikumu par mācību iestādes izveidi ir izteicis kopīgā sanāksmē ar tieslietu ministru, un ir panākta vienošanās, ka šo ideju varētu virzīt Nacionālā attīstības plāna projektā 2020. gadam.

Tas nozīmē vēl astoņus gadus bez kvalitatīva iesaukuma "armijā"! Jāšaubās, vai pēc tik ilga laika būs vēl palikuši ģenerāļi, kas spēs nostāties jauniesaucamo priekšā un sniegt nepieciešamās praktiskās zināšanas.

Valsts pārvaldes darbinieki ir viens no svarīgākajiem valsts resursiem. Vieglprātīga izturēšanās draud ne tikai ar atsevišķu valsts institūciju kļūšanu par tukšiem karkasiem, bet nekvalitatīvs kriminālprocess apdraud sabiedrības drošību un ir risks efektīvai cilvēktiesību nodrošināšanai. Valsts nākotne balstās zināšanu sabiedrībā, tāpēc arī valsts darbinieku apmācībai ir nepieciešams ne tikai atbilstošs finansējums, bet arī attīstības stratēģija. Latvijas Policijas akadēmijas likvidācijas gadījumā to pietrūka.

VISI RAKSTI 25. Septembris 2012 /NR. 39 (738)
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
neitrāli
30. Septembris 2012 / 08:48
0
ATBILDĒT
Te visi komentētāji nez kāpēc izliekas nezinām, ka likvidācijas patiesais iemesls bija vēlme iegūt zemi Ķīšezera krastā, ko aizņēma Policijas akadēmija.

No preses zināms, ka tas bija partijas \\\"Vienotība\\\" (atbildīgie -Āboltiņa, Mūrniece) politisks lēmums, savējo interesēs.

Par programmām un studentiem Mūrniece ar Āboltiņu nez vai domāja, tāpēc nevajadzētu te salīdzināt.

Tas, ka šis darījums izraisīja sabiedriskās domas rezonansi un kombinatori nobijās to realizēt līdz galam, un vērtīgā zeme tomēr palika valsts īpašumā - tas ir cits stāsts.

(līdzīgi kā Vienotības iebalsptie 2012.gada valsts budžetā 7,306 miljoni latu ieņēmmumi fotoradaru komersantam),
LL
27. Septembris 2012 / 12:57
0
ATBILDĒT
Vēlos atzīmēt, ka LPA \"vispārējo juristu\" programma (kurā nebija budžeta vietu) bija speciāli radīta, lai būtu papildu finansējums augstskolai, kuras pārējās programmas, kas sagatavoja, piemēram, kriminālistikas ekspertus, kuriem par civiltiesībām tiešām bija salīdzinoši maza saprašana, varētu normāli pastāvēt. Rezultāts pēc likvidācijas ir bēdīgs, ja neko nedarīs valstī tiešām vajadzīgu speciālistu atsevišķu kriminālprocesa darbību veikšanai vienkārši nebūs un visiem pārējiem darbs krietni ievilksies, ja ne pat apstāsies.
ai_bi
26. Septembris 2012 / 09:23
0
ATBILDĒT
Esot tiešā tuvumā notikumiem, kas noveda pie LPA likvidācijas, jāatzīmē, ka liela vaina ir tā laika rektoram un viņam pietuvinātajiem, kuri nesaprata (vai par vēlu saprata), ka LPA, lai izdzīvotu ir strauji jāmainās. Konkurēšana ar teorētiskajām juridiskajām augstskolām bija liela kļūda, jo deva ievērojamus finanšu līdzekļus LPA izdzīvošanai, bet vienlaicīgi traucēja tai profesionāli augt.

Nauda, nauda, ...

No tā būtu jāmācās citām augstskolām, kurās ir tāda iekšējā pašpārvalde, kas labāk mirst ar naudu rokā, nekā samazina savas ambīcijas, lai profesija izdzīvotu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties